25 травня
Завантажити ще

84-та річниця початку Другої Світової: Польща вимагає від Німеччини репарації за війну

84-та річниця початку Другої Світової: Польща вимагає від Німеччини репарації за війну
Фото: commons.wikimedia.org

1 вересня 1939 року німецька армія вторглася до Польщі, розпочавши, таким чином, Другу світову війну. Бойові дії завдали Польщі таких збитків, що на відновлення пішли десятиліття та мільярди доларів. Тому нинішнє польське керівництво вже багато років вимагає від Німеччини виплат репарацій.

Під час заходів, присвячених 84-м роковинам початку Другої світової війни, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив:

«Ми вимагаємо не лише пам'яті, не лише правди. Вимагаємо відшкодування! Компенсація у вигляді репарацій необхідна, щоб закрити цю сторінку історії».

Зважаючи на те, що нам теж потрібно буде отримати від країни-агресора репарації, KP.UA вивчила історію польського сусіда.

Радянська Москва забороняла полякам навіть говорити про компенсацію

Свого часу соціалістична Польща ще 1953 року відмовилася від вимог у Німеччини виплат репарацій, але нинішня правляча права партія «Право та справедливість» відновила ці претензії. Це викликано політикою цієї політичної сили, яка намагається реанімувати історичні претензії до своїх сусідів. Як, наприклад, до України через взаємне винищення поляків та українців на Волині та за діяльність УПА.

Німеччина категорично відкидає усі вимоги Варшави. "Польща відмовилася від подальших репарацій давно, 1953 року, і кілька разів підтверджувала цю відмову. Це фундаментальна основа сьогоднішнього європейського порядку. Німеччина несе свою (лише! – Ред.) політичну та моральну відповідальність за Другу світову війну", - заявили з цього приводу в Міністерстві закордонних справ Німеччини.

Офіційні вимоги компенсувати країні збитки, завдані німецькими військами за роки війни, були висунуті 1945 року, невдовзі після звільнення Європи від нацистів. Проте 1953 року уряд соціалістичної Польщі відмовився від своїх вимог під тиском із Москви, оскільки виплата Варшаві репарацій лягла б на НДР тяжким фінансовим тягарем, а радянській владі це було невигідно.

Ексміністр оборони Польщі Антоній Мачеревич із цього приводу заявив, що від репарацій у 1953 році відмовилася не сучасна Польща, а "радянська колонія" - Польська Народна Республіка.

Тому тепер у партії "Право і справедливість" заявляють, що ця відмова не має юридичної сили, оскільки Польща не мала можливості самостійно домовитися про справедливу компенсацію збитків, завданих країні німецькими військами.

Німеччина ігнорує вимоги Польщі

Поляки наполегливо продовжують добиватися свого. На початку 2023 року Польща звернулася до ООН за підтримкою у питанні виплати Німеччиною воєнних репарацій за збитки, завдані під час Другої світової війни. Заступник міністра закордонних справ Польщі Аркадіуш Мулярчик заявив, що Берлін не співпрацює із Варшавою щодо цього питання. Польща надіслала до Німеччини дипломатичну ноту, проте досі не отримала офіційної відповіді. У зв'язку з цим вони вирішили підняти питання на міжнародний рівень.

Також Варшава планує провести інформаційну кампанію, щоб пояснити, чому має отримати репарації від Німеччини. Мулярчик наголосив, що Польща ніколи не відмовлялася від німецьких репарацій і ніколи їх не отримувала.

Опитування, проведене інститутом Ipsos на замовлення польських ЗМІ на початку січня 2023 року, показало, що 75% німців відкидають претензії Варшави щодо репарацій. "Ми сподіваємося, що згодом переконаємо німців у тому, що це питання має бути вирішене", - заявив Аркадіуш Мулярчик.

Політичні ігри польського керівництва

15 жовтня 2023 року в Польщі відбудуться парламентські вибори. Тому може бути й так, що перед стартом виборчої кампанії 2023 року політтехнологи правлячої партії «Право і справедливість» вирішили зробити ставку на подібні патріотичні ходи.

Недарма голова найбільшої опозиційної партії країни "Громадянська платформа" Дональд Туск заявив, що озвучені Варшавою вимоги мають дуже слабке відношення до репарацій та компенсації шкоди.

"Це внутрішня політична кампанія, і лідер "Права та справедливості" Ярослав Качинський не приховує, що хоче таким чином підвищити популярність правлячої партії", - каже Туск.

Скільки і за що заборгувала Німеччина

1 вересня 2022 року в Польщі було представлено доповідь про репарації за воєнніі втрати, які зазнала країна внаслідок німецького нападу в Другій світовій війні. Варшава оцінює свої втрати у 6,2 трлн злотих (1,32 трлн доларів) і збирається надалі вимагати цю суму від Німеччини.

Під час Другої світової війни у ​​Польщі було вбито 6 мільйонів жителів, половина з яких – польські євреї. До 200 тисяч людей загинуло лише в ході придушення у 1944 році Варшавського повстання, а сама столиця була практично стерта з лиця землі.

Голова правлячої у Польщі партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський у річницю початку Другої світової війни пояснив, що ця сума була підрахована консервативним способом і може бути значно вищою. Качинський висловив упевненість, що німецька економіка може "прекрасно впоратися" з цією сумою, не ставши роздавленою нею. Він зазначив, що йдеться не про одноразову виплату, а про платежі, розтягнуті на десятиліття.

Але німецькі експерти – фінансисти та політики – вважають, що озвучена польською владою сума у ​​1,3 трлн доларів колосальна. Вона становить майже третину від нинішнього річного ВВП Німеччини, яка входить до п'ятірки найбільших економік світу. У роки Другої світової увесь загальносвітовий ВВП ледь сягав 8 трлн доларів, з яких Польща хоче отримати майже одну шосту частину.