Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Війна та вибори: як у США кандидати у своїх президентських перегонах бачать Україну

Війна та вибори: як у США кандидати у своїх президентських перегонах бачать Україну
Фото: REUTERS

Схоже, Україна стає важливим чинником в американській внутрішній політиці. Жоден із потенційних учасників виборів президента США, які відбудуться у 2024 році, вже не може ігнорувати його. Більше того, ставлення до України є однією з важливих складових їхньої популярності. Один із них, наприклад, Дональд Трамп, відверто спекулюють на темі України, а інші, як Майкл Пенс, взагалі розпочали свою виборчу кампанію з несподіваного візиту до України.

Трамп: «Україно, віддай території Росії»

Колишній президент Штатів Дональд Трамп заявив, що українській владі, можливо, доведеться поступитися частиною території на користь Росії, щоб зупинити війну. "Думаю, вони матимуть право зберегти більшу частину того, що вони отримали, і Росія, швидше за все, з цим погодиться. Потрібен правильний медіатор чи переговорник, а зараз його немає. Я думаю, що найбільша річ, яку США мають робити зараз, це встановлення миру: зібрати разом Росію та Україну й укласти мир", – заявив колишній президент США.

Трамп є виразником тієї частини республіканської партії та її виборців, яка виступає проти зменшення допомоги Україні й за примус її до переговорів з Росією на найневигідніших для Києва умовах. Мовляв, чому США мають витрачати гроші своїх платників податків на підтримку України. І Трамп хоче сподобатися цій частині виборців. Крім того, він є давнім симпатиком російського диктатора Володимира Путіна.

Десантіс: «Підтримка України - не в інтересах США»

Губернатор Флориди Рон Десантіс, який вважається головним конкурентом Дональда Трампа у боротьбі за пост президента США від Республіканської партії, також спекулює на темі війни в Україні перед республіканськими виборцями.

Так, він заявив, що підтримка України "не у життєво важливих інтересах США", і назвав війну "територіальною суперечкою". "У США багато життєво важливих національних інтересів, і подальше втягування у територіальну суперечку між Україною та Росією не є одним із них", - сказав він.

Проте пізніше під тиском однопартійців Десантіс каже, що підтримує територіальну цілісність України, Путіна вважає військовим злочинцем, а Росію – "бензоколонкою з купою ядерної зброї".

Пенс: «Якщо Росія здобуде перемогу – буде погано всім»

Але, на щастя, згідно з соцопитуваннями, більшість американців підтримують надання допомоги Україні. Як показали результати дослідження Reuters/Ipsos, американці підтримують готовність Вашингтона до захисту інтересів своїх та союзників.

Опитування, яке завершилося 20 червня, засвідчило різке зростання підтримки надання озброєнь Україні: 65% респондентів схвалили поставки (за результатами травневого опитування цей показник становив 46%). Згідно з результатами нового дослідження, 81% демократів, 56% республіканців та 57% незалежних виступають за постачання американської зброї Україні.

Тому більшість інших кандидатів у президенти прагнуть показати, як вони мають намір допомагати Києву й надалі. Колишній віцепрезидент США Майк Пенс здійснив несподіваний візит до України та відвідав ті місця на Київщині, де під час окупації тривали масові вбивства українців. Під час поїздки до України Пенс зустрівся із президентом Володимиром Зеленським.

І на відміну від Трампа Пенс тверезо оцінює війну в Україні і не приховував того, що у разі своєї перемоги й надалі підтримуватиме нашу країну. "Якщо Росія здобуде перемогу, то друга половина XXI століття може виглядати набагато гірше, ніж перша половина XX століття", - натякнув він на схожість Путіна та Гітлера.

Пенс також відвідав міста Мощун, Буча та Ірпінь на Київщині, які постраждали від російської окупації на початку вторгнення. Там американський політик поклав квіти до меморіалу загиблих українців.

"Це лише зміцнює мою рішучість виконувати те, що маю зробити, продовжувати закликати до потужної підтримки з боку Америки наших українських друзів та союзників", - заявив Пенс. Він же розкритикував адміністрацію президента США Байдена за "повільність" у наданні Україні військової допомоги.

Але наступна його заява з Києва засвідчила, що його поїздка до Києва є частиною виборчої кампанії, оскільки була спрямована на американського виборця. Колишній віцепрезидент США заявив, що не підтримує відправлення американських військ до України для допомоги у війні. "Нам ніколи не варто було посилати американські війська в Україну, і ми не маємо потреби цього робити", – сказав Пенс.

Помпео: «Україні треба дати все, що вона просить»

Перед Майклом Пенсом Україну в квітні цього року відвідував ще один із можливих кандидатів на участь у виборах президента США – колишній держсекретар Майкл Помпео. Тоді він заявив про свою повну підтримку України.

Відповідаючи на запитання, чи підтримує він надання Україні винищувачів F-16 та ракет великої дальності, Помпео відповів: “Так. І навчання, і програмне забезпечення, і все, що необхідно для реального захисту та захисту вашої землі”.

Виступаючи перед українськими законодавцями, урядовими співробітниками, військовими, активістами громадянського суспільства та студентами, він сказав, що надання військової підтримки Україні відповідає інтересам Вашингтона.

Окрім цих кандидатів, за президентську посаду мають намір боротися посол США в ООН в адміністрації Трампа Ніккі Хейлі, 81-річний сенатор-демократ від штату Вермонт Берні Сандерс та Роберт Кеннеді-молодший - племінник убитого у 1963 році 35-го президента Сполучених Штатів Джона Кеннеді. Але їхні шанси порівняно з попередніми "важковаговиками" набагато слабші. Від демократів поки що єдиним кандидатом є чинний президент Джо Байден.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог:

- На президентських виборах у США тема України входитиме до топу трьох найважливіших тем. Окрім нашої країни це буде економіка та дотримання демократичних свобод щодо меншин. Більше того, кандидати намагатимуться грати темою України на підвищення – хто більше та краще допоможе нашій країні. Трендом буде критика опонентів за недостатню та рішучу допомогу Києву. Хоча у трампівському клубі буде навпаки – торпедування теми допомоги Україні. Але, на щастя, остання соціологія показує, що думки Трампа щодо України не є загальнопопулярними у США. І на фінішну пряму у демократів та республіканців вийдуть ті кандидати, хто буде рішучішим щодо Росії та посилить допомогу Україні.