20 червня
Завантажити ще

Колишню Арку дружби народів у столиці не знесуть – закон забороняє

Колишню Арку дружби народів у столиці не знесуть – закон забороняє
Фото: wikimedia.org \Anastasiia Parkhimovych

Арка Свободи українського народу (колишня Арка дружби народів ) у Києві є пам'яткою історії місцевого значення, і зносити чи переносити її заборонено. Та й переносити її нікуди, тому що наразі не існує ані музею тоталітарізму, ані музею радянських часів. Так відповіли у Київській міській держадміністрації на запит видання "ВВС Україна".

Арка колись символізувала дружбу народів України та Росії, але у світлі останніх подій її значення переосмислилося. У ході декомунізації в Україні у 2016 році про необхідність демонтувати арку заявляв тодішній міністр культури України Євген Ніщук – натомість він пропонував встановити пам'ятник українським військовим. За рік до того з ініціативою знесення арки виступав головний архітектор Києва Сергій Целовальник.

Український інститут національної пам'яті заявив, що до арки питань немає, а ось зносу підлягає скульптура українця та росіянина, які тримають серп та молот, що входить до архітектурного ансамблю арки. Скульптуру було демонтовано у квітні 2022 року, при цьому, як стверджують очевидці, у постаті росіянина у момент демонтажу відвалилася голова. Тоді ж арку було перейменовано та підсвічено кольорами українського прапора.

Невдовзі експерти Інституту національної пам'яті змінили свою думку і заговорили про демонтаж «символіки російської імперської політики». 

  • У листопаді 2018 року київські активісти зробили на арці тимчасову наклейку із зображенням тріщини на знак підтримки політв'язнів, яких незаконно утримують у Росії та анексованому Криму.
  • Арку дружби народів відкрили у рамках святкування 60-річчя створення СРСР у 1982 році.