Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Американський пакет допомоги: що та коли отримає Україна

Американський пакет допомоги: що та коли отримає Україна
Фото: REUTERS

Процес надання допомоги США Україні нарешті зрушив із мертвої точки. Речник Палати представників США Майк Джонсон припустив, що законопроєкт про допомогу Україні можуть винести на голосування 20 квітня.

За словами Джонсона, конгресмени повинні мати 72 години на ознайомлення із текстом законопроєкту. При цьому в четвер, 18 квітня, Палата представників мала піти на тижневу перерву, повідомляє NBC News.

Україна отримає гроші та довгоочікувані ракети ATACMS

На сайті Палати представників США з'явилися тексти трьох законопроєктів щодо допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, за які американські законодавці голосуватимуть. Законопроєкт щодо України загалом відповідає документу, який у лютому вже схвалив Сенат і на ухваленні якого наполягає президент Джо Байден та демократи.

Основна відмінність між двома пакетами полягає в тому, що законопроєкт Палати представників передбачає економічну допомогу Україні на суму понад 9 мільярдів доларів у формі «простих кредитів». У законопроєкті Сенату не було такого положення, яке потребує погашення боргу.

Посол США Оксана Маркарова розкрила деталі законопроєкту про підтримку України Сполученими Штатами. Зокрема, пакет допомоги Україні передбачає виділення 61 млрд доларів, у тому числі 23 млрд доларів на поповнення арсеналів США, які можуть бути використані для військової допомоги Україні.

До бюджету України призначено суму у 7,8 млрд доларів у вигляді кредитів. Гроші мають бути доступні, незалежно від будь-яких інших законодавчих обмежень, які забороняють допомогу іноземним країнам. Серед умов витрачання цих коштів – заборона використання їх на виплати пенсій.

Особливо зазначено у цьому законопроєкті надання Україні у найкоротші терміни після набуття чинності оперативно-тактичних ракетних комплексів великої дальності ATACMS. «Щойно це стане практично можливим після дати набрання чинності цим Законом, Президент має передати армійські тактичні ракетні системи великої дальності Уряду України, щоб допомогти їм захистити себе та здобути перемогу над Російською Федерацією», - йдеться в документі.

Ізраїль і Тайвань отримають понад 28 мільярдів

Другий пакет надасть 26,4 мільярда доларів на допомогу Ізраїлю, при цьому уточнюється, що кошти призначені для підтримки його захисту від Ірану та його поплічників, а також для відшкодування військових операцій США у відповідь на недавні напади.

Третій пакет Палати представників включає 8,1 мільярда доларів на протидію діям Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. Він включає 3,3 мільярда доларів на розвиток підводної інфраструктури, 2 мільярди доларів на іноземне військове фінансування Тайваню та інших ключових союзників.

Майкл Джонсон каже, що пакет законопроєктів Палати представників також включає вимогу до адміністрації Байдена надати Конгресу план та стратегію того, чого вона прагне досягти в Україні. План буде необхідний протягом 45 днів із моменту підписання законопроєкту. Республіканці в Палаті представників часто скаржаться, що вони ще мають побачити стратегію припинення війни.

Крім того, протягом 30 днів після ухвалення законопроєкту адміністрація має дати Конгресу звіт про всю надану США Україні з 2024 року зброю та фінансування, а протягом 60 днів – звіт про те, як здійснювався контроль за використанням зброї. На продовження нагляду та підзвітності за допомогу та наданою Україні зброю передбачено виділення 26 мільйонів доларів.

Коли піде допомога

Президент США Джо Байден заявив, що рішуче підтримує ініціативу спікера Палати представників Майка Джонсона, щоб допомогти Україні та Ізраїлю, а також надати необхідну гуманітарну допомогу палестинцям у секторі Газа та зміцнити стабільність в Індо-Тихоокеанському регіоні. Про це повідомляє пресслужба Білого дому.

Байден пообіцяв "негайно підписати" законопроєкти Джонсона про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню, коли вони будуть схвалені Конгресом. "Палата представників має прийняти цей пакет цього тижня, а Сенат повинен швидко наслідувати її приклад. Я негайно підпишу цей закон, щоб надіслати сигнал усьому світу: ми підтримуємо наших друзів і не дозволимо Ірану чи Росії досягти успіху", - додав президент США.

- Якщо палата представників проголосує, то реальна допомога Україні може розпочатися протягом тижня-двох. Потрібно, щоб за цей закон проголосував ще Сенат США. Але це буде питання тижнів, а не місяців. Перші відвантаження зброї можуть розпочатися за тиждень, а далі – питання логістики, - вважає експерт-міжнародник Олег Саакян.

Світові ЗМІ

The Guardian:

- Джонсон намагається об'єднати Республіканську партію з найменшою більшістю в Палаті представників. Оскільки низка республіканців відкрито виступила проти законопроєктів, спікер покладатиметься на підтримку демократів у просуванні закону.

CNN:

- Відповідаючи на запитання, чому пакети допомоги не були прийняті раніше, враховуючи відчайдушну потребу України у допомозі, Джонсон відповів, що потрібно «багато часу, щоб соціалізуватися та досягти консенсусу». Оскільки республіканці контролюють Палату представників лише з мінімальною перевагою, Джонсону, швидше за все, знадобляться демократи, щоб ухвалити законопроєкти про допомогу.

Reuters:

- Палата представників США проведе довгоочікуване голосування щодо допомоги Україні, Ізраїлю та Індо-Тихоокеанському регіону вже в суботу, незважаючи на запеклі заперечення з боку правого крила Республіканської партії. Демократична підтримка плану спікера Майкла Джонсона матиме важливе значення з огляду на незначну республіканську більшість у Палаті представників та опозицію з боку вкрай правих республіканців.