Завантажити ще

Лідери Сербії, Болгарії та інших Балканських країн підписали декларацію на підтримку України

Лідери Сербії, Болгарії та інших Балканських країн підписали декларацію на підтримку України
Фото: president.gov.ua

За результатами саміту у Греції лідери кількох Балканських країн підписали декларацію на підтримку України у війні проти Росії, а також підтримали вступ України до Євросоюзу, щойно вона завершить необхідні реформи. Про це 22 серпня повідомив Офіс президента.

Декларацію Афінського саміту зокрема підписали президент Сербії Александар Вучич та прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков. Документ також підписали президент Чорногорії Яков Мілатович, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті, голова Ради міністрів Боснії та Герцеговини Боряна Кришто, прем’єр-міністр Північної Македонії Димитар Ковачевський та прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав успішними результати саміту Україна - Балкани. Він розповів у своєму телеграм-каналі, що саміт за завданням Володимира Зеленського готували командою Офісу президента разом з урядом України.

- Після того, як запропонований нашою командою формат Україна - Північна Європа довів свою ефективність і успішно розвивається, ми розширили практику застосовуання формули "регіональний кластер+Україна", - пояснив він.

Єрмак нагадав, що 20 років тому Західні Балкани були визнані ЄС такими, що стануть членами Євросоюзу.

Декларація Афінського саміту

Ми, Президент Александр Вучич, Президент Мая Санду, Президент Володимир Зеленський, Президент Яков Мілатович, Прем'єр-міністр Кіріакос Міцотакіс, Прем'єр-міністр Йон-Марчел Чолаку, Прем'єр-міністр Альбін Курті, Голова Ради міністрів Боряна Крішто, Прем'єр-міністр Димитар Ковачевський, Прем'єр-міністр Ніколай Денков та Прем'єр-міністр Андрей Пленкович, у присутності Президента Європейської ради та Президента Європейської комісії, зустрілися сьогодні в Афінах через двадцять років після історичного саміту ЄС – Західні Балкани в Салоніках та оприлюднили таку заяву:

1. Вторгнення Росії в Україну є поворотним моментом для Європи, що створює новий рівень усвідомлення спільних принципів, єдності та спільного майбутнього в межах ЄС. Це критичний час для безпеки, миру та стабільності нашого Європейського континенту. Закони та принципи, які так довго сприяли стабільному й передбачуваному порядку європейської безпеки, були порушені, і ми знову стаємо свідками прояву згубних наслідків ревізіонізму.

2. Перед викликом російської агресії ми висловлюємо нашу непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що ґрунтується на цінностях демократії та верховенства права.

3. Під час сьогоднішніх дискусій в Афінах ми висловили підтримку та вдячність Президенту України Володимиру Зеленському за його наполегливі зусилля, спрямовані на встановлення принципів миру у його Формулі миру відповідно до Статуту ООН. Ми також привітали зусилля Генеральної Асамблеї ООН, спрямовані на сприяння всеосяжному, справедливому й тривалому миру в Україні.

4. Ми погодилися, що не може бути безкарності за воєнні злочини та інші звірства, такі як напади на цивільне населення та руйнування інфраструктури, і всі винні мають бути притягнуті до відповідальності.

5. Двадцять років тому саміт у Салоніках визнав, що Західні Балкани належать до Європейського Союзу. Ми твердо переконані, що сьогодні це твердження залишається актуальним як ніколи. Ескалація агресивної війни проти України виявила нагальну потребу в сильному, стійкому та всеосяжному ЄС як наріжному камені миру та процвітання наших народів у ці складні часи.

6. Ми наголосили, що Західні Балкани, Україна та Республіка Молдова, географічно прилеглі до держав – членів ЄС, мають спільну європейську спадщину, історію та майбутнє, визначене спільними можливостями й викликами. Як стратегічна інвестиція в мир, безпеку та стабільність у Європі важливо, щоб ці регіони були прийняті як повноправні члени європейської сім'ї.

7. Сьогодні в Афінах ми обговорили подальші кроки для того, щоб зробити це бачення Європи реальністю. Ми відзначили важливість того, щоб поставити собі за мету завершити формування бачення ЄС, збагаченого країнами Західних Балкан, Україною та Республікою Молдова. Ми підкреслили необхідність активізації та переорієнтації процесу розширення, який був би відчутним і таким, що заслуговує на довіру, без скорочення шляхів до виконання встановлених умов. Ми висловили нашу готовність підтримувати Україну та Молдову у здійсненні наступних кроків у процесі вступу до ЄС, щойно вони завершать необхідні реформи.

8. Ми твердо переконані, що через 20 років після cаміту в Салоніках та у світлі нової геополітичної реальності настав час прийняти сміливу й амбітну кінцеву мету, яка слугуватиме орієнтиром, натхненням і контекстом для подальших дій.

Саміт Україна - Балкани пройшов в Афінах у понеділок, 21 серпня. Під час спільної пресконференції  з прем’єр-міністром Кіріакосом Міцотакісом президент Володимир Зеленський повідомив, що Греція буде тренувати українських пілотів на винищувачах F-16. Греція також підписала декларацію на підтримку євроатлантичної інтеграції України.