Завантажити ще

Starlink для України: чому Маск зриває наші атаки на росіян і до чого тут Китай

Starlink для України: чому Маск зриває наші атаки на росіян і до чого тут Китай
Фото: REUTERS

Найбагатша людина планети Ілон Маск знову зробив проросійський реверанс. Після запиту Києва він відмовився включати зв'язок Starlink у Чорноморському регіоні для українських дронів, чим ні багато ні мало зірвав атаку безпілотників на російський військово-морський флот у Севастополі.

Маск зізнався, що свідомо зірвав операцію України

- Від урядових органів (України. – Ред.) надійшов екстрений запит на активацію Starlink на всьому шляху до Севастополя. Очевидним наміром було потопити більшу частину російського флоту, який стояв на якорі. Якби я погодився на їхній запит, то SpaceX стала б прямим співучасником великого акту війни та ескалації конфлікту, - заявив мільярдер.

І це вже далеко не перший випадок прояву його симпатії до Росії. Як повідомляв телеканал CNN, 2022 року Маск нібито також таємно наказав відключити зв'язок Starlink поблизу узбережжя Криму, щоб зірвати напад України на російський військово-морський флот у Севастополі.

У лютому 2023 року SpaceX Ілона Маска обмежила використання Україною інтернету Starlink для воєнних цілей. Причому в SpaceX тоді, також не приховуючи, заявили, що хотіли перешкодити використанню українських безпілотників на передовій.

Віддати Крим Росії

Неоднозначні вчинки Маска й в інших підконтрольних йому сферах. У квітні 2023 року власник Twitter Ілон Маск не захотів видаляти з платформи соцмережі скандальний пост заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва про те, що «українська держава не більше ніж непорозуміння». Тоді мільярдер заявив, що дає користувачам соцмережі «можливість самостійно визначити, наскільки пропагандистським є зміст цього твіту».

Перед цим, у лютому 2023 року, Маск видав перл про те, що Революція гідності була "переворотом", чим повністю повторив російські наративи. У відповідь на це в Офісі президента України порадили йому припинити читати російські газети.

У жовтні 2022 року Ілон Маск взагалі запропонував віддати окупований Крим Росії та виконати інші «умови» для завершення війни. Тоді бізнесмен закликав користувачів твітера проголосувати «так» чи «ні» за такі умови «українсько-російського миру»:

  • провести нові вибори на анексованих землях під наглядом ООН: «Росія піде, якщо на це буде воля народу»;
  • зробити Крим формально частиною Росії. Маск додає: «Як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)»;
  • забезпечити водопостачання Криму;
  • Україна залишається нейтральною.

Пізніше він відмовився від цієї маячні, але знову ж таки продовжував виправдовувати окупацію Росією Криму.

- Подобається це комусь чи ні, але Крим абсолютно точно розглядається Росією як невід'ємна частина Росії. Крим також має критичне значення для національної безпеки Росії, оскільки є її південною військово-морською базою. На їхню думку, втрата Криму - це все одно що для США втрата Гавайських островів і Перл-Харбора. Росія розглядає Крим як важливу частину Росії, так само як і Америка вважає важливою частиною Америки Гаваї, - написав він у Твіттері.

І це притому, що на початку війни Маск однозначно підтримував нашу країну.

– Ми не можемо дозволити Путіну захопити Україну. Це безумство. Якщо таке може зійти з рук, це стане сигналом іншим країнам, що їм це теж може зійти з рук, - казав він наприкінці березня 2022 року, ще до того, як російські війська здійснили «жест доброї волі» на півночі України, а світ дізнався про Бучу.

Гроші й амбіції…

Чому ж Маск, який на початку війни підтримав Україну, тепер розвернувся на 180 градусів? Чому він так раптом запалав любов'ю до Росії, чим вона могла його взяти? Грошима? Але ж він найбагатша людина планети, і грошовими обіцяннями його навряд чи проймеш.

Деякі аналітики вважають, що сумніви керівника SpaceX щодо підтримки України таки мають під собою прагматичні підстави. Половина автомобілів Tesla виробляється на підприємстві у Шанхаї. Ця компанія Маска багато в чому залежить від хорошого ставлення китайської влади, яка неофіційно підтримала Росію у конфлікті. За словами мільярдера, у Пекіні незадоволені тим, що він забезпечує інтернетом ЗСУ.

І сам він нещодавно визнав, що у Пекіні висловили стурбованість тим, що він відкрив доступ Україні до інтернету Starlink, і застерегли від аналогічних дій у КНР. Адже вільний інтернет-зв'язок не лише дозволить китайцям оминати жорстку державну цензуру, але й допоможе Тайваню у тому випадку, якщо там відбудеться чергове загострення.

Загалом же Маск став безпрецедентно впливовою фігурою, і від нього залежить не лише хід повномасштабної війни в Україні, але й багато політичних питань у США, починаючи з енергопостачання і закінчуючи космічною програмою. Американський уряд уже багато в чому залежить від бізнесмена, але не може контролювати перепади його настрою та зміну політичних уподобань.

Маск не гребує користуватися своєю владою. І далеко не для просування позиції США. «Всупереч лінії американської зовнішньої політики Маск виступав і з проросійським планом завершення війни в Україні, і з ідеями об'єднання Тайваню з Китаєм, яким аплодували у Пекіні», - пише Bloomberg.

А чого хоче сам Маск? «Ілон відчайдушно хоче врятувати світ. Але лише за умови, що він буде рятівником», - розповів генеральний директор заснованої Маском компанії OpenAI Сем Олтмен.

…і спеціальні препарати

Не виключено, що у перепадах настрою та поглядів Ілона Маска також можуть бути винні спеціальні медичні препарати. У 2018 році The New York Times писала, що члени ради директорів Tesla занепокоїлися пристрастю Маска до рецептурного снодійного золпідем, що викликає галюцинації. На початку 2022-го The Wall Street Journal повідомив про захоплення бізнесмена кетаміном. Знайомі Маска припускають, що останніми роками його залежність посилилася через ізоляцію та все більш неоднозначний громадський імідж. Пристрасть до препаратів своєю чергою підштовхує його до імпульсивних та непередбачуваних рішеннь.

- Невелика доза кетаміну має ефект, який можна порівняти з алкоголем. Він може викликати загальмованість або підштовхувати вас до дій та слів, на які ви не наважилися б у звичайному стані. Вищі дози ведуть до дисоціації: ви починаєте відчувати себе поза своїм тілом та навколишньої обстановки. Можете почуватися так, ніби маєте унікальні таланти або суперздібності. Під впливом кетаміну люди поводяться імпульсивно й дивно. Ступінь впливу залежить і від вашої роботи. Якщо ви бібліотекар, то особливо нічим не ризикуєте. Але якщо ви пілот, залежність призведе до серйозних проблем, – пояснює дослідник Аміт Ананд.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

– Це не проросійськість Маска, це «гра в себе». У цьому світі всі дружать лише за гроші або за потребою. Якщо говорити про власника "Тесли" і "Твітера", то тут цілий клубок бізнес-інтересів. Це використання власної публічності для просування бізнесу та інтересу акціонерів компаній Маска. Це бізнес у Китаї, де є величезний ринок. Маск має відповідальність не перед Україною, а перед своїми акціонерами, від яких він залежить. Відповідальність за прибутковість, ризики та інше. Якщо він бачить, що перемир'я принесе йому якусь вигоду, він захищатиме це. Як той самий президент Туреччини – Реджеп Ердоган. Він же зберігає відносини з Москвою, навіть допомагає їй оминати санкції. Але його не називають проросійським, просто він обстоює свої інтереси.