21 листопада
Завантажити ще

Затьмарює Трампа: республіканка Ніккі Гейлі рішуче набирає обертів у президентській кампанії

Затьмарює Трампа: республіканка Ніккі Гейлі рішуче набирає обертів у президентській кампанії
Фото: REUTERS/Scott Morgan

10 січня в американському штаті Айова стартували перші американські праймерізи щодо визначення партійного кандидата в президенти. Цією подією було дано офіційний старт президентської кампанії в Америці.

Процес обрання зі списку кандидатів – як республіканців, так і демократів - триватиме з січня по червень 2024 року. А влітку пройдуть партійні з'їзди, які визначать кандидатів у президенти від республіканців та демократів.

60-ті в історії Сполучених Штатів президентські вибори, що відбудуться цього року, обіцяють стати безпрецедентними. У них воюватимуть не лише два партійні кандидати у фіналі, а й кандидати всередині партій.

У Республіканської партії – шість претендентів

Так, наприклад, уже зараз усередині Республіканської партії є не менше шести прізвищ на місце партійного кандидата у президенти. Поки беззаперечним лідером залишається Дональд Трамп, який представляє ультрарадикальне крило всередині партії. Далі йде губернатор Флориди Рон Десантіс, який своїми політичними поглядами мало чим відрізняється від радикального Трампа.

А ось за ними йде, як кажуть експерти, нова зірка Республіканської партії, колишній представник США при ООН 51-річна Ніккі Гейлі. Її рейтинги стрімко зростають, а вона сама набуває все більше симпатій американців. Вона вирвалася вперед після серії блискучих виступів на дебатах і відзначилася на загальному фоні кандидатів від партії.

Гейлі народилася 1972 року в Південній Кароліні у сім'ї сикхів (етнорелігійна група з Індії). Здобувши чудову освіту, працювала у великій бізнес-компанії свого батька, після чого зробила успішну кар'єру на державній службі. Вершиною політичних успіхів Гейлі стало губернаторство у рідному для неї штаті Південна Кароліна, а потім посада посла США у ООН.

Гейлі може об'єднати республіканців-антитрампістів

Ніккі Гейлі зараз скоротила розрив у рейтингах з експрезидентом Дональдом Трампом у республіканських первинних перегонах у ключовому штаті Нью-Гемпшир. Про це свідчить нове опитування CNN, проведене Університетом Нью-Гемпшира. Трампа підтримують 39% ймовірних республіканських виборців у Нью-Гемпширі, а Гейлі – вже 32%.

Підтримка Гейлі зросла на 12 процентних пунктів з моменту останнього опитування CNN/UNH у листопаді, продовжуючи траєкторію зростання, що почалася влітку минулого року. А ось у її опонентів, включаючи Трампа, показники залишаються стабільними або трохи знижуються з осені. Гейлі зараз змагається з Десантісом за друге місце, щоб потім скласти конкуренцію Трампу.

Головний козир республіканки у тому, що вона без проблем виграє вибори у Байдена, якщо дійде до фіналу. Якби голосування відбулося найближчим часом, Трамп набрав би на 4% більше, ніж Байден, це фактично в рамках статистичної похибки. А Гейлі випереджає кандидата від демократів на солідні 9% – гарантована перемога.

Вона також вважається найбільшим зовнішньополітичним яструбом у гонці і голосно критикує Китай, Росію та Іран. Під час третіх республіканських дебатів вона заявила:

“Усі хочуть говорити про президента Трампа. Я можу сказати вам, що думаю. Він був правильним президентом у правильний час. Я не думаю, що він зараз є правильним президентом”.

Тож Гейлі має шанс об'єднати республіканців-антитрампістів навколо своєї кандидатури, оскільки орієнтується на центристське, помірне крило своїх однопартійців.

Прихильниця України

Українцям Гейлі відома як безкомпромісний адвокат підтримки Києва та жорсткий критик режиму російського диктатора Путіна. Вона впевнена, що Сполучені Штати мають надати Україні не кошти, а зброю для перемоги над російськими загарбниками. А поразка українців, на її думку, може призвести до третьої світової війни.

