21 листопада
Завантажити ще

Після ураження РЛС «Небо-У» ворогові буде складно контролювати українське небо

Після ураження РЛС «Небо-У» ворогові буде складно контролювати українське небо
Фото: wikipedia.org

Україна продовжує знищувати дороге військове обладнання Росії, причому на її території. СБУ вразила російську станцію радіолокації (РЛС) далекої дії у Брянській області «Небо-У». РЛС вартістю 100 млн доларів атакували сім дронів-камікадзе літакового типу. У силових структурах підтверджують, що комплекс "Небо-У" більше не працює і "ймовірно, перетворився на друшляк".

Небезпечні ракети Х-59 та Х-69 - осліпли

Головним позитивним результатом цієї атаки стало те, що тепер росіянам буде набагато важче бачити небо над Україною, адже «Небо-У» міг переглядати повітряний простір над нашою країною на глибину 700 кілометрів. Цей комплекс допомагав ворогові виявляти українські засоби поразки та підтримував бомбардувальники, які атакували керованими авіабомбами українське прикордоння. «Небо-У» також допомагає ворогові наводити ракети на ціль за допомогою радіопроменя. І найнебезпечніші російські ракети Х-59 і Х-69 якраз і наводяться радіопроменем.

Отже, завдяки знищення цієї РЛС у РФ поменшало можливостей виявляти повітряні цілі вздовж північного кордону України. І побудувати нову таку ж, особливо з огляду на те, що вартість електроніки суттєво зростає, росіянам буде неймовірно важко. Водночас радіолокаційна сліпота росіян допоможе українським військам вести розвідку, запускати безпілотники та якісно використовувати армійську авіацію на цій ділянці.

РЛС могла бачити стелс-об'єкти

"Небо" - це сімейство російських радіолокаційних станцій метрового діапазону хвиль.

Призначення РЛС - автоматичне виявлення, вимірювання координат та супровід широкого класу сучасних повітряних об'єктів:

  • літаків стратегічної та тактичної авіації;
  • авіаційних ракет;
  • балістичних цілей;
  • малопомітних цілей, зокрема, виконаних за технологією STEALTH.

РЛС «Небо-У» призначена для контролю повітряного простору, виявлення, визначення координат та супроводу повітряних цілей. Система працює як у складі автоматизованих систем управління ППО, так і автономно.

Антени, апаратура та автономне електроживлення розміщені на трьох автомобілях високої прохідності та двох причепах, що дозволяє розгортати РЛС у важкодоступних місцях. Можливе електроживлення від промислової мережі. РЛС має два виносних робочих місця операторів для дистанційного (на відстані до 500 м) контролю за повітряною обстановкою, для управління системами РЛС, прийому та передачі даних.

Тактико-технічні характеристики

  • Кількість цілей, що супроводжуються - 100.
  • Час розгортання/згортання – 30 хв.
  • Максимальна швидкість транспортування – 50 км/година.
  • Умови роботи:
  • температура навколишнього повітря – +/- 50ºС,
  • швидкість вітру – 25 м/с,
  • висота над рівнем моря – 3000 м,
  • обслуговуючий персонал – 4 особи.

У 2006 - 2011 роеи російський ВПК виготовив 17 таких станцій. У 2016 році розробку було модернізовано, і виробництво продовжилося.

Це вже другий комплекс "Небо-У", який знищило 13-е Головне управління військової контррозвідки СБУ. Перший був знищений у Білгородській області РФ. Також нещодавно було знищено радіолокаційний комплекс "Каста-2Е2" поблизу тимчасово окупованого українського Бердянська.

Крім цього, Сили оборони України знищили ще три російські літаки радіолокаційної розвідки А-50. Так, 14 січня 2024 року російський літак А-50 був збитий в акваторії Азовського моря. 23 лютого стало відомо, що над Азовським морем було збито ще один А-50. 9 березня українські дрони в Ростовській області атакували район Таганрозького авіаційного науково-технічного комплексу ім. Г. М. Берієва, біля якого ремонтують літаки А-50. Тоді у ЗМІ була інформація з посиланням на джерела в українській розвідці, що внаслідок удару пошкоджено щонайменше один ворожий A-50.