Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Не хотів підігрівати чвари? Чому Зеленський відмінив виступ перед сенаторами

Не хотів підігрівати чвари? Чому Зеленський відмінив виступ перед сенаторами
Фото: President.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський скасував онлайн-брифінг для американських сенаторів, на якому мав розповісти про ситуацію на фронті та потреби України у зброї. "Зеленський не зміг приєднатися до нашого брифінгу о 15:00 (22:00 за Києвом) - щось сталося в останню хвилину", - сказав лідер демократичної більшості в Сенаті США Чак Шумер.

Скасування могло статися через ситуацію на фронті

Точні причини цього поки що невідомі. Нібито це якось пов'язане із ситуацією на фронті. Пояснення, які дали представники української влади та дипкорпусу, поки що ніяк не прояснили ситуацію. Посол України в США Оксана Маркарова сказала, що "нічого катастрофічного не сталося".

"Справді, була ідея в одному з брифінгів, якщо було б можливо, долучитися. Сьогодні такі брифінги – їх було дуже багато – саме тому, що на них обговорювалися не лише питання України, а й у тому числі внутрішні питання, ми сьогодні не брали такої участі", – сказала вона.

Маркарова наголосила, що делегація України у США провела вчора велику кількість очних брифінгів. До складу делегації входять речник парламенту Руслан Стефанчук та міністр оборони Рустем Умєров, а також голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Міністр оборони України Рустем Умєров в ефірі FoxNews заявив, що Володимир Зеленський не зміг виступити на запланованому брифінгу сенаторів, бо в Україні йде війна.

"Це війна, ситуація змінюється. Але, я думаю, Зеленський вдячний і зробить це, коли буде можливо, наступного разу". Але чого тепер очікувати від США щодо виділення допомоги Україні і що буде, якщо Київ її не отримає?

Не буде допомоги – не буде перемоги

Президент США Джо Байден назвав абсолютною помилкою перспективу можливої ​​відмови від допомоги Україні, яка протистоїть агресії Росії. "Відмова від підтримки України - це просто абсолютне божевілля", - сказав він. Він також зазначив, що відмова від підтримки України суперечить інтересам США, і пообіцяв, що його адміністрація доб'ється виділення коштів для України.

Водночас міністр фінансів США Джанет Йєллен заявила, що ситуація з фінансуванням України справді складна. "Ми можемо вважати себе відповідальними за поразку України, якщо нам не вдасться надати Україні це фінансування", - сказала вона.

Державний секретар США Ентоні Блінкен наголосив на важливості продовження підтримки України, щоб Росія зазнала поразки у своїй агресії. "Ми повинні забезпечити, щоб Україна продовжувала досягати успіху. Ми повинні забезпечити, щоб Росія продовжувала зазнавати поразки. Якщо ми цього не зробимо, Путіну буде дозволено діяти безкарно, що відкриє скриньку Пандори агресії по всьому світу".

Блінкен заявив, що припинення підтримки України дозволить президенту РФ Володимиру Путіну безкарно продовжувати свої агресивні плани.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що "будь-який член Конгресу, який не підтримує фінансування України, голосує за результат, який полегшить Путіну перемогу". "Тобто голос проти підтримки України – це голос за покращення стратегічних позицій Путіна. Це просто невідворотна реальність", – наголосив він.

Це чудово розуміють у Києві. Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Вашингтоні заявив, що відстрочення надання Києву американської допомоги загрожуватиме тим, що Україна може програти війну з Росією.

"Великий ризик того, що ми залишимося в тому ж становищі, в якому зараз. І, звичайно, це унеможливить продовження зусиль зі звільнення українських територій і створить великий ризик програти цю війну", - сказав він.

Чому республіканці-трампісти проти допомоги Україні

Каменем спотикання, через яке не голосується пакет допомоги Україні, є питання захисту південного кордону США від мігрантів. Це є ключовим джерелом розбіжностей між демократами та республіканцями у Конгресі, який нині гальмує схвалення додаткового фінансового запиту Білого дому на допомогу Україні.

Республіканці вимагають посилити вимоги до прибулих, щоб зупинити міграцію навіть шляхом порушення гуманітарних зобов'язань США, тоді як демократи виступають за комплексний перегляд системи міграції як такої.

Представники обох партій вели переговори, щоби прийти до компромісу, але сенатор Кріс Мерфі, головний переговорник від демократів, заявив журналістам, що переговори зірвалися, оскільки республіканці відмовилися відступити від вимог. З цієї причини представники обох партій не можуть знайти компроміс щодо затвердження пакету допомоги Україні.

Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл заявив, що виступатиме за те, щоб сенатори-республіканці проголосували проти надання додаткової допомоги Україні та Ізраїлю. Він пояснив своє рішення, "щоб, сподіваємося, востаннє заявити, що ми наполягаємо на суттєвих змінах кордону". У відповідь на це лідер сенатської більшості демократ Чак Шумер звинуватив республіканців у тому, що вони взяли допомогу Україні в заручники через свої вимоги щодо змін у прикордонній політиці.

Нагадаємо, що у вересні Білий дім звернувся до Конгресу з проханням схвалити пакет додаткового фінансування обсягом 106 мільярдів доларів, що містить понад 61 мільярд доларів фінансування для України, а також витрати на допомогу Ізраїлю, Тайваню та захист кордону. Але ініціатива гальмувалась через опір ультраправих республіканців у Палаті представників, і новий її спікер Майк Джонсон запропонував розділити допомогу Україні та Ізраїлю. Минулого тижня він заявив, що "впевнений та оптимістичний" у тому, що Конгрес США зможе знайти додаткові кошти на допомогу Ізраїлю та Україні до початку різдвяних свят.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- Скасування брифінгу ніяк не вплине на ухвалення пакету допомоги Україні. Є інформація про те, що Зеленський відмовився від виступу перед американськими сенаторами, щоб не брати участь у сварці демократів та республіканців щодо кордону. Брифінг, на якому мав би брати участь Зеленський, пройшов, але пройшов на підвищених тонах. Демократи та республіканці знову посварилися. І в цих умовах виступ Зеленського нічого не приніс би і не дав б жодного результату. І навіть навпаки - ми могли б зазнати деяких іміджевих втрат. Найімовірніше, у Києві було ухвалено рішення не втручатися у цю ситуацію та почекати компромісу між демократами та республіканцями у питанні щодо кордону США. Надія на це є. На користь самої Америки - вийти з цього клінчу. Тому нам краще зараз не втручатися у цю ситуацію, а просто нагадувати про необхідність допомоги Україні.