22 червня
Завантажити ще

Більше ракет та конкретні цілі: чому росіяни змінили тактику обстрілів України

Більше ракет та конкретні цілі: чому росіяни змінили тактику обстрілів України
Фото: ДСНС України/Запоріжжя

Ситуація на фронті та відновлення масованих обстрілів українських міст показують певну зміну тактики росіян. Так, наприклад, вони стали бити більше по енергетичних об'єктах промислових центрів нашої країни, посилили обстріли Сумщини та Харківщини, при цьому не змогли досягти відчутних успіхів на фронті. Журналіст Коротко про з'ясовував, чому це відбувається.

Раніше били по військових, а тепер – по енергетиках

Коментуючи нічний удар 22 березня по об'єктах енергетичної інфраструктури, міністр енергетики Герман Галущенко пояснив, що російські окупанти намагаються знову, як і минулого року, викликати масштабний збій у роботі енергосистеми країни. «Якщо минулої зими вони масовано атакували енергосистему всієї країни з метою досягти блекауту держави, то цієї зими вони обрали іншу тактику – атакують певні регіони, тобто енергосистему певних регіонів, насамперед промислових. Тобто вони намагаються вплинути на економіку, щоби зупинити найбільші виробництва», – сказав він. А остання масована атака, за словами Глущенка, була наймасштабнішою за весь час ведення війни. І вона стала конкретно адреснішою.

- Посилення обстрілів - це як удар у відповідь: ми били по їх нафтопереробних заводах (НПЗ), а вони відповіли по нашій інфраструктурі. І, звичайно, вони накопичили ракети за ці місяці, доки не було обстрілів. Зміна тактики полягає у масованій атаці і в тому, що раніше росіяни бомбили наші військові об'єкти, а тепер - підприємства енергетичної інфраструктури, – пояснює авіаційний експерт Валерій Романенко.

Сумщину обстрілюють щоб убезпечити Курську область

Що ж до посилення обстрілів Сумської області, то це може бути викликано тим, що з неї йде пряма дорога на Москву. Найімовірніше, росіяни злякалися нового рейду російських добровольців на Білгородщині і зараз намагаються убезпечити лінію фронту, щоб нейтралізувати напрямок на Москву. Окупанти, можливо, передбачали розвиток таких подій і намагаються убезпечити цей напрямок, тому скидають на регіон велику кількість авіабомб.

Конотопський міський голова Артем Семеніхін вважає, що обстріли Сумщини посилилися ще й тому, що загарбники хочуть відтягнути резерви України з лінії боїв.

- Є кілька цілей у окупантів, яких вони хочуть досягти за допомогою цих ударів зараз, зокрема по Сумщині. Перше - вони хочуть відтягнути наші додаткові сили, резерви з лінії безпосереднього бойового зіткнення, щоб тримати нас тут у напрузі, – каже мер.

Артем Семеніхін зазначив, що також росіяни хочуть послабити економічний потенціал прикордонних регіонів України. Це потрібно ворогові, щоб частина людей виїхала звідти. Щоб, якщо росіяни зможуть сюди прорватися, їм не чинили такого завзятого партизанського опору, як було 2022 року.

– Сумщину можуть бомбити ще й тому, що там є підприємства "оборонки" – порохові заводи. Ще одна можлива причина – рейд російських добровольців на Білгородщину. І росіяни не хочуть, щоб такий самий прорив був і в Курську область, яка межує із Сумською, – вважає експерт Валерій Романенко.

Загалом зміна тактики та посилення обстрілів прикордонних українських міст також може бути пов'язано зі спробою загарбників встановити так звані санітарні зони, про які заявляв Володимир Путін. За його словами, вони мають убезпечити росіян від рейдів та обстрілів. Мовляв, це буде "зона безпеки", яку важко подолати західним засобам поразки. За задумом диктатора, саме це (а не припинення російської агресії) має убезпечити російську територію від обстрілу.

Через посилення атак у прикордонних районах Сумщини люди змушені масово евакуюватися. Фото: ДСНС України

Через посилення атак у прикордонних районах Сумщини люди змушені масово евакуюватися. Фото: ДСНС України

Ракетні запаси у ворога – є

- На жаль, росіяни мають ресурси на такі обстріли. Як повідомляло наше ГУР у листопаді минулого року, росіяни за місяць виробляють до 110 ракет. Тобто запаси вони мають. Вони зараз виробляють ракети Х101 та "Калібр", – пояснює Валерій Романенко.

А ось з літаками далекого радіолокаційного виявлення та управління А50 у них, як і раніше, туго. Після того як було знищено три такі літаки, росіяни бояться їх використовувати. Останнім часом А50 лише один раз піднімався у небо – було зафіксовано політ над Кримом. Це відстежується і починає обговорюватися серед фахівців. Ми зробили використання цих літаків проблематичним, – каже Валерій Романенко.