Завантажити ще

Іран розробив гіперзвукові ракети. Чи продаватимуть їх Росії?

Іран розробив гіперзвукові ракети. Чи продаватимуть їх Росії?
Фото: twitter.com/IrnaEnglish

Влада Ірану продемонструвала днями гіперзвукову балістичну ракету "Фаттах" ("Переможець"), яка стала першою подібною зброєю іранського виробництва. Таким чином, Іран став четвертою країною світу, яка має на озброєнні гіперзвукові ракети.

Ця ракета - розробка аерокосмічних сил КСІР, дальність її дії – 1,4 тис. км. Вона зможе розвивати швидкість до 15,9 тис. км/год (у 15 разів вища за швидкість звуку), здатна долати ворожу протиракетну оборону, маневрувати в атмосфері Землі та поза нею.

Але навіщо Ірану потрібна така потужна зброя, з ким він збирається воювати? Почасти на це відповіли вже у самому Ірані. "Вона може обійти найсучасніші системи протиракетної оборони США та сіоністського режиму, включаючи ізраїльський "Залізний купол", - заявило державне телебачення Ірану. Докладніше про це KP.UA розповів експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Блок «Китай – Росія – Іран» може зруйнувати світову безпеку

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

– Іран представив нову гіперзвукову ракету. Проти кого, з ким вони збираються воювати?

- Ця країна прагне стати центром впливу на Близькому Сході, тож і використовує всі можливості для цього. Тим паче, що тут ворогів вистачає. Це Саудівська Аравія, Ізраїль, які підтримуються одвічним ворогом Ірану – США. Вони хочуть стати центром сили в регіоні, тому активно розвивають свою ракетну та ядерну програму.

- Ця зброя - просто страшилка чи Іран справді готується до гарячої фази конфлікту якщо не зі США, то з Ізраїлем?

- Іран сповідує експансіоністську політику і не приховує свої амбіції та ворожі наміри щодо Саудівської Аравії та Ізраїлю. Тому такі ракети – це зброя нападу.

- Які шанси у Ірана в цьому протистоянні, адже і арабів, і ізраїльтян підтримують США?

- Дуже малі шанси, якщо ще до цієї коаліції приєднається і Туреччина. Тоді Іран матиме дуже мало шансів на перемогу в цьому конфлікті. А якщо буде доведено, що Іран і надалі розвиває свою ядерну програму, то й США підключаться до цього протистояння.

Тим більше, що Іран є частиною осі Пекін – Москва – Тегеран. А це вже означає створення блоку країн-реваншистів, які хочуть переглянути та зруйнувати всю світову безпекову архітектуру. І вони можуть розпочати третю світову війну. Якщо сама Росія не може потягнути «війну проти всіх», то в союзі з Іраном та Китаєм це вже серйозна сила. Тим більше, що зараз світ іде до військового конфлікту з Китаєм.

Ірану вигідно мати США ворогом

- Чи можуть США повторити афганський і лівійський сценарії та спробувати повалити чинний іранський режим?

- США – це прагматики, які діють виходячи із ситуації. Якщо в Ірані станеться щось критичне для Америки, то вони втрутяться. Якщо ні – то діятимуть іншими способами та «тихою сапою». Більше інструментів впливу на Тегеран має Ізраїль. Він там потихеньку знищує вчених-ядерників, військових. А США можуть періодично бомбардувати військові та ядерні об'єкти Ірану, але вторгатися туди поки що не збираються. Вони ще не забули свого відходу з Афганістану.

- Чому Іран займає таку виражену антиамериканську позицію і так тяжіє до Росії? У чому ключ цього неприйняття?

– Це давня історія. Хоча, якщо згадати, Іран довгий час був союзником США. До речі, під час ірано-іракської війни Америка підтримувала саме Тегеран. Але коли прийшли до влади релігійні лідери – аятоли, ситуація змінилася.

По-перше, причина у неприйнятті Америки – релігійна. Іран – це мусульмани шиїтського напряму, які перебувають у меншості в ісламському світі. А союзник США – Саудівська Аравія – це мусульмани-сунніти. І ворожнеча між арабами і персами (іранцями) має своє давнє історичне коріння. Іран активно працює із шиїтськими меншинами в Саудівській Аравії, Іраку, Кувейті.

Крім цього, для релігійної ідеології нинішнього іранського режиму аятол найвигідніше зробити США ворогом. Щоб не пояснювати всередині країни самим іранцям, чому вони так погано живуть. Легше переключити увагу людей на зовнішні проблеми, ніж внутрішні.

Характеристики ракети

Характеристики ракети "Фаттах". Джерело: twitter.com/IrnaEnglish

Україна «програла» Іран Росії

- А на якому ґрунті вони зійшлися з Росією?

- Це також давні стосунки. Москва має вплив на Близькому Сході, коли з часів Хрущова вона почала добувати нафту. І вона завжди грала на цінах на чорне золото. Іран – також нафтова країна. А зараз обидві країни зійшлися на тому, що Ірану потрібні військові та ядерні технології.

До речі, у цьому питанні ми програємо Росії. Свого часу Іран був зацікавлений в українських технологіях. Ми їм навіть там збудували авіаційний завод. 2002 року була історія, коли в Ірані розбився літак з українськими конструкторами з Харкова. Тобто Тегерану потрібні технології, і зараз він перейшов на російські. Ну і, звісно, ​​і Ірану, і Росії важливими є високі ціни на нафту. А для цього їм цікава будь-яка «війнушка» у регіоні.

- Що Іран має натомість підтримки Росії у війні в Україні?

- Літаки Су-35, військову техніку та ядерні технології. Росіяни можуть їм багато дати.

- Чи може Іран продавати Росії ці гіперзвукові ракети для війни в Україні?

– Це дуже цікаве питання. Росія цього дуже хоче. Але Іран відчуває «червоні лінії», за перетин яких він може напоротися на дуже жорстку реакцію Заходу. Вони не дають Росії таких ракет. "Шахеди" - так, але не більше цього.

- Як нам потрібно реагувати на таку ворожу політику Ірану?

– Ну, ми тут мало що можемо зробити. Ми можемо лише вимагати додаткових санкцій щодо Тегерана. І підключати до всіх колективних санкцій Захід щодо цієї країни.