Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Ядерні тріади у бойовій готовності: хто і як посилює свій потенціал

Ядерні тріади у бойовій готовності: хто і як посилює свій потенціал

Найближчим часом варто очікувати на загострення ядерних перегонів озброєнь. Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) констатує, що ядерні держави продовжують модернізувати свої арсенали, а деякі активізували свої ядерні програми. Серед них Сполучені Штати, Росія, Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль. Тут же наголошується, що Росія та США разом володіють майже 90% усієї ядерної зброї.

«Усі держави, які мають ядерну зброю, збільшують або модернізують свої арсенали. Більшість із них загострюють риторику та посилюють роль, яку відіграє ядерна зброя у їхніх військових стратегіях», – заявив директор програми SIPRI зі зброї масового знищення Вілфред Ван.

Володимир Путін у своєму щорічному зверненні до Федеральних зборів пригрозив Заходу конфліктом з ядерною зброєю та «знищенням цивілізації».

Американці розмістили у Британії супербомбу

В Америці теж вирішили не пасти задніх у цьому питанні. Командувач Стратегічним командуванням США Ентоні Коттон на зустрічі із законодавцями США заявив, що зараз важливо прискорювати темпи модернізації ядерної тріади США через протистояння з Китаєм та Росією.

Ядерна тріада (Nuclear triad) - стратегічні наступальні збройні сили, що включають три компоненти: стратегічна авіація, міжконтинентальні балістичні ракети та атомні підводні ракетоносці.

Коттон, а також командувач Космічним командуванням США Стівен Вайтінг, заявили, що нещодавні інвестиції Росії та Китаю наголошують на необхідності збереження стратегічної переваги Сполучених Штатів.

"Ми робимо це перед викликами, які не схожі ні на що, з чим Америка коли-небудь стикалася. Ми протистоїмо не одному, а двом ядерним партнерам: Російській Федерації та Китайській Народній Республіці. Ця реальність у поєднанні з ракетними розробками в Північній Кореї, ядерними амбіціями Ірану та близькими відносинами між цими країнами додає нових рівнів складності нашому стратегічному розрахунку", - заявив командувач Стратегічним командуванням США Ентоні Коттон. За оцінками Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI) станом на січень, у Росії було 5889 ядерних боєголовок, у США – 5244.

Сполучені Штати розмістять свою ядерну зброю на території Великобританії – на авіабазі Лейкенхіт, де вона раніше зберігалася до 2008 року, – на тлі зростання загрози з боку Росії. США раніше оголосили про плани розмістити в Лейкенхіті дві ескадрильї винищувачів п'ятого покоління F-35, здатних нести ядерні бомби. На авіабазі буде розміщено американські гравітаційні бомби B61-12, які мають потужність до 50 кілотонн.

Коттон також прокоментував заяви Кремля про те, що 95% стратегічних ядерних сил Росії модернізовано: "Наші конкуренти покращують свої позиції проти США та їхніх союзників у багатьох сферах темпами, які значно перевищують темпи, які ми спостерігали лише кілька років тому".

І справді, зараз стратегічні суперники США – Китай та Росія - нарощують свої ядерні потенціали. Дещо раніше Володимир Путін анонсував посилення ядерної тріади Росії. До складу військово-морського флоту РФ, за словами глави Кремля, увійде атомний підводний крейсер "Імператор Олександр III".

Москва також розгорнула пускові установки ракетного комплексу "Сармат" з новою важкою ракетою, продовжує серійне виробництво гіперзвукових комплексів повітряного базування "Кинджал" та масові постачання в армію гіперзвукових ракет морського базування "Циркон" і ракетні комплекси "Ярс".

Пекін наздоганяє США та Росію

Китай перевершив попередні прогнози США за розміром ядерного арсеналу країни та розширює свій військово-морський флот. Про це пише Politico з посиланням на звіт Пентагону та джерела у Міністерстві оборони США.

За оцінкою Пентагону, станом на травень 2023 року, в арсеналі Китаю було понад 500 ядерних боєголовок. Це приблизно на 100 більше, ніж торік. У США очікують, що Пекін подвоїть кількість ядерних боєголовок до 2030 року і матиме 1500 ядерних боєголовок до 2035 року.

Згідно зі звітом Пентагону, Китай, ймовірно, використовуватиме для своєї програми ядерної зброї нові реактори та заводи з переробки для виробництва плутонію. Офіційно в КНР стверджують, що ці потужності потрібні для мирних цілей.

Крім того, Китай завантажив "принаймні деякі" зі своїх 300 міжконтинентальних балістичних ракет у шахти та розширює військово-морський флот (кількість кораблів та підводних човнів на озброєнні збільшилася з минулого року з 340 до 370). А річний оборонний бюджет Китаю, напевно, зріс на 7,1%.

В цей час

Інші учасники «ядерного клубу» підтягуються

Франція продовжила свої програми з розробки атомного підводного човна з балістичними ракетами третього покоління та нової крилатої ракети повітряного базування.

Також, за даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), нові види озброєнь розробляють Індія та Пакистан.

Головна мета обох держав – як і раніше, стримування одна одної. Однак, як зазначають дослідники, Індія активно працює над виробництвом зброї далекого радіусу поразки, яка теоретично може націлюватися на об'єкти, розташовані на території КНР. З огляду на те, що Пекін і Нью-Делі перебувають у дуже напружених відносинах, стабільність у регіоні під загрозою.

Тим часом Північна Корея продовжує виробляти ракети великої дальності та проводити їх запуски. Хоча ядерні випробування цього року тут ще не проводилися, Пхеньян, за інформацією SIPRI, значно збільшив кількість ядерних боєголовок, а також обсяги запасів матеріалів, що розщеплюються. Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин у вересні минулого року урочисто спустив на воду новий тактичний атомний підводний човен. Його вихід у море приурочили до ювілею створення Північної Кореї.