24 листопада
Завантажити ще

Олег Жданов: Підрив греблі нічого не дає. Тиждень - і місцевість стане прохідною для ЗСУ

Олег Жданов: Підрив греблі нічого не дає. Тиждень - і місцевість стане прохідною для ЗСУ
Фото: REUTERS

Українська сторона беззаперечно заявила, що підрив росіянами Каховської дамби був спричинений страхом Москви перед контрнаступом ЗСУ. Таким чином московіти намагалися убезпечити себе від загрози з боку Херсона. Але де насправді розпочнеться і піде контрнаступ – ніхто не знає. KP.UA звернулася до військового експерта Олега Жданова за роз'ясненнями – чи може влаштована росіянами техногенна катастрофа вплинути на наступ українських військ?

Росіяни боялися наступу з боку Херсона

- Багато хто каже, що росіяни підірвали дамбу, щоб зірвати контрнаступ. Як пов'язані ці два поняття?

Олег Жданов. Фото: i-ua.tv

Олег Жданов. Фото: i-ua.tv

- Їхнє завдання було не так зірвати наступ, як завадити. Вони досі не знають напряму удару ЗСУ, тому панічно «б'ють наосліп». Очевидно, вони боялися того, що ми можемо форсувати Дніпро у районі Херсона та провести там десантну операцію з метою перерізати вихід на Крим. Тому штучний розлив Дніпра їм у цьому випадку вигідний, щоб убезпечити себе від можливих наших десантних операцій. До речі, вони тому й нервують, що на всій довжині фронту вже тиждень точаться активні бої, але російське командування не може визначитись, де буде головний удар.

Але з іншого боку, розлив Дніпра через вибух греблі може створити для росіян тимчасову додаткову лінію оборони. Через затоплені території вони можуть зняти звідти частину військ і переправити їх на гарячі ділянки фронту.

- А ми зараз не можемо наступати через затоплені території чи це тимчасово, доки не спаде висока вода?

- Це тимчасово, висока вода за такої погоди спаде за два-три дні. Висохне все за тиждень, і на пагорбах місцевість стане прохідною.

- Але Дніпро за таких умов форсувати важче?

– Так, але це ненадовго. Все, що нижче від Каховки, все одно повернеться в русло Дніпра.

Через розлив Дніпра в Херсонській області на берег викидає протитанкові міни. Фото: t.me/kherson_monitoring

Через розлив Дніпра в Херсонській області на берег викидає протитанкові міни. Фото: t.me/kherson_monitoring

З Києва міг бути витік інформації про наступ

- Тобто виходить, що вони нас із наступом затримали на тиждень?

- Так, але це лише за умови, якщо наш Генштаб розглядав головним напрямом удару саме Херсон. Якщо ж ні і наступ піде з півночі на схід на лівому березі, на Бердянськ та Маріуполь, то мало на що вплине. Тоді росіяни просто вистрілили собі в ногу.

- І де нам зараз зручніше наступати?

– Поки вода не зійшла, можна припустити, що наступатимемо з півночі на південь, на лівому березі – на Мелітополь, Бердянськ, Маріуполь.

- Підрив Каховської дамби – це втратили ще одну переправу, окрім Антонівського мосту через Дніпро. Чим це загрожує?

- Загалом - нічим. По-перше, Антонівський міст нами був висаджений у повітря раніше і був непридатний для використання. Каховська гребля була зайнята росіянами, і на неї наш Генштаб у своєму наступі навряд чи розраховував.

- А може бути таке, що мав місце витік інформації з нашого боку? Росіяни дізналися, що плануються десантні операції біля Херсона, і підірвали греблю?

- Цілком можливо. Але ймовірніше, що цей витік був не з нашого Генштабу, який непогано захищений від ворожої агентури, а, наприклад, з Банкової чи інших структур.

З відступом води росіянам потрібно буде все починати спочатку

- З іншого боку, вода затопила і зайняті росіянами території, що це нам дає?

- Тут треба спочатку відзначити особливість російського менталітету. Права рука не знає, що робить ліва. Мабуть, той, хто ухвалював рішення про підрив дамби, не подумав про наслідки для себе. І тут очевидно, що рішення про підрив приймалося спонтанно та необдумано. Вони дуже поспішали, тому російські позиції постраждали від вибуху. Подумаєш, затопить там якісь їхні позиції та кілька десятків танків потонуть. Це вже не вперше. 1941 року під час відступу вони підірвали Дніпровську ГЕС, і там загинули тисячі радянських солдатів.

– Тепер через затоплення російські військові відведуть свою техніку та артилерію від своїх оборонних укріплень?

– Так, для нас це добре. І тепер їм, коли вода відступить, потрібно буде повертатися на вихідні позиції і все знову будувати.

- А ми можемо завадити їм у цьому, наприклад, самим зайняти ці підтоплені території?

- Можемо. Як тільки вода зійде, потрібно форсувати Дніпро.

- Актуальна тема, викликана підривом Каховської дамби, – мінні поля росіян. Наскільки небезпечні затоплені міни для майбутнього наступу?

- Небезпека велика, бо зараз порушено всі карти мінних полів. Де вони спливуть і в якому стані – це суцільна лотерея. Але ми одержали від західних союзників техніку для розмінування.

Загалом же підрив дамби лише дещо скоригував наш наступ, але не скасував його. Максимум затримка буде на два тижні, доки просохне земля. Це якщо наступати планували на херсонському напрямі, а якщо з іншого – то катастрофа з дамбою ніяк не вплине.