Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
21 квiтня
Завантажити ще

Нові ризики для світу: загроза ядерного конфлікту йде в космос

Нові ризики для світу: загроза ядерного конфлікту йде в космос
Фото: fakty.com.ua/

Росія продовжує лякати цивілізований світ. На цей раз - натяком на ідею розмістити ядерні заряди на своїх супутниках, на земній орбіті. Йдеться нібито не про те, щоб скинути ядерну зброю на Землю, а про можливе її використання проти космічних об'єктів, насамперед супутників.

У США заговорили про загрозу нацбезпеці

"Офіційні особи кажуть, що нові розвіддані цілком серйозні, але ці нові засоби все ще розробляються, і Росія поки їх не розгорнула", - пише New York Times.

На потенційну проблему вже звернули увагу й у Конгресі США. Голова комітету з розвідки Палати представників Майк Тернер оприлюднив заяву, в якій повідомив про «серйозну загрозу національній безпеці США».

Тернер закликав президента Байдена розсекретити всю інформацію, що є у спецслужб, щодо цього питання. Він вважає, що це дозволить відкрито обговорити можливі варіанти дій між Конгресом, адміністрацією та союзниками США. При цьому деякі ключові постаті, включаючи спікера Палати представників Майка Джонсона, прихильника Дональда Трампа, закликають громадськість не панікувати та запевняють, що ситуація перебуває під контролем.

Білий дім уже відреагував на поставлене запитання. 15 лютого координатор зі стратегічних комунікацій у Раді нацбезпеки США Джон Кірбі на брифінгу підтвердив, що Росія розробляє протисупутникову зброю, використання якої у космосі цілком можливе. Загальний посил влади США такий – «дзвіночок» прозвучав, розбиратися в цьому питанні потрібно (президент Байден вже дав розпорядження з цього приводу), але на даний момент реальної загрози немає.

Чи вдарить Путін ядерною зброєю по Україні

Спекулятивна тема щодо можливості використання ядерної зброї з боку Кремля під час війни в Україні виринає вже не вперше.

Влітку минулого року президент США Джо Байден назвав «реальною» загрозу того, що російський президент накаже застосувати під час війни проти України тактичну ядерну зброю. Напередодні президент США також різко критикував розміщення Росією тактичної ядерної зброї в Білорусі, назвавши цей крок «абсолютно безвідповідальним». Президент США говорив саме про тактичний вид зброї – тобто про заряд відносно невеликої потужності, а не про стратегічну, яка може бути застосована для міжконтинентальних ударів. Однак і так звана тактична ядерна зброя має велику руйнівну силу.

Але експерти зараз вважають, що Москва навряд чи застосує цю зброю. Це було можливо, коли українські війська наступали, у нинішній ситуації на фронті немає такої гострої необхідності. Вони поки що обмежуються конвенційною (передбаченими міжнародними конвенціями) неядерною зброєю.

Та й тактичний ядерний удар не вирішить військових цілей Росії. Застосування цієї зброї може мати лише психологічний ефект, що впливає на ухвалення політичних рішень.

У світі є «ядерні психопати»

Що стосується світу загалом та загрози застосування ядерної зброї, то сьогодні найбільш очевидні ризики походять від Північної Кореї. Диктатор Кім Чен Ин не лише регулярно проводить навчання із застосуванням потенційних носіїв ядерних зарядів, а й постійно стверджує про можливість застосування атомних бомб. Сполучені Штати та Південна Корея планують до середини 2024 року розробити загальні керівні принципи стратегії ядерної оборони та створити інтегровану систему стримування ядерної загрози з боку Північної Кореї.

Також вирішено розширити практику проведення спільних військових навчань, зокрема, які передбачають відпрацювання застосування ядерної зброї та подальший розвиток інтеграції військового потенціалу Південної Кореї до системи стратегічного планування США.

Сеул братиме участь у плануванні та консультаціях щодо можливого використання ядерної зброї на Корейському півострові (чого він давно домагався), проте право приймати рішення на застосування залишається за американцями. Для підвищення ефективності розширеного стримування загроз з боку КНДР Сполучені Штати планують на регулярній основі розгортати стратегічні активи на Корейському півострові: йдеться про ядерний підводний човен (який найближчим часом вперше за 40 років прибуде до берегів Південної Кореї) та ядерних бомбардувальників.

На тему

Ще в 1967 році США, Великобританія та СРСР (правонаступник - РФ) домовилися не розміщувати в космосі ядерну та іншу зброю масового знищення.

Тоді було укладено відповідний договір. За минулі роки до нього приєдналися ще 100 країн.

Світові ЗМІ

The New York Times:

- Така зброя для знищення супутників, якщо вона буде розгорнута, може знищити цивільні комунікації, спостереження з космосу та операції військового командування та контролю, які проводять Сполучені Штати та їх союзники. На сьогодні у США немає можливості протистояти такій зброї та захистити свої сателіти.

CNN:

- За даними численних джерел, США мають у своєму розпорядженні нову розвідувальну інформацію про військовий потенціал Росії, пов'язану з її зусиллями з розгортання ядерної протисупутникової системи в космосі.

"Якщо вона орбітальна, то це новий рівень загрози для системи захисту США, незалежно від того, ядерна вона чи ні", - сказав директор проєкту ядерної інформації Федерації американських учених Ганс Крістенсен.

The Guardian:

- Глава Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімбол заявив, що ядерна протисупутникова зброя не має практичного сенсу. «Вам не потрібна ядерна зброя, щоб підірвати супутник на орбіті. Всі об'єкти в космосі настільки вразливі, що можна зробити щось набагато менше, ніж ядерний вибух», - сказав Кімбол.