У жовтні цього року у найближчого сусіда та одного з найголовніших союзників України – Польщі – відбудуться вибори до парламенту. Чи варто з цього приводу Києву замислитись? Чи залежить допомога Україні від того, яка правляча партія переможе у цій країні?
За більшість у польському Сеймі боротимуться дві основні сили. Нинішня правляча права консервативна партія «Право і Справедливість» (ПіС) та опозиційна проєвропейська "Громадянська платформа" Дональда Туска.
Різниця між ними у кількох моментах. Партія «Право і Справедливість» більш орієнтована на консервативно-християнські моменти (неприйняття ЛГБТ, абортів тощо), а опозиційна «Громадянська платформа» повністю йде у фарватері загальноєвропейських принципів.
Правляча в Польщі з 2015 року «ПіС» – консервативна політична партія, традиційно вона спирається на жителів сіл та малих міст, що знаходяться на сході та південному сході країни. Беззмінний лідер партії Ярослав Качиньський, а також чинний прем'єр Матеуш Моравецький ведуть партію на вибори з великим соціальним пакетом, який має підняти її популярність.
Один із головних пунктів програми партії «ПіС» – це християнські цінності. Під тиском католицького лобі в країні практично повністю заборонені аборти. Це та інші моменти створюють певні осередки напруженості із Євросоюзом. Так, у Брюсселі незадоволені спробою офіційної влади Польщі взяти під свій контроль судову систему країни.
«Громадянська платформа» – це ліберальна партія Польщі, яка вже перебувала при владі у 2007 – 2015 роках. Її лідер Дональд Туск – досвідчений європейський політик із великими зв'язками в ЄС. З 2014 по 2019 рік він був головою Європейської Ради – займав одну з найвищих посад у Євросоюзі. Традиційний електорат партії проживає на заході та півночі країни, а також це мешканці великих міст.
«Громадянська платформа» позиціонує себе як партія, яка спирається насамперед на захист прав людини, тому її лідери обіцяють повернути жінкам право на аборт і розширити права для ЛГБТ.
Але в цей же час у Польщі, особливо серед молоді, зростає популярність ультраправої партії "Конфедерація", яка претендує на те, щоб стати третьою силою в парламенті. Це об'єднання всіх праворадикальних політичних течій у Польщі. Описати їхню програму досить важко, оскільки партія поєднує в собі різні політичні сили: від економічних лібертаріанців і націоналістів до різних рухів «анти».
Один із головних постулатів партії – не лише вихід Польщі з Євросоюзу, а й ліквідація ЄС у принципі. Але ця партія виступає за збереження Шенгенської зони та Єдиного економічного простору.
Також у виборах має намір брати участь ще одна партія – «Польща 2050». Це молода політична сила, яка з'явилася у 2021 році. Її лідер Шимон Холовня як незалежний кандидат брав участь у президентських виборах у 2020 році та несподівано посів третє місце, набравши 13% голосів.
"2050" позиціонується як центристська прогресивна партія. Один із головних пунктів партійної програми – екологічне питання, навіть назва партії відображає те, до якого року Польща має досягти повної екологічної нейтральності. Також до програми партії можна віднести антиклерикальну політику та повне відокремлення релігійних інститутів від держави, прискорення входження Польщі до зони євро, створення нових публічних медіа та забезпечення їхньої повної незалежності від держави.
На щастя для Києва, всі лідери парламентських виборів у Польщі однозначно і категорично підтримують Україну в її боротьбі з російською агресією. У зовнішній політиці «ПіС» – один із найголовніших союзників України у світі. Це і допомога зброєю, і надання притулку близько 1,5 мільйона біженцям із України. Польща також стала світовим логістичним центром із постачання західної зброї в Україну. Польща при «ПіС» поряд із Британією стала, мабуть, одним із головних супротивників Москви. За часи правління цієї партії Польща перетворилася на одного з найважливіших союзників США в Європі, що тільки працює на користь для України.
Опозиційна "Громадянська платформа" також займає жорстку антиросійську позицію. Лідери партії не раз говорили, що вважають війну злочином Володимира Путіна, а у разі їхнього приходу до влади Україна не втратить тієї підтримки, яку отримує сьогодні.
Партія «Конфедерація» також виступає за допомогу Україні, але в набагато меншому форматі. Тут вважають, що те, наскільки активно сьогодні Польща передає озброєння Україні, послаблює польську армію, а це ставить під загрозу безпеку Польщі.
Ігор Тишкевич, експерт Українського інституту майбутнього:
- Щодо України «Право і Справедливість» та «Громадянська платформа» однаково виступають за постійну підтримку України. Різниця лише у внутрішньопольських моментах. «ПіС» – правоконсервативна партія, яка ґрунтується на християнських засадах. "Громадянська платформа" Дональда Туска – це класична ліберальна європейська партія з усім набором свобод, у тому числі і для ЛГБТ. Але у зовнішньому вимірі ці дві партії є союзниками України.