4 листопада
Завантажити ще

ATACMS: як вони змінять ситуацію на фронті

ATACMS: як вони змінять ситуацію на фронті
Фото: Вікіпедія

Президент Володимир Зеленський увечері 17 жовтня підтвердив, що українські військові застосували американські ракети ATACMS. Про це раніше написало американське видання The New York Times, називаючи навіть цифру - 20 тактичних балістичних ракет, які вже в Україні. KP.UA відповідає на актуальні питання, пов'язані з новою зброєю, що надійшли в розпорядження ЗСУ.

Чому таємно

Передача ракет здійснювалася в секреті через побоювання, що Росія може атакувати логістичний ланцюжок під час доставки, і також ЗСУ хотіли застати росіян несподівано першим ударом. І загальний шок у російському інформаційному просторі свідчить про те, що Україна досягла бажаного ефекту. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний показав, як працюють по окупантах далекобійні ракети ATACMS.

У ніч на 17 жовтня Сили оборони України завдали ударів по аеродромах у тимчасово окупованих Бердянську та Луганську саме ракетами ATACMS. Там вдалося вразити значну кількість авіації російських військ. Це найбільша одномоментна втрата гелікоптерів та одна з найбільших втрат російської авіації за весь час вторгнення в Україну. А ще одна з найуспішніших атак ЗСУ по тилових позиціях окупантів.

Так, було знищено:

  • дев'ять російських гелікоптерів різних модифікацій;
  • спеціальна техніка, що знаходилася на аеродромах;
  • пускова установка ППО;
  • склад боєприпасів;
  • пошкоджено злітні смуги аеродромів.

З метою тієї ж скритності у Пентагоні відмовилися анонсувати, чи даватимуть Україні ще ATACMS. "Ми регулярно консультуємося з українцями щодо того, що їм потрібно. Але я не збираюся анонсувати нічого, що може бути включено до майбутніх пакетів", – зазначила представниця Пентагону Сабріна Сінгх.

Яку модель ATACMS отримала Україна

Загалом ці ракети мають максимальну дальність 300 кілометрів, але Києву надали варіант з обмеженою дальністю ураження – 165 км. Навіть обмеженої за дальністю (165 км) версії ракети "достатньо", щоб вразити майже всі основні бази РФ на окупованій території України, заявили співрозмовники видання в уряді США.

По Росії стріляти не можна

Однією з умов передачі Києву цих ракет було те, що ними не можна бити на російській території. Так США прагнуть уникнути ескалації відносин із Москвою. "Одна з умов, поставлених перед українцями, полягає в тому, що ATACMS не може використовуватися для нападу на російську територію, сказав один чиновник", - пишуть у NYT.

Але й Росія не зможе збивати ATACMS

Росія має комплекси ППО, здатні боротися з балістичними ракетами. Наприклад, С-400. Однак досі вони не стикалися з такими ракетами, і, ймовірно, їм доведеться організовувати оборону з урахуванням нових загроз.

Спікер Повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що ракети ATACMS є балістичними, тому їх буде складно збивати навіть російськими ЗРК С-400, які окупанти вважають такими, "що не мають аналогів".

"Звичайно, що це внесе серйозні корективи на фронті - ви бачите, що є можливість вражати цілі бездоганно, філігранно і дуже точно. І без шансів для ворога. Нам будуть розповідати, що їх збивають, але це з історії "не має аналогів С -400", - зазначив він.

 "Що таке балістика? Простими словами: уявіть собі, що ви кидаєте вгору камінь, і він по дузі повертається вниз. Приблизно така траєкторія польоту ракети. Летить вона, піднімаючись високо в небо, фактично до стратосфери, звідти повертається на землю, падаючи вниз з великою швидкістю – десь понад 3500 км/год”, – пояснив спікер Повітряних сил ЗСУ.

"ATACMS - балістична. Чи зможе Росія своїми комплексами, що "не мають аналогів", такими як С-400, збивати ці ракети? Думаю, що вони не будуть раді цьому", - додав Ігнат.

Чим важливі ці ракети

Як повідомляють аналітики Інституту вивчення війни (ISW), далекобійні ракети ATACMS становлять загрозу для авіації РФ та складів боєприпасів у тилу. Удари України по аеродромах на окупованих територіях (на кшталт атаки по авіації у Бердянську та Луганську) змусять російське командування розосередити авіаційні засоби та відвести частину літаків на аеродроми, розташовані далі за лінію фронту.

Раніше використання авіації з аеродрому у Бердянську дозволяло росіянам стримувати український контрнаступ у Запорізькій області. Такі ж загрози виникають і для російських складів, які після ударів HIMARS були заховані далі в тил та розосереджені.

"ATACMS, ймовірно, поставить перед російськими військами подібний виклик, і російські війська можуть або зосередитися на зміцненні існуючих складів, або створити ще більш розосереджену і, отже, надмірно розширену систему логістики боєприпасів", - пишуть в ISW.

Будуть ще й розумні бомби

BBC повідомляє, що, крім ATACMS, Україна розраховує отримати найближчим часом інші боєприпаси - авіабомби Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) з дальністю стрільби до 150 кілометрів.

Вони є високоточною плануючою авіабомбою GBU-39, модифікованою для пуску з землі за допомогою ракетної частини боєприпасу M26. Він був розроблений для пускових установок M270 MLRS та M142 HIMARS, які вже є в українців та які також можуть запускати ракети ATACMS.

GLSDB відрізняються від ATACMS. По-перше, їхня бойова частина призначена для ураження укріплених цілей (бомба може пробити до одного метра залізобетону). Вони використовують систему супутникової навігації для наведення на ціль. Крім того, це порівняно недорога зброя - GLSDB виробляється на основі двох вже існуючих боєприпасів, запаси яких великі.

З урахуванням інших засобів ураження - крилатих ракет Storm Shadow (SCALP) або протирадіолокаційних авіаракет AGM-88 HARM, які вже використовує Україна, не виключено, що ЗСУ зможуть завдавати комбінованих ударів, у яких властивості однієї зброї відрізняються від іншої. Відбивати такі удари складніше.