Гаяна готується захистити себе від Венесуели, яка має намір анексувати її регіон Ессекібо. Про це президент Гаяни Ірфаан Алі сказав агентству Associated Press. За словами Алі, Гаяна робить усі необхідні кроки, щоб захистити себе від Венесуели.
Відповідаючи на запитання, чи просив він військової допомоги, президент відповів, що його уряд звертається до союзників та регіональних партнерів, з деякими з яких Гаяна має угоди про оборону.
- Ми дуже серйозно ставимося до цієї загрози і ініціювали низку запобіжних заходів для забезпечення миру і стабільності в цьому регіоні, - сказав Алі в короткому телефонному інтерв'ю.
Він додав, що Сили оборони Гаяни також спілкуються із колегами в інших країнах, але не уточнив, з якими саме.
- Якщо Венесуела продовжить діяти таким безрозсудним та авантюрним чином, регіону доведеться відреагувати. І це те, що ми готуємо. Ми готуємо регіональну відповідь. Заяви Венесуели повністю суперечать міжнародному праву. І будь-яка країна, яка так відкрито кидає виклик важливим міжнародним органам, має викликати занепокоєння не лише у Гаяни, а й усього світу, — сказав президент.
Ірфаан Алі зазначив, що дії Венесуели можуть серйозно підірвати стабільність та мирне співіснування у регіоні. Гаяна розраховує порушити це питання на засіданні Ради Безпеки ООН.
Державний секретар США Ентоні Блінкен провів телефонну розмову із президентом Гаяни Ірфааном Алі, повідомили на сайті Держдепу. Блінкен підтвердив непохитну підтримку США суверенітету Гаяни.
- Сполучені Штати сподіваються на тісне співробітництво з Гаяною, як тільки вона займе своє непостійне місце у Раді Безпеки ООН у січні 2024 року, – йдеться у повідомленні.
3 грудня у Венесуелі провели референдум, згідно з офіційними результатами якого за анексію Ессекібо проголосували 95%. 5 грудня президент Венесуели Ніколас Мадуро показав нову карту країни, на якій регіон сусідньої Гайани Ессекібо вказаний як 24 штат Венесуели.
Ессекібо займає дві третини Гаяни і площею перевищує Грецію. У 2015 році американська компанія ExxonMobil виявила в регіоні багаті родовища нафти та газу. Венесуела наполягає на тому, що цей регіон належить їй, оскільки Ессекібо перебував у її межах під час іспанського колоніального періоду.