Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Членство в НАТО в обмін на території: Україну зондують на готовність до поступок Росії

Членство в НАТО в обмін на території: Україну зондують на готовність до поступок Росії
Фото: ommons.wikimedia.org

Незважаючи на створення та успішне функціонування проукраїнської коаліції, на Заході все ще є частина істеблішменту, який намагається утихомирити Росію та схилити Україну до поступок їй. Натомість Києву пропонують «солодку цукерку» у вигляді вступу до НАТО. Причому ця пропозиція походить від одного з високопосадовців Альянсу.

Території в обмін на вступ до НАТО

Так, днями керівник апарату Генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Стіан Єнссен припустив, що Україна може стати членом НАТО у разі територіальних поступок Російській Федерації. "Я вважаю, що одним із рішень може бути відмова України від території та набуття членства в НАТО в обмін на це. Я не кажу, що має бути саме так. Але це може бути ймовірним рішенням", - пояснив керівник апарату Генсека НАТО. Єнссен також сказав, що дискусії про майбутній статус України у контексті Альянсу після війни вже йдуть, і в них, зокрема, звучать опції з відмовою Києва від частини території.

Поки що це не офіційна позиція НАТО, але ясно, що таким чином певні сили на Заході зондують Україну щодо ухвалення такої пропозиції. І реакція не забарилася. Пропозиція високопоставленого натовського чиновника справила ефект бомби, що вибухнула, з відповідною офіційною та неофіційною реакцією Києва.

Україна не заохочуватиме міжнародного злочинця

Спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив, що Україна вважає неприйнятними розмови про можливий вступ  її до Північноатлантичного альянсу в обмін на відмову від частини українських територій на користь Росії:

- Розмови про вступ України до НАТО в обмін на відмову від частини українських територій абсолютно неприйнятні. Завжди виходили з того, що Альянс, як і Україна, територіями не торгує. Свідома чи несвідома участь посадових осіб НАТО у формуванні наратива про можливість відмови України від своїх територій грає на руку Росії. Навпаки, на користь євроатлантичної безпеки - обговорювати шляхи прискорення перемоги України та набуття нею повноправного членства в НАТО.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк різкіше та емоційно розкритикував заяву представника НАТО. "Розмінювати територію на парасольку НАТО? Дивно. Тобто свідомо піти на програш демократії, заохочення глобального злочинця, консервацію російського режиму, знищення міжнародного права та обов'язкове перенесення війни на інші покоління", - написав він у твітері.

На думку Подоляка, якщо російський диктатор Володимир Путін не зазнає нищівної поразки, війна обов'язково повернеться зі збільшеними апетитами Росії. "Спроби зберегти світовий порядок і встановити "поганий мир" через, скажімо прямо, тріумф Путіна не принесуть світові миру, але принесуть і ганьбу, і війну. Це стосується будь-яких форматів нового "розподілу Європи", у тому числі з парасолькою НАТО. Тож навіщо тоді пропонувати бажаний для Росії сценарій заморожування замість прискорення постачання зброї? Не треба заохочувати вбивць жахливими індульгенціями", - заявив він.

А секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов назвав пропозицію клерка з НАТО «дивним вкидом, який незрозуміло для чого був зроблений».

Україна сама має вирішувати

Такої реакції офіційного Києва було достатньо, щоб у самому НАТО зрозуміли, якого маху дав їхній представник і що жодної «відмови від територій» від України очікувати не доводиться. Тому в Альянсі одразу ж дезавуювали заяву Стіана Йенссена.

У Блоці заявили, що позиція Північноатлантичного альянсу щодо підтримки України "чітка та незмінна". "Ми повністю підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність України, як підтвердили лідери НАТО на Вільнюському саміті у липні. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки потрібно, і ми віддані досягненню справедливого та міцного миру", - цитує слова неназваного представника НАТО «Європейська правда". Чиновник Альянсу також зазначив, що Україна сама має вирішувати, коли та на яких умовах досягти миру.

Думка експерта

Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:

- Подібна заява високопосадовця НАТО може бути як його особистою точкою зору, так і вираженням думки певних кіл на Заході, які намагаються зондувати Україну на готовність до компромісів із Росією. Звичайно ж, Україна ніколи не прийме такої пропозиції. І тут добре те, що офіційно НАТО також не підтримує цієї позиції, а стоїть на позиції підтримки України.

Володимир Фесенко, політолог:

- Це особиста думка натовського чиновника, яка, проте, відображає настрій, коливання, хитання частини західних еліт, у тому числі й НАТО. Це індикатор того, що ці люди бачать затягування війни та не знають, як бути далі. Це ті, хто виступає за дипломатичне вирішення питання війни, за переговори. Вони наразі активізувалися, і позиція Єнссена відображає їхню думку – «давайте починати». Але з практичної точки зору така пропозиція має нульову цінність, оскільки вона неприйнятна як для України, так і для Росії. Адже головною метою вторгнення Росії було саме недопущення вступу України до НАТО.