Завантажити ще

Закордонні ЗМІ: Відставку Залужного призупинив Захід?

Закордонні ЗМІ: Відставку Залужного призупинив Захід?
Фото: theguardian.com

Незважаючи на те, що чергова хвиля чуток про відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного дещо спала, саме питання так і не зняте з порядку денного. І це бачать країни-партнери на Заході – європейські та американські видання та телеканали рясніють повідомленнями про відставку Залужного.

Кореспондент Коротко про проаналізував, що про це пишуть закордонні ЗМІ і як відставка Залужного може вплинути на стосунки з нашими партнерами.

Відставка Залужного, що не підтвердилася, - репетиція реальної відставки

Deutsche Welle:

- Наявність протиріч між президентом та головнокомандувачем ЗСУ в Україні та за її межами обговорюється вже давно. Про передбачуваний конфлікт між Залужним та Офісом президента писали деякі західні видання. Банкову стурбував його високий політичний рейтинг. Мовляв, українці ототожнюють армію не з Верховним головнокомандувачем Зеленським, а з генералом Залужним.

А Валерія Залужного непокоїть зміна керівного складу ЗСУ без його відома та стратегічні розбіжності щодо ведення бойових дій. Зазнала критики з Офісу президента і стаття Залужного, поширена журналом The Economist на початку листопада. У ній він зазначив, що на фронті склалася патова ситуація, і обом сторонам зараз не вистачає сил, щоб взяти верх над противником, а тому Україні для того, щоб вийти з цього глухого кута, потрібен якийсь технологічний ривок. Історія з відставкою Залужного, що не підтвердилася, є невдалою репетицією реальної відставки генерала, яка може відбутися незабаром.

Заходу вигідний Залужний

BBC:

- Що саме завадило появі указу (про звільнення. – Ред.) президента після того, як він розповів Залужному про своє кадрове рішення? А те, що в ситуацію втрутилися західні партнери Києва, котрі висловили різке неприйняття відставки Залужного.

Цю версію можна просто обґрунтувати. Україна зараз повністю залежить від західної військової та фінансової допомоги. Більше того, найближчі дні обіцяють стати критичними у процесі надання Києву багатомільярдних траншів як європейської, так і американської підтримки.

Проте співрозмовники ВВС у секторі оборони України кажуть, що за нинішніх обставин відставка головнокомандувача ЗСУ виглядає скоріше питанням часу. Кількість протиріч між Зеленським і Залужним досягла критичної межі, і, схоже, йдеться вже не просто про різницю у поглядах на бойові дії та їх майбутнє, а про суто особисті протиріччя між цими, правду кажучи, абсолютно різними людьми та відсутністю між ними довіри., необхідної для того, щоб Україна не програла війну, розв'язану Росією

У конфлікті між президентом та генералом винні особисті розбіжності

The Independent:

- Напруженість між Зеленським та Залужним, схоже, досягла точки кипіння. У листопаді Зеленський дорікнув командувачу за те, що він припустив, що велика лінія фронту з російськими військами зайшла в глухий кут, а минулого місяця Залужний висловив розчарування роботою військкоматів, зазначивши, що їм слід мобілізувати більше військ для війни проти Росії.

Вищий військовий чиновник є головнокомандувачем України з липня 2021 року і є популярною фігурою в країні, яка має потужну підтримку як серед пересічних українських військових, так і серед населення.

У грудневому інтерв'ю український президент заявив, що має «робочі відносини» зі своїм високопоставленим генералом. Він також дав зрозуміти, що незадоволений керівництвом Збройних сил України.

The Guardian:

- У конфлікті між президентом та народним полководцем Валерієм Залужним винні особисті розбіжності. Напруженість між ними наростала вже певний час на тлі провалу літнього контрнаступу України, але припущення про те, що Залужний може бути витіснений, стало для багатьох шоком.

Не зрозуміло, чим закінчиться справа. Зеленський може звільнити Залужного та замінити його – процес, який вимагає підтримки міністра оборони – після оцінки суспільної та міжнародної реакції. Не ясно, як виглядатиме альтернативна військова стратегія, враховуючи позиції Росії, що вкоренилися, на передовій, у той час як найгостріша криза в Україні - це не поле бою, а затримка Конгресом пакета військової допомоги на суму 61 ​​мільярд доларів, який забезпечить постачання зброї з США на рік чи більше.

Коментар політолога

Політолог Володимир Фесенко вважає міфом те, що Заходу подобається Залужний.

- Заходу НЕ подобається конфлікт між політичним та військовим керівництвом України. Це у нас оперують поняттями "подобається", "не подобається" і на кого робити ставку. У цивілізованому світі інші поняття - "вигідно", "не вигідно" На Заході немає персональних переваг. Для них важливо зберігати політичну та військову стабільність в Україні, – пояснює експерт. - Залужного прийняли у країнах як командувача Збройними силами. Але у них такі ж добрі стосунки і з потенційнима наступниками Залужного – Будановим та Сирським.