Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 квiтня
Завантажити ще

Шпигунські війни 2024 року: старі добрі «медові пастки» та бразильські академіки

Шпигунські війни 2024 року: старі добрі «медові пастки» та бразильські академіки
Фото: pexels.com

Шпигуни, звичайно, люди засекречені, тому так охоче розноситься інформація всіма ЗМІ, якщо раптом яка помилка дозволила їх виявити. Або їхня діяльність призвела до якихось гучних скандалів. Витік конфіденційних даних, ліквідація неугодних осіб, прослуховування секретних розмов, «законсервовані» розвідники у країнах… Коротко про – про те, що новенького сталося у світі шпигунських пристрастей останнім часом.

Посекретничали по мобілці

З останніх скандалів - прослуховування високопоставлених німецьких офіцерів Бундесверу про ситуацію в світі взагалі і про ракети Taurus для України зокрема, що потрапило в Мережу. Будь-який Джеймс Бонд схопився б за голову: говорити про такі важливі матерії через звичайну платформу, що легко прослуховується! З допомогою незахищеного Wi-Fi у сінгапурському готелі! Звичайним мобільним телефоном! Ганьба німецькій розвідці, допускає такі помилки! Чи, може, це частина якогось дуже хитромудрого плану, суть якого обивателям не цілком зрозуміла. Втім, після здивування, що злив пішов через російську «журналістку» Симонян, а не офіційними каналами, залишається тільки й сподіватися, що це військова хитрість, а не звичайне головотяпство.

Окрім німців, дали маху і американці. У понеділок, 4 березня, колишній співробітник одного із розвідувальних підрозділів ВПС Національної гвардії США у штаті Массачусетс 22-річний Джек Тейшейра зізнався у витоку секретних документів Пентагону. Наприкінці 2022-го Тейшейра виклав перефотографовані секретні файли в невеликій закритій групі на платформі Discord. Незважаючи на закритість групи, файли пішли гуляти інтернетом. Тейшейру заарештували у квітні минулого року, а у понеділок упаяли йому 16 років в'язниці. Якби він не визнав провини – сів би на довічне.

Хоча, взагалі-то, особливо нічого секретного і не випливло: США та Сеул постачали в Україну артилерійські снаряди. Секрет Полішинеля, але сам факт витоку американський «інтелідженс сервіс» спокійно не пережив. Та й інші держави поспішили висловити незадоволення, мовляв, США не вміють зберігати секрети...

Болгарські шпигуни проти британської корони

Також днями стало відомо про судовий процес, що починається в Лондоні над громадянами Болгарії. Їх звинувачують у шпигунстві на користь Росії проти Великобританії.

Шестеро учасників шпигунської мережі з 2020 по 2023 роки збирали інформацію, яка «могла бути корисною для ворожої сторони» (так йдеться в матеріалах справи, які цитує ВВС ). Нині всі вони під вартою. Їх звинувачують у тому, що вони «вступили в змову з метою отримання, збору, запису, публікації або передачі документів або інформації» для Москви.

Головним у цій компанії був Ян Марсалек, колишній операційний директор компанії Wirecard (платіжна система, яка нині збанкрутувала), який був оголошений у розшук у Німеччині у зв'язку зі звинуваченнями в шахрайстві на 2 млрд євро. За результатами розслідування німецької газети Süddeutsche Zeitung, Марсалек отримав у 2021 році російський паспорт на ім'я Германа Баженова і, ймовірно, живе зараз у РФ під захистом ФСБ.

За вказівками Марсалека, п'ятеро болгар, що живуть у Сполученому Королівстві, вели спостереження за деякими об'єктами, які, мабуть, представляли інтерес для Москви. Шпигували під прикриттям. Так, обвинувачена Ваня Габерова до арешту була керуючою салоном краси в Лондоні, її земляк Іван Стоянов займався бойовим самбо і виступав на змаганнях зі змішаних єдиноборств. Орлін Русєв був фінансистом, Бізер Джамбазов і Катрін Іванова очолювали громадську організацію болгар, що жили у Великобританії, і зображували сімейну пару. А шостий обвинувачений Тихомир Іванчев був маляром.

Свою "штаб-квартиру" болгарські шпигуни організували в закритому готелі на приморському курорті Грейт-Ярмут, яким володів Русєв. А завдання він отримував з-за кордону від Яна Марсалека.

Після обшуку в будинках болгар було знайдено паспорти та посвідчення особи Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії та Чехії, а також журналістські посвідчення. Суди розпочнуться найближчим часом і обіцяють бути цікавими, якщо не відбуватимуться у закритому режимі.

Для китайця – з любов'ю

Не могла оминути шпигунська війна і могутній Китай. Причому так зачепила, що Міністерство державної безпеки країни випустило попередження для всіх громадян – остерігатися так званих «медових пасток». Так на сленгу розвідників називають практику з використанням романтичних чи сексуальних відносин з метою шпигунства.

МДБ Китаю, яке виконує функції агентства китайської розвідки, поширило інформацію в китайському інтернеті про держслужбовця на прізвище Лі, який під час закордонної поїздки зайшов у нічний клуб і завів тісне «знайомство» з місцевими красунями. У розпал «знайомства» одразу з кількома жінками до кімнати увірвалися кілька іноземців в уніформі та сфотографували його оголеним. Потім кілька хвилин шантажу – і ось пан Лі віддав іноземцям свій ноутбук із секретною інформацією за останні 10 років. І навіть після того, як бідолаха Лі повернувся до Китаю, він був змушений продовжувати передавати інформацію ворогам, поки його не заарештували.

У міністерстві зазначили, що це не поодинокий випадок, що шпигуни завжди експлуатуватимуть людські слабкості – хіть, гнів, розчарування, гордість, пихатість, і в цьому Китай бачить свою слабкість. «Загрози з боку зовнішнього світу стають дедалі явнішими», - попередили громадян силовики.

З іншого боку, Великобританія повідомляє про епічний масштаб китайського шпигунства в країні. За словами глави МІ5, їм відомо про більш ніж 20 000 людей у ​​Великій Британії, які передають шпигунську інформацію Китаю. Зокрема, йдеться про викрадення розробок штучного інтелекту. У МІ5 повідомили, що минулого року був період, коли нові розслідування щодо шпигунства Китаю в галузі новітніх розробок відкривалися кожні 10-12 годин. І з образою заявили: звичайно, традиційно шпигуть усі, але ж є якісь рамки пристойностей.

Пригоди "бразильця" у Норвегії

Обурюються і в Норвегії: судячи з річних звітів спецслужб, країна наповнена шпигунами з Росії, Китаю, Північної Кореї та Ірану, які всіляко удосконалюють способи збирання розвідданих.

Портал Politico наводить дані із цих звітів з метою не просто оприлюднити, а й попередити світову громадськість.

- Норвезькі агенції виділяють широкий спектр шпигунської діяльності: від цивільних моряків, які розвідують морські об'єкти, до агентів під прикриттям, які шпигують за всіма аспектами повсякденного життя… - йдеться у матеріалі видання. - До вторгнення в Україну багато російських шпигунів працювали під офіційним прикриттям у посольствах Росії в європейських столицях. Однак після вторгнення західні уряди вигнали понад 400 з них. Ми очікуємо, що Росія намагатиметься компенсувати втрату розвідників. Вони можуть зробити це, серед іншого, відправивши більше агентів, що приїжджають, і вербуючи джерела через цифрові контакти, - посилається видання на слова Служби безпеки норвезької поліції (PST).

Прецедентом стало затримання бразильського академіка Хосе Ассіса Джаммарії, який викладав у Арктичному університеті Норвегії. Він приїхав до Норвегії у 2021 році і займався дослідженням північних регіонів країни. Чи то надмірна прикордонна допитливість бразильця викликала інтерес норвезьких спецслужб, чи ще щось, але академіка «прийняли» у місті Тромсі і, покопавшись, виявили, що справжнє ім'я Хосе Ассіса Джаммарії – Михайло Валерійович Мікушин, і він зовсім не з Бразилії, а з Росії, точніше, із російської військової розвідки. Джаммарія-Мікушин спочатку відпирався, але під тиском доказів розкрився перед слідчими. Можна подумати, що він обмовив себе, але ні – після признання у російському громадянстві до нього двічі приїжджали співробітники консульського відділу російського посольства у Норвегії.

Зараз «бразильський академік» чекає на суд, який ось-ось відбудеться. Йому загрожує до 3 років в'язниці за норвезькими законами. Дрібниці за нинішніх часів.

Але саме про це попереджає норвезька розвідка. Оскільки старі шпигунські кадри розкрито, у країнах з'являються нові іноземні особи з конкретними завданнями. Виявляти їх стає все важче, тим паче, що і Китай, і Північна Корея активно використовують кібертехнології для шпигунства та крадіжки інтелектуальної власності. Вразливі всі структури без винятку, хоч би як добре вони були захищені.

Також особливу небезпеку норвежці вбачають і в шпигунстві торгових суден. Картографування, саботаж морської інфраструктури, навмисні аварії – використовують все, що може виявити слабкі місця в норвезькій безпеці. І це важливо, оскільки Норвегія стала ключовим постачальником енергоносіїв до Європи, особливо після вторгнення в Україну та закриття трубопроводу «Північний потік».

Втім, не лише моря Норвегії під загрозою. Якщо пішло таке протистояння розвідок, залишається чекати на вал викриттів і взаємних звинувачень і на суші, і в повітрі. І не тільки в Норвегії: шпигунські війни, як ми сказали раніше, торкнуться всіх країн без винятку.