Завантажити ще

НАТО призупинить Договір про звичайні збройні сили в Європі після виходу Росії

НАТО призупинить Договір про звичайні збройні сили в Європі після виходу Росії
Фото: nato.int

Країни НАТО засудили вихід Росії з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ), який встановлює обмеження на кількість озброєнь. Про це йдеться у заяві Північноатлантичної ради, опублікованій на сайті організації 7 листопада.

- Країни НАТО засуджують рішення Росії вийти з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) та її агресивну війну проти України, яка суперечить цілям договору, - йдеться у заяві.

Північноатлантичний альянс назвав вихід Росії з ДЗЗСЄ “останнім у низці дій, які систематично підривають євроатлантичну безпеку”.

- Росія продовжує демонструвати зневагу до контролю над озброєннями, зокрема ключових принципів взаємності, транспарентності, дотримання, верифікації та згоди приймаючої країни, і підриває заснований на правилах міжнародний порядок, - йдеться в документі ради НАТО.

Ситуацію, в якій країни НАТО дотримуються договору, а Росія ні, назвали неприйнятною. Внаслідок цього учасники Північноатлантичного альянсу мають намір призупинити дію ДЗЗСЄ.

При цьому в НАТО підтвердили “свою незмінну прихильність до зниження військового ризику, запобігання невірним уявленням і конфліктам”.

Довідка

Увечері 6 листопада МЗС Росії заявило про завершення процедури виходу РФ із Договору про звичайні збройні сили в Європі о 00:00 7 листопада. У МЗС нагадали, що Росія призупинила свою участь ще у 2007 році, а тепер договір "остаточно пішов для нас в історію".

У МЗС РФ заявили, що призупинення участі Росії в ДЗЗСЄ “йшло в руслі мюнхенської промови” президента Володимира Путіна і стало “одним з перших кроків нашої країни щодо жорсткої протидії гегемонізму «колективного Заходу» і концепції безпеки, що нав'язується ним, заснованої на якихось ним же довільно диктованих «правилах».

Договір про звичайні збройні сили в Європі підписали 1990 року в Парижі країни НАТО та держави, що входили до Організації Варшавського договору. Документ набрав чинності 1992 року. ДЗЗСЄ встановлює квоти на кількість військової техніки: танки, бойові броньовані машини, артилерію, ударні вертольоти та бойові літаки. У травні 2023 року президент РФ Володимир Путін підписав закон про денонсацію договору.