Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Штучні націнки в оборонній галузі - до чого тут Пашинський

Штучні націнки в оборонній галузі - до чого тут Пашинський

Коли в 2019 році НАБУ та СБУ відновили кримінальне провадження з розкрадання Сергієм Пашинським і Ко «нафтопродуктів Курченка», що завдало збитків державі на майже 1 млрд гривень, тоді ніхто й не думав, що ця справа приведе ще одного не менш скандального викриття – штучних націнок у оборонній сфері.

За роки перебування на посаді голови Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки та оборони Пашинський глибоко «інтегрувався» в оборонний бізнес. І, як пишуть, навіть після зміни політичної влади в країні він зберігав значний вплив у сфері збройних закупівель. Його фірми, зокрема «Українська бронетехніка», навіть потіснили з ринку державний «Укроборонпром».

У перші місяці повномасштабного вторгнення Пашинський запропонував Міністерству оборони підписати контракти зі 100%-ю передоплатою на постачання певних видів озброєння. Позаяк у Міноборони не було часу для пошуку інших контрагентів, там погодилися на пропозицію Пашинського.  

У серпні 2023 року американська «New York Times» стверджувала, що пов’язана з політиком компанія «Ukrainian Armored Technology» («Українська бронетехніка») в 2022 році досягла найвищого обороту за всю історію свого існування – 350 млн доларів США. Тоді як за рік до війни вони були на рівні 2,8 млн.

Але американське видання не знало, що контракти з Міноборони були зірвані: одні частково виконані лише через рік, а деякі – не виконані взагалі.

Завдяки процесуальним діям слідчих органів у справі «нафтопродуктів Курченка» вдалося не лише реконструювати старі «гріхи» екснардепа, а й розкрити деталі його бізнесу «на крові».

В 2015 році правоохоронці розпочала справу з крадіжкою «нафтопродуктів Курченка». Але через політичні зв’язки Пашинського її дуже швидко «поховали».

В 2019 році СБУ і НАБУ справу знову реанімують. Багато часу було витрачено на пошук і відновлення попередніх матеріалів, зокрема записів розмов Пашинського з учасниками шахрайської схеми.

У вересні 2022 року НАБУ надсилає до Державної аудиторської служби України звернення провести фінансову перевірку ДП «Укртрнаснафтопродукт», компанію, через яку реалізовувалися «нафтопродукти Курченка». (У попередній період такий аудит зробити було неможливо, бо колишня голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова була (о, який збіг!) дружиною Володимира Гаврилова, гендиректора ДП «Укртрнаснафтопродукт».)

Паралельно відбувається аудит Міноборони, а пізніше, за зверненням правоохоронців, – окремих оборонних підприємств (деякі з них пов’язані зі збройним бізнесом Пашинського).

Зараз, коли нарешті ця мозаїка зібралася в цілісну картину, можна зробити припущення, що оборудка з «нафтопродуктами Курченка», – це період накопичення Пашинським «первинного капіталу», який допоміг йому вийти на ринок зброї, потіснивши інших учасників.

Зовсім нещодавно на деяких ТГ-каналах з’явилися записи розмов Сергія Пашинського (чи то б пак, людина з голосом, схожим на Пашинського)  зі своїми близькими соратниками, які через ЗМІ кілька місяців поспіль намагаються відмити його «чесне» ім’я. Ці записи фактично підтверджують шахрайські методи фігуранта під час ведення бізнесу, зокрема закупівель озброєння.

Голос Пашинського у розмові з невідомим відверто зазначає, що ціну треба завищувати вдвічі:

«Послушай, вот это кстати, смотри, вот ты обрати внимание. «Сергей Владимирович, нам боеприпасы нужны? Нужны. Дай предложение». И ты даешь предложение по цене ровно в два раза дороже. И на этом все вопросы решим».

Якщо у когось виникає сумнів у правдивості такої розмови, то можна звернутися до тієї ж статті у «New York Times». Видання прямо писало, що з початку війни у лютому 2022 року «Українська бронетехніка» перепродавала гранати, артилерійські снаряди та ракети через трансєвропейську мережу посередників.

Позаяк більшість грошей на зброю для ЗСУ надходили із західної допомоги, через таких спекулянтів, як Пашинський, писала NYT, американський і британський уряди вирішили купувати боєприпаси для України, а не передавати на них гроші.

Припинення фінансування компаній Пашинського, як стає зрозуміло із оприлюднених записів, його дуже дратувало (під час бесіди з Мирославом Гаєм, одним із найактивніших захисників політика):

«Послушай, ну, я давно в этом бизнесе. Это всегда будут решать не британцы, не американцы и не путин. Ёб***й украинский народ. Они... Мне вот эти «базары» ихние, бл*дь, понимаешь?..»

Тож Пашинський фактично зізнався, що закуповував озброєння для армії за вдвічі завищеною ціною. Принаймні, такий висновок можна зробити із розмов скандального екснардепа зі своїм оточенням, які опублікували вчора.

Очевидно, що усі ці схеми не пройшли непоміченими повз аудиторів. В результаті Пашинський влаштовував інформкампанії проти голови Держаудитслужби Алли Басалаєвої. За даними наших джерел, ці записи також є у правоохоронців.

Нагадаємо, саме аудитори ДАСУ проводили перевірку ДП «Укртранснафтопродукт» та схем із «паливом Курченка» (що і лягло в основу кримінальної справи НАБУ), а також оборонних підприємств.  Зокрема, і КБ «Луч», на який, як кажуть, Пашинський має вплив. Говорять, що він фактично зробив усе, аби аудит підприємства не відбувся. «Вочевидь, щоб приховати космічні націнки»,- говорить джерело.

До речі, сьогодні кілька оборонних компаній внесли за Пашинського заставу у 272,5 млн гривень. Цікаво, чи це не ті кошти, «зароблені» із вдвічі завищеної ціни?