Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

10 питань про цифри, озвучені Зеленським на пресконференції

10 питань про цифри, озвучені Зеленським на пресконференції
Фото: suspilne.media

Володимир Зеленський на пресконференції за результатами форуму "Україна. Рік 2024" вперше офіційно назвав кількість втрат української та російської армій.

"31 тисяча українських військових загинула у цій війні, росіян загинуло 180 тисяч", - сказав Зеленський, додавши, що загальні втрати армії РФ, включаючи поранених, наближаються до 500 тисяч.

Проте ці цифри відрізняються навіть від даних Генштабу України (наприклад, там повідомляють, що загинуло понад 400 тисяч росіян) і різних міжнародних організацій. Чому склався такий «різнобій» у цій статистиці, журналіст Коротко про поцікавився в експертів.

1. На підставі яких даних президент міг озвучити ці цифри: 31 тисяча у нас і 160 тисяч у росіян?

Політолог Володимир Фесенко вважає, що методику підрахунку знають лише в Офісі президента.

- Але ми знаємо, що це ті дані, які надали йому Генштаб Міноборони і розвідоргани. Зеленський каже, що загинуло 180 тисяч росіян, а загальні їхні втрати – разом із пораненими та зниклими безвісти – 400-500 тисяч. Раніше Зеленський сказав, що співвідношення українських та російських втрат – один до п'яти, шести. Так чи інакше, це поки що не фактичні, а лише оціночні дані. Тому що є зниклі безвісти, полонені та ін. Будь-які конкретні цифри зараз – це лише поки що оцінки, – каже експерт.

2. Чи включають цифри з української сторони зниклих безвісти?

Володимир Зеленський зазначив, що названа цифра не включає зниклих безвісти. Експерти назвали це питання таким, що не потребує додаткових коментарів.

3. Чому у Міноборони та у Зеленського різні цифри щодо втрат противника? Зеленський говорить про 180 тисяч, а Генштаб - понад 400 тисяч?

- Президент наводить цифри, які йому дають спецслужби та різні відомства – армія, медики, соціальні служби. Дані в 400 тисяч втрат росіян викликані тим, що у Генштабі дають загальну цифру втрат – убиті, поранені та зниклі безвісти. Президент же говорить про чисті втрати та вбитих росіян – 180 тисяч, – пояснює політолог Олег Саакян.

4. Чому бойові втрати в РФ у шість разів більші за наші?

Володимир Фесенко пояснює це так званими «м'ясними штурмами» росіян, які витрачають і не бережуть своєї "живої сили". На ці цифри особливо вплинули Бахмут, Соледар, Авдіївка та ін. Наші військові повідомляють з лінії фронту, що росіяни сотнями гинуть за один день. А крім того, сторона, що наступає (а це зараз росіяни), зазнає набагато більших втрат.

5. Скільки безповоротних втрат зазнала Україна за перші 8 років війни?

– Дані за перші 8 років війни були більш достовірними, бо не було таких масштабів загиблих. Тож цифра 14-16 тисяч осіб приблизно вірна. Є різночитання через попадання наших військ у «котли» - Іловайськ та Дебальцеве. А після підписання Мінських угод – цифра більш-менш вірна, її відстежували міжнародні організації – ООН, ОБСЄ, НАТО. І найчастіше це були втрати від снайперської війни, – пояснює Володимир Фесенко.

6. Чому не можна озвучувати цифри за кількістю поранених?

Володимир Зеленський відмовився назвати кількість поранених українських захисників, оскільки ця інформація може допомогти ворогові прорахувати ситуацію на полі бою. Опитані нами експерти погодились із позицією президента.

7. Чому Зеленський озвучив ці цифри саме зараз, а не зробив це раніше?

Президент України вперше розкрив інформацію про втрати у повномасштабній війні, аргументуючи це необхідністю протистояти російській пропаганді, яка стверджує, що російські окупанти вбили від 60 до 150 тисяч українських військових.

"Не 300 тисяч, не 150, про що бреше Путін зі своїм брехливим кодлом", - сказав президент на пресконференції.

Військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак пояснює, що настав час відкрити дані втрат, щоб уникнути маніпуляцій із цього приводу та питань до чинної влади.

- Час прийшов. Бо ж не можна грати своїм народом - «а ми вам не скажемо». Перший рік приховували – це зрозуміло, щоби не посилювати панічні настрої. А зараз всі ж бачать, скільки у нас на цвинтарях лежить загиблих воїнів, скільки прапорів розвівається на їхніх могилах. Тобто президент вчинив цілком виважено, озвучуючи ці дані, – пояснює експерт.

8. Чи потрібно робити доступними такі дані? Наприклад, як Палестина та Ізраїль, які повідомляють кількість загиблих з точністю до одиниці?

Політолог Володимир Фесенко вважає, що такі дані під час війни не потрібно оприлюднювати.

– Навряд чи варто зараз називати точні цифри наших втрат. Досвід різних воєн показує, що здебільшого не називаються втрати під час війни. Тому що ці дані викликають деморалізуючий ефект або сприймаються із сумнівом, як суто пропагандистські. А Зеленський зараз їх озвучив тому, що Росія розпочала потужну дезінформаційну кампанію про те, що загинули сотні тисяч українських військових, – вважає він.

9. Ми дізнаємося колись (і коли) реальні та остаточні цифри бойових втрат?

- Так, напевно дізнаємося. Насамперед своє слово скажуть медики – у них же ведеться статистика поранених, померлих, вилікуваних. Плюс до цього є інформація наших західних союзників. Та й наші офіційні дані. Все це разом дасть змогу одержати реальну картину наших втрат, - вважає Іван Ступак.

10 Яку цифру втрат РФ озвучують у самій Росії та у різних міжнародних організаціях?

За даними агентства REUTERS та телеканалу CNN з посиланням на розсекречений звіт американських розвідслужб, втрати армії РФ на кінець 2023 року склали 315 тисяч людей убитими та пораненими.

The New York Times "розшифрувала" цифру приблизно 300 тисяч людей так: близько 120 000 загиблих і 170 000-180 000 поранених. Офіційно РФ значно занижує цифри власних втрат (за оцінками західних експертів). У Кремлі говорять про 43 тисячі загиблих, відомих поіменно і без урахування бойовиків так званих ЛНР/ДНР. Їхнє число: 23 000 осіб.