21 листопада
Завантажити ще

Лукашенко замахнувся "ядерною палицею": чи ризикне застосувати?

Лукашенко замахнувся
Фото: REUTERS

Ще одним головним болем у світовій політиці може стати поява в Білорусі ядерної зброї, яку нібито передає Росія. Самопроголошений президент Олександр Лукашенко заявив, що російська тактична ядерна зброя буде розгорнута на території Білорусі "через кілька днів" і що в нього є можливості для розміщення ракет більшої дальності.

Москва не віддасть Лукашенку «ядерну кнопку»

Лукашенко зазначив, що розміщення у Білорусі ядерної зброї було її проханням та "настійною вимогою" до російської сторони, щоб "гарантувати безпеку" Білорусі.

"Спочатку я просив Путіна. Потім я наполегливо по-дружньому зажадав: поверни мені поки що цю (тактичну, а не стратегічну) зброю. Мені її достатньо. Це була моя вимога. Це не Росія мені нав'язувала. Чому? Тому що з ядерною державою, як ви всі кажете, ніхто ще у світі не воював", - розповів Лукашенко.

При цьому білоруський диктатор почав погрожувати її застосуванням. За словами Лукашенка, розміщення "ядерки" у республіці було проханням Мінська до Москви. Щоб забезпечити безпеку країни, аби "жодна нога якоїсь наволочі не ступала більше на білоруську землю".

Він наголосив, що причиною застосування такої зброї може бути лише агресія проти Білорусі. "Відповідь буде негайною, - заявив диктатор. - Я думаю, навряд чи комусь захочеться воювати з країною, яка має таку зброю. Це зброя стримування. Не дай боже мені доведеться ухвалювати рішення на застосування цієї зброї в даний час. Але жодного коливання не буде, якщо проти нас буде агресія", – пригрозив Лукашенко.

Проте надії білоруського диктатора стати ядерною державою розбиваються об один непереборний факт. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу раніше заявив, що ядерна зброя лише зберігатиметься на території Білорусі. А контроль над нею належатиме виключно Росії. Тож Лукашенко у цьому питанні знову виконує суто декоративну роль слухняної маріонетки Путіна.

Навіть Китай засудив Росію

Нагадаємо, що наприкінці травня цього року глави міністерств оборони РФ та Білорусі підписали документ про розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі. Згідно з ним РФ передасть Мінську ракетний комплекс "Іскандер-М", здатний запускати ракети з ядерною боєголовкою.

Ці плани викликали бурхливу міжнародну реакцію. Їх назвали ядерним шантажем світу від Путіна, який за допомогою "ядерної палиці" намагається змусити виконувати його вимоги щодо України. Усі розуміють, що у цій комбінації Олександр Лукашенко - простий пішак, який виконує бажання свого російського шефа. І в цьому випадку Путін навіть може прикритися неадекватністю білоруського диктатора, сказавши, що це не він, а Лукашенко погрожує застосуванням ядерної зброї.

У ЄС засудили такі плани РФ, зазначивши, що подібне рішення порушить зобов'язання, взяті Росією у Будапештському меморандумі. Згідно з ним, Білорусь мала ліквідувати всю наявну ядерну зброю. Навіть Китай засудив намір Росії розмістити ядерну зброю у Білорусі.

Розміщення ядерної зброї може спровокувати нові санкції проти Білорусі, оскільки на міжнародному рівні вона зобов'язалася бути вільною від неї. Тим часом у НАТО побоюються, що Росія продовжуватиме порушувати зобов'язання щодо контролю над озброєннями.

Розміщення «ядерки» у Білорусі мало на що впливає

Плани розмістити ядерну зброю у Білорусі насторожили й українську владу. Секретар РНБО Олексій Данилов вважає, що Кремль узяв Білорусь у "ядерні заручники". В Офісі президента впевнені, що таким чином Путін зізнається в остраху зазнати поразки у війні, тож він сам змушений вдатися до залякування. А представник військової розвідки Андрій Юсов наголошує, що Москва підвищує ставки в ядерному шантажі, програючи на полі бою.

І тепер буде ще один простір для ескалації. Він насамперед спрямований не проти України, а проти Заходу. Оскільки раніше у ході спільних навчань Росія та Білорусь відпрацьовували тією чи іншою мірою удари по Польщі, Німеччині та країнам Балтії.

– Російські «Іскандери» з ядерними боєголовками, про які говорить Лукашенко, мають дальність ураження від 500 до 2,5 тисячі кілометрів. Тобто вони діставатимуть до багатьох європейських столиць. Але річ у тім, що такі ж само «Іскандери» є в російському Калінінграді, які «накривають» ще більшу частину Європи. Росія тримає на наших кордонах ті ж самі «Іскандери», які може оснастити ядерними боєголовками. Отже, за великим рахунком, розміщення «ядерки» в Білорусі мало що дає Росії. Найімовірніше, це політичний крок з боку Путіна, щоб показати, що Лукашенко з ним. Та й у Москві вважають, що зайвих ядерних «аргументів» не буває. І якщо з'явиться ще один, то це буде лише найкраще для них, - вважає військовий експерт з Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Світова преса

Reuters

Розгортання стане першим переміщенням Москвою таких боєголовок — менш потужної ядерної зброї меншої дальності, яка потенційно може бути використана на полі бою — за межами Росії після розпаду Радянського Союзу. За цим кроком уважно стежать США та їхні союзники, а також Китай, який неодноразово застерігав від використання ядерної зброї у війні в Україні.

Associated Press

Путін оголосив про заплановане розгортання ядерної зброї малої дальності у сусідній та союзній Москві Білорусі, що широко розглядається як попередження Заходу, оскільки він посилив військову підтримку України.

Росія не повідомила, скільки її тактичної ядерної зброї буде відправлено до Білорусі. Уряд США вважає, що Росія має близько 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, включаючи авіабомби, боєголовки для ракет малої дальності та артилерійські снаряди.

CNN

Сполучені Штати та Європейський Союз, а також лідери опозиції в Білорусі засудили кроки щодо розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі. В ЄС назвали угоду між Москвою та Мінськом «кроком, який призведе до подальшої вкрай небезпечної ескалації».

До речі

Білорусь та Росія – учасники Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Відповідно до договору, кожна з його держав-учасниць зобов'язується не передавати та не приймати таку зброю. У тому числі – у вигляді прямого чи опосередкованого контролю.

Після розпаду Радянського Союзу Білорусь стала однією із трьох країн – учасниць колишнього СРСР, які погодилися добровільно відмовитися від ядерних озброєнь. Країна вперше заявила про свій намір стати без'ядерною зоною у 1990 році у декларації про державний суверенітет. Виведення ядерної зброї до Росії завершилося 1996 року. Лукашенко на той момент уже як два роки обіймав посаду білоруського президента.