24 листопада
Завантажити ще

Нові ракети для України: озброять F-16 і дістануть ворожі літаки-ракетоносії

Нові ракети для України: озброять F-16 і дістануть ворожі літаки-ракетоносії
Фото: commons.wikimedia.org/wiki

Для України дедалі актуальнішим стає питання західних поставок нашій країні ракет із збільшеним радіусом ураження. Це потрібно для того, щоб діставати об'єкти агресора на окупованих територіях Донбасу та Криму. Крім цього, Київ отримає ракети, які зроблять російські літаки, які щодня випускають смертоносні ракети українськими містами, більш вразливими. KP.UA з'ясовувала, які перспективи у Києва мати таку далекобійну зброю.

Київ отримає зброю для літаків F-16

Україна отримає від Сполучених Штатів ракети AIM-7 Sparrow ("Горобець"), вони увійдуть до нового пакету військової допомоги, про який оголосили 31 травня 2023 року. Як зазначається на сайті Повітряних сил США, AIM-7 Sparrow має всепогодні, всевисотні бойові можливості і може атакувати високопродуктивні літаки та ракети з будь-якого напрямку.

Ракета AIM-7 Sparrow - керована ракета, яка відноситься до класу "повітря-повітря". Її довжина становить 3,64 метри, а діаметр – 0,2 метри. Маса приблизно 225 кг. Вона складається з секції наведення, бойової частини, управління та ракетного двигуна. AIM-7 Sparrow має циліндричне тіло з чотирма крилами посередині і чотирма хвостовими плавцями. Швидкість та діапазон дії засекречені.

Ці ракети застосовувались під час війни у Перській затоці. Тоді AIM-7 Sparrow з радіолокаційним наведенням зарекомендувала себе як потужна зброя класу "повітря-повітря", яку використовують льотчики-винищувачі ВПС. У Повітряних силах США зазначають, що 22 літаки та 3 вертольоти Іраку були збиті саме цими ракетами.

В основному ракета Sparrow використовується в США та країнах НАТО, і її можуть нести винищувачі F-15 Eagle та F-16 Fighting Falcon. А це також дуже добрий сигнал для України, який означає, що найближчим часом позитивно вирішиться питання щодо постачання нашій країні винищувачів F-16. Адже безглуздо постачати ракети, які може нести лише цей літак без них самих.

До Москви – рукою подати

Окрім цього, зараз дискутується питання про передачу Німеччиною Україні далекобійних ракет Taurus. І хоча німецький уряд поки що вагається, надію на постачання цієї зброї Київ має. Адже раніше німці не хотіли передавати нам комплекси Ratriot та танки Leopard, але потім змінили свою позицію.

Німецькі ракети Taurus – аналог британських Storm Shadow, які вже отримала Україна. Але боєприпаси німецького виробництва здатні бити в ціль на відстані до 500 кілометрів. А це означає, що вони можуть діставати аж до Москви. Ракети Taurus KEPD 350 запускають із літаків - для цього, ймовірно, можуть бути придатні і наявні в Україні Су-24.

Вага ракети - 1400 кг, а довжина – 5 метрів. Загальна вага бойової частини ракети – 480 кілограмів. Вона складається з кумулятивного передового заряду та фугасного основного заряду. Taurus поки що не застосовувалися у військових конфліктах.

ATACMS - ось-ось

Київ також має надію і на отримання від США оперативно-тактичних балістичних ракет ATACMS для HIMARS дальністю до 300 кілометрів. 30 травня президент США Джо Байден заявив, що питання про передачу Україні ATACMS перебуває на розгляді.

Оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS (Army Tactical Missile System) призначений для ураження точкових цілей, таких як командні пункти, пускові установки ракет, об'єкти ППО, вузли зв'язку, склади ПММ, що розташовані в глибині оборони противника, в будь-яких погодних умовах, у будь-який ча доби. Для запуску ракети використовується модернізована пускова установка M270 залпового вогню системи MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Артилерійська частина модернізованої пускової установки M270, змонтована на гусеничній базі американської бойової машини піхоти, включає:

  • нерухому основу, встановлену на корпусі шасі,
  • поворотну платформу із закріпленою на ній рухомою частиною, в броньованій коробчатій формі якої знаходяться два ТПК,
  • механізми заряджання та наведення.

Ракета MGM-140B є оперативно-тактичною ракетою зі збільшеною до 300 км дальністю польоту. Загальна вага – 1670 кг, довжина – 3,98 м, дальність стрільби – 300 км. Число ракет на стандартній бойовій машині – 2.

Своє бойове хрещення система отримала в операції "Буря в пустелі". Система ATACMS використовувалася для знищення батарей ППО та вузлів зв'язку іракських військ. Під час операції було знищено близько 200 вантажних автомашин та техніки. Ефективність бойового застосування цих систем виявилася досить високою.

Ракета ATACMS. Фото: https://commons.wikimedia.org/wiki

Ракета ATACMS. Фото: https://commons.wikimedia.org/wiki

«Шторми» та «Скальпи» вже на варті

Раніше Великобританія передала Україні кілька далекобійних крилатих ракет Storm Shadow із радіусом дії понад 250 кілометрів. Ракети Storm Shadow розроблені Великобританією спільно з Францією та можуть нести боєголовки із 450 кілограмами вибухівки. Російська служба ВПС пише, що це перевірені високоточні крилаті ракети, призначені для ураження великих будівель та споруд, таких як портова інфраструктура, центри управління, бункери, ракетні майданчики, аеродроми та мости.

Франція також передає Україні аналог Storm Shadow – далекобійні ракети SCALP-EG. Щоб ще більше зменшити радіолокаційну помітