Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Мирний саміт у Швейцарії: про що говоритимуть і на що чекати

Мирний саміт у Швейцарії: про що говоритимуть і на що чекати
Фото: з відкритих джерел

Мирні зусилля України по закінченню війни набули фази практичної реалізації. 15 та 16 червня у Швейцарії на курорті Бюргеншток пройде так званий саміт миру, або дводенна конференція високого рівня, з врегулювання війни в Україні.

Чого очікують від цього саміту

Якщо говорити казенною чиновницькою мовою, «зустріч має стати платформою для діалогу на високому рівні про шляхи досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні на основі міжнародного права та Статуту ООН».
Планується, що буде створено загальне розуміння рамок, які сприятимуть досягненню цієї мети. А також має бути розроблена конкретна дорожня карта для участі Росії у мирному процесі.

Як результат очікується, що держави-учасниці вироблять спільне бачення, яким чином Україна має досягти миру.

За словами президента Володимира Зеленського, після саміту деякі "представники континентів" передадуть Росії деталі "мирного плану".

"Звичайно, деякі сторони переговорів, деякі представники континентів представлять цей план російським представникам. Але тільки після того, як ми дійдемо спільної думки, сформуємо спільну точку зору країн, які дійсно хочуть миру. Не просто розмов, а справжнього миру", - сказав Зеленський.

Що лежить в основі мирного плану

В основі обговорень саміту лежатиме "Формула миру" президента Володимира Зеленського. Нагадаємо, що він запропонував план із 10 пунктів, які передбачають їх виконання Росією.

  1. Радіаційна та ядерна безпека з акцентом на відновлення безпеки навколо найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції.
  2. Продовольча безпека, у тому числі захист та забезпечення експорту зерна України до найбідніших країн світу.
  3. Енергетична безпека з акцентом на цінові обмеження на російські енергоресурси та допомога Україні у відновленні її енергетичної інфраструктури.
  4. Звільнення всіх військовополонених та депортованих, у тому числі військовополонених та дітей, депортованих до Росії.
  5. Відновлення територіальної цілісності України та підтвердження її кордонів Росією відповідно до Статуту ООН, який, за словами Зеленського, «не підлягає переговорам».
  6. Виведення російських військ та припинення бойових дій, відновлення державного кордону з Росією.
  7. Правосуддя і справедливість, включаючи створення спеціального суду для судового переслідування російських військових злочинів.
  8. Запобігання екоциду. Це необхідність захисту навколишнього середовища з акцентом на розмінування та відновлення водоочисних споруд.
  9. Запобігання ескалації конфлікту та побудова архітектури безпеки на євроатлантичному просторі, включаючи гарантії безпеки для України.
  10. Підтвердження закінчення війни, включаючи документ, підписаний усіма залученими сторонами.

Ключовими для України є 5-й та 6-й пункти «української формули світу», оскільки в них йдеться про безпосередньо політико-військові речі, які більше резонують для ширшої аудиторії.

«Зрозуміло, що саме ці пункти є ключовими для України, але тактично Зеленський посунув їх нижче, щоб пропустити вперед те, що більше торкається глобальної аудиторії», - повідомляє «Радіо Свобода».

Водночас Володимир Зеленський заявляв, що "не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю". Він вважає, «словам Росії довіряти неможливо і не буде жодних «Мінськ-3», які Росія порушить одразу після підписання».

Чекають 100 країн-учасниць

Однак, як зазначає департамент закордонних справ, є ще багато відкритих пунктів у підготовці майбутньої зустрічі. Поки невідомо, які країни візьмуть участь у саміті, очікується, що запрошення надішлють 80-100 державам. Важливо, що у саміті може взяти участь Китай. Але достеменно відомо, що там не буде Росії.

Проте в Офісі президента України не відкидають участі Росії у роботі саміту надалі. "Якщо Росія буде готова до сприйняття такого плану, буде готова розділяти цю загальну філософію країн, то ми говоримо про те, що є можливість під час другого глобального саміту говорити про участь представників цієї держави", – наголосив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку:

- Результативність цього саміту залежатиме від двох чинників: від міжнародного представництва, тобто скільки країн у ньому візьме участь, і, власне, від самого предмета обговорення. Що більше країн, то вагомішою буде ця мирна ініціатива.

Що ж до порядку денного саміту, то, якщо в його основі лежатиме «мирний план» Зеленського і буде запропоновано якісь конкретні механізми реалізації цього плану, - тоді користь буде. Якщо ж саміт обмежиться лише декларативними заявами про відновлення цілісності України і більше нічого, то це знову ні до чого не приведе.

А небажання Росії сприймати мирний план України – це проблеми самої Росії. Україні важливо показати підтримку своїх мирних ініціатив із боку світової спільноти. Якщо 80-100 країн на саміті підтримають наш мирний план, що ґрунтується на документах ООН, то Росії далі буде важко маніпулювати світом.