Завантажити ще

Росія бреше та загрожує через Каховку: Це не ми, але треба придивитися до Київської ГЕС

Росія бреше та загрожує через Каховку: Це не ми, але треба придивитися до Київської ГЕС
Фото: REUTERS/Vladyslav Smilianets​

Звичайно, це не вони підірвали дамбу Каховської ГЕС, не вони кинули людей у затоплених будинках на смерть і не вони обстріляли жителів Херсона. Вони звинувачують Україну, виступаючи на Радбезі ООН та в ток-шоу Соловйова, і паралельно гогочуть в інтернет-спільнотах, мовляв, можемо повторити.

«Росія борсається у бруді брехні», - сказав представник України в ООН Сергій Кислиця, вислухавши монолог російського посланника Небензі про те, що «Україна скоїла військовий злочин». РФ контролює дамбу вже більше року, споруда може витримати пряме влучення зовні, але зсередини її замінували, а «визволителі» ще в жовтні 2022 року особисто повідомляли про ймовірність підриву дамби, якщо ЗСУ вирішать її відбити, - і ці факти Росія не хоче ні бачити, ні чути.

- Для Росії характерно звинувачувати жертву у власних злочинах… Вдаючись до тактики випаленої землі, або в даному випадку до тактики затопленої землі, російські окупанти фактично визнали, що захоплена територія їм не належить, і вони не можуть утримувати ці землі, - резюмував Кислиця. Небензя бубонів щось про права людини. Це було б смішно, якби не було так сумно: кому-кому, але не Росії міркувати про права, мир, справедливість, чесність…

"Нічого, ще все попереду"

Дещо наївно в цьому контексті звучать слова заступника посла США в ООН Роберта Вуда: «Навіщо Україні робити це зі своєю територією та людьми: затоплювати свою землю, змушувати десятки тисяч людей залишати свої будинки? Це не має сенсу". Втім, наївними простаками поки що зараз себе виставляють не лише американці, а й деякі інші закордонні друзі України: вони або мовчать, або говорять про недостатню інформацію з приводу того, хто перетворив родючу частину Херсонщини на болото і залишив без води інші території.

Може, їм і не вистачає інформації, але в російському сегменті ЗМІ йде така свистопляска, що неоднозначною можна вважати лише ступінь поразки головного мозку у умовного росіянина - він або важкий, або вже критичний. Решта - цілком закономірно: росіяни зізнаються в тому, що це вони, і загрожують не зупинитися на Каховці і підійти ближче до Києва, натякаючи на Київську ГЕС.

- Нічого, ще все попереду, і для ДніпроГЕС, і особливо Київської ГЕС. Я б на місці місцевих ще раз переглянув фільм «Водний світ» і з ранку в магазин за ластами, - це популярний коментар в одному з телеграм-каналів, де обговорюють наслідки підриву дамби.

"Чого це вони живуть мирним життям?"

Пропагандисти не соромляться – чи то від божевілля, чи то від розпачу. Одна справа – коментар безіменного учасника дискусії під публікацією в соцмережі, а інша – думка авторитетних людей. В ефірі ток-шоу Соловйова професор Вищої школи економіки, генерал-лейтенант у відставці Євген Бужинський також запропонував «придивитися» до Київської ГЕС – як « відповідь за Шебекіно ».

- Треба б придивитися до початку цього каскаду, там чудове водосховище, воно вище Києва, і там 4 кубічні кілометри води. Я подумав би над цим, - заявив професор. – Чого ми досягнемо? А просто показати. За Шебекіно треба відповідати. Треба йти до Харківської області, вони там живуть абсолютно мирним життям, поставили артилерію та займаються руйнуванням наших прикордонних міст, без жодних військових об'єктів.

З логікою та інтелектом у професора явні проблеми, а совість і людяність - порожній звук. Хто з лютого 2022 року стріляє містами без військових об'єктів? Дадуть відповідь мешканці того ж Херсона, Дніпра, Кривого Рога, Бахмута, які залишилися без будинків і без рідних, убитих « шахедами » і ракетами.

Втім, у росіян як: куди потрапили – там і військовий об'єкт. І хоч тричі показуй сотні відео без склеєк, свідчення свідків, фото – все одно це не вони, «а якщо ми – то так треба було».

І мешканці Харківської області, бач, чого вдумали – мирним життям жити! Хто дозволив? І замість покаяння чи визнання помилки – погрози, шантаж, образи. Краще б мовчали, їй-богу...

Каховська ГЕС після підриву загарбниками. Фото: Maxar

Каховська ГЕС після підриву загарбниками. Фото: Maxar

Хто перший закричав – той винен

Цікаво (насправді – ні) було послухати головного кремлівського підспівалу – білоруського президента Олександра Лукашенка. Так і не показавши, звідки на Білорусь готувався наступ, він раптом виступив великим військовим експертом. Як виявилося, Україна висадила в повітря Каховську ГЕС, щоб приховати 3 дні «контрнаступу», під час яких були великі втрати. І це цілком серйозно він розповів на зустрічі з секретарями рад безпеки держав - членів ОДКБ.

- Ви, напевно, здогадуєтеся, хто висадив у повітря Каховську ГЕС. Кажуть, на злодії і шапка горить. Хто першим про це закричав? Зрозуміло, що українській стороні треба було приховати три дні контрнаступу, де майже дві сотні бронемашин було знищено і понад 2000 людей загинули. Тому – Каховка, Каховка, а про те ніхто не каже. А це все видно! – сказав потужний спіч Лукашенко, чим спантеличив повною втратою в ньому логічних зв'язок і секретарів, і перекладачів, і слухачів.

Дійсно, Україні треба було зачекати дня два, як російський диктатор, який лише через 40 годин після катастрофи розпорядився розпочати роботи з порятунку людей у зоні затоплення на окупованих територіях. А то українці одразу заметушилися, евакуацію розпочали, людей та тварин із води витягували, волонтери набігли – от і видали себе!

Інша справа - окуповані Олешки: відразу видно, що Росія тут ні до чого. Люди третю добу на дахах своїх затоплених будинків сидять, волонтерів на човнах до них солдати не пускають, пострілюють відлякуюче, а десь неспішно МНС залагоджує питання організації рятувальних робіт. Вже солдати ЗСУ змогли евакуювати сім'ю з даху будинку в окупованій зоні – а їхні  рятувальники чекають, коли вода зійде.

І людей шкода, і тварин

Взагалі, за кількістю брехні та кровожерності цього разу росіяни перевершили навіть себе. Здавалося, що після виступу «мера Нової Каховки» Леонтьєва та гауляйтера окупованої частини Херсонської області Сальдо, які заявили, що ніякого підриву не було, «все тихо і спокійно», додати нічого. Сальдо, який виступає на тлі майже затопленого Палацу культури в Новій Каховці, запевняв, що містом «спокійно ходять люди, працюють магазини, заправки та підприємства», вже став не просто інтернет-мемом, а символом безпрецедентної брехні.

Взяти хоча б трагедію із зоопарком «Казкова діброва». Сотні тварин потонули, врятувалися лише пернаті. Окупаційна влада почала стверджувати, що тварин у зоопарку… не було, при цьому самі співробітники говорили як мінімум про 200 загиблих. Окупанти, звинувативши всіх і вся у брехні, вчепились за повідомлення, що частина тварин знаходилися вдома в однієї із співробітниць. Потім, подумавши, змінили концепцію: мовляв, тварин вивезли до одного із зоопарків Криму. Нарікали користувачам за істерику, мовляв, вірити треба тільки Росії.

Не минуло й кількох годин, як директор кримського зоопарку записав відеозвернення, мовляв, його не так зрозуміли. Його звіринець міг би прийняти всіх мешканців "Казкової діброви", якби до нього звернулися з таким проханням. Але прохання не було. Ще через добу співробітники «Діброви» повідомили про ще одну майбутню екологічну катастрофу:

– На території «Діброви» знаходиться близько 200 трупів тварин, адже не всіх змило до Дніпра. Зараз літо, трупи були у воді, вони почнуть швидко розкладатися. Це все піде у джерела, а через джерела у Дніпро та у питну воду. Місто чекає на екологічну катастрофу, - розповіла власниця зоопарку Олена Навроцька.

Росія біситься, запевняючи, що за добу до підриву греблі у Каховці Україна скинула воду на ДніпроГЕС, розташовану вище за течією. Про це заявив секретар Ради безпеки РФ Патрушев. На доказ користувачам телеграм-каналів навіть пропонується якесь невиразне відео, на якому є і вода, і гребля, але при цьому явно весна чи осінь, а не початок червня. Та й співробітники і очевидці, які мають відношення до гідроелектростанції, кажуть, що ніякого скидання води не було, а відео – фейкове.