19 червня
Завантажити ще

«Гарантії безпеки»: чи отримає Україна від Америки те саме, що й Ізраїль

«Гарантії безпеки»: чи отримає Україна від Америки те саме, що й Ізраїль
Фото: Прес-служба Армії оборони Ізраїлю

Оскільки країни - члени НАТО не готові приймати нашу країну до своїх лав, Україна продовжує активно працювати над тим, щоб отримати від них та інших держав гарантії безпеки для себе на випадок нової військової агресії.

І найголовнішою для Києва тут є позиція США. Адже які зобов'язання перед Україною візьме Америка, аналогічні обіцянки пропонуватимуть інші союзники. Президент Володимир Зеленський пояснив, що Україна хотіла б мати гарантії безпеки з боку держав – членів НАТО доти, доки вона не вступила до Альянсу.

Включають все: санкції, зброю, фінанси, технології...

Зеленський сказав, що зі Сполученими Штатами Україна домовиться про гарантії безпеки на кшталт тих, які має від США Ізраїль, і ці гарантії діятимуть незалежно від зміни президента у Штатах. "Зі США у нас, напевно, буде саме ізраїльська модель, де є і зброя, і технології, і тренування, і фінанси", - заявив він в інтерв'ю одному з українських телеканалів.

На питання, чи збережеться ця модель, якщо в США зміниться президент, Зеленський сказав: "Вона діятиме, тому що це речі, які голосуються Конгресом. Відповідно, у європейських державах підтримуються парламентами держав".

Президент розповів, що договори щодо гарантій безпеки з різними країнами можуть включати різні компоненти. "Там мають бути і санкції, і зброя, фінанси, ППО, літаки – меню велике, але різний клієнт, скажімо так. Зі Сполученими Штатами це буде більш потужний двосторонній договір, з Британією – сильний. Є держави, які просто не мають зброї, але мають фінанси, серйозні санкції у разі повторення агресії", - сказав Зеленський.

Раніше президент США Джо Байден підтвердив, що у розмові з Володимиром Зеленським обговорював питання гарантій безпеки на кшталт тих, які отримує Ізраїль, до вступу України до НАТО.

KP.UA з'ясовувала, що таке гарантії безпеки, які обіцяли США Ізраїлю, в чому полягає їхній зміст.

Єдиного документа про гарантії безпеки між США та Ізраїлем – немає!

Гарантії безпеки для Ізраїлю від США – це не один документ, а ціла концепція зміцнення оборони цієї країни, якій активно сприяють і допомагають Сполучені Штати. Але важливий момент: Ізраїль ЗАВЖДИ захищає себе сам, а Америка лише допомагає у цьому. Але жоден американський солдат там не воюватиме. Все, як і в Україні.

За фактом можна навіть сказати більше - немає одного якогось документа, в якому було б прописано конкретні гарантії, терміни та умови їх застосування з США. Насправді ізраїльська модель безпеки складається з багатьох міжурядових угод із США щодо співробітництва і постачання зброї та передових технологій, а також фінансування проєктів Ізраїлю щодо створення нових озброєнь.

Найперший документ Вашингтон та Тель-Авів підписали ще у 1952 році – угода про надання допомоги для взаємного зміцнення безпеки. Відповідно до неї Ізраїль отримав право на економічну та військову допомогу США. При цьому ізраїльтяни можуть використати американське обладнання для забезпечення власної оборони.

Пізніше були інші документи, які посилили межі співпраці двох країн у сфері торгівлі та оборони, дипломатії та розвідки. Серед них: Загальна угода про безпеку інформації (1982); Угода про взаємну логістичну підтримку (1991); Угода про статус збройних сил (1994 р.) - міжнародний договір, що визначає правове становище збройних сил однієї держави, якщо вони розташовані або планують зайти на територію іншої.

Ізраїль створив одну з найбоєздатніших і найефективніших армій у світі

На базі цих договорів вже майже 50 років Ізраїль є найбільшим одержувачем щорічної американської допомоги у вигляді грантів, поставок військової техніки на пільгових умовах, а також створення фондів з підтримки досліджень і розробок.

Серед них є програма, яку хоче здобути і Україна. Це безоплатна передача надлишкової військової техніки або продаж за суттєво заниженою ціною застарілих та надлишкових озброєнь.

Така співпраця (що і є тими самими гарантіями безпеки від США. – Ред.) допомогла перетворити Армію оборони Ізраїлю на одну з найбоєздатніших і найефективніших армій у світі, а ізраїльську військову промисловість та технологічний сектор – на одного з найбільших оборонних експортерів на планеті.

Одним із видів цих гарантій є Об'єднана військово-політична група між США та Ізраїлем, яка щороку або раз на два роки збирається для напрацювання спільної оборонної політики, вирішення спільних загроз та проблем, а також визначення нових сфер співробітництва у сфері безпеки.

«Ізраїль не є членом НАТО, і США не зобов’язані вставати на його захист у разі нападу. Проте до вторгнення Росії в Україну саме він був найбільшим отримувачем військової допомоги від Вашингтона, обсяг якої сягнув 150 млрд доларів. Деталі співробітництва країн прописані у десятирічних угодах. У чинному говориться, що США мають надати Ізраїлю військову допомогу на суму 38 млрд доларів з 2019 до 2028 року», - пише New York Times.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Фактично деякі опції цієї системи гарантії безпеки за ізраїльським сценарієм діють вже зараз. Мається на увазі політична підтримка, санкції проти Росії і постачання зброї та технологій Україні. У тому форматі, як і в Ізраїлі: «наша зброя – ваші солдати». Тобто процес уже триває. І до цієї ініціативи підключені та готові приєднатися не лише США, а й інші країни.

Але наявність договору про гарантії безпеки дозволить Києву убезпечити себе від коливань політичної ситуації у США. Наприклад, якщо переможе Дональд Трамп, то він однозначно намагатиметься зменшити допомогу Києву. А якщо раніше між США та Україною буде підписано такий договір про гарантії безпеки, який до того ж підтвердить Конгрес США, то він нічого вже зробити не зможе. Він змушений буде його виконувати. А київській владі не потрібно буде щоразу «хапатися за валідол», коли до влади США приходитимуть нові президенти. І симпатики Росії в американському істеблішменті теж нічого поробити не зможуть. Тож це дуже хороший для нас проміжний формат, доки Україна не вступить до НАТО. Недаремно Росія підняла істерику щодо цих гарантій безпеки.

Новини по темі: Новини Ізраїлю Новини США