В інтерв'ю CNN вона сказала: "Ми не повинні стояти осторонь. Перемога України відповідає інтересам Сполучених Штатів Америки". Крім того, нещодавно на дебатах із відверто проросійським кандидатом Вівеком Рамасвамі Гейлі заявила на його адресу образливе: "Путін і Сі пускають слину від думки, що хтось подібний може стати президентом".

Ніккі Гейлі розкритикувала і Дональда Трампа, і губернатора Флориди Рона Десантіса за їхню відмову прямо відповідати на запитання про те, чи хочуть вони перемоги України у війні з Росією. І вона ж, єдина жінка у гонці за висування від республіканців, розкритикувала Десантіса за його слова про те, що війна в Україні є «територіальною суперечкою». Цей коментар викликав хвилю критики на адресу губернатора Флориди, який пізніше відмовився від своїх слів.

Чому Гейлі подобається американцям

Гейлі - молода як для політика, амбітна, запальна й гарна, що завжди було важливим у політиці. Зрештою, левова частка кампанії Трампа побудована на тому, що Байден старший за нього, хоча різниця у віці становить лише чотири роки. А ось Гейлі молодша за нинішнього президента аж на 30 років. До того ж має неабиякий досвід. Вона працювала постійним представником США в ООН та керувала штатом. Досвід дипломатичної роботи для американських виборців є важливим, особливо на тлі загострення на Близькому Сході.

Оскільки її батьки – це вихідці з Індії, Гейлі представниця «кольорових меншин». Це дає їй певні переваги у битві за голоси мігрантів, які традиційно голосують за демократів. Чоловік і брати Хейлі були військовими та воювали за США, у тому числі в Перській затоці, що дуже подобається консерваторам. Вона також є першою жінкою на посаді губернатора Південної Кароліни і вона вперше зняла з урядових установ свого штату прапор Конфедерації, який асоціюється з расизмом.

Як єдина жінка серед кандидатів консерваторів, Гейлі використовує свою жіночність проти образливих стереотипів, якщо її суперники з перегонів мають необережність їх виявити. Шанувальник Путіна - Вівек Рамасвамі спробував образити своїх опонентів, заявивши, що вони прийшли на «трьохдюймових підборах». Це був сексистський натяк на Гейлі.

Але республіканка дотепно парирувала: «По-перше, це п'ятидюймові підбори, і я не ношу такі, якщо не можу в них бігати. А по-друге, так, я ношу підбори, але вони не для моди – це зброя», – сказала вона під оплески, а рейтинг Вівека опустився на кілька пунктів.

Мільярдери готові поставити на Гейлі

Донедавна головною проблемою боротьби Ніккі Гейлі за кандидатство у президенти була слабка фінансова підтримка порівняно зі своїми конкурентами у праймеріз. Так, за даними американської преси, 2023 року Дональд Трамп зібрав 14 млн доларів на свою кампанію, а Гейлі - всього 4 млн доларів.

Але нові публікації в США свідчать, що гендиректор одного з найбільших світових банків JPMorgan Джеймі Даймон провів зустріч з Ніккі Гейлі, після чого зазначив для преси, що "Гейлі має потенціал об'єднати країну". Тому найближчим часом можна сподіватися на збільшення фінансування виборчої кампанії Ніккі Хейлі, що може посилити її позиції.

На демократичному фронті – все спокійно

У Демократичній партії такої інтриги немає. Там єдиним кандидатом є президент Джо Байден. Байден є найстарішим президентом в історії.

Як чинний президент, він практично гарантовано отримає номінацію від Демократичної партії. Його рейтинг серед виборців його партії складає 63,4%.

Як повідомляє видання POLITICO, головним пріоритетом передвиборчої кампанії Джо Байдена визначено не вирішення економічних проблем чи зовнішня політика, включаючи війни в Україні та Ізраїлі, а повернення американським жінкам права на аборт (проти чого виступають республіканці). "Кампанія Байдена намагається змістити фокус виборів із самого президента на загрозу, пов'язану із можливістю повернення Трампа до влади", - зазначає POLITICO. Байден каже, що він виборює душу Америки.

Єдиним більш-менш відомим прізвищем серед демократів на пост кандидата в президенти є представник сім'ї Кеннеді - Роберт Ф. Кеннеді-молодший. Але він і близько не може конкурувати із Байденом за лідерство в партії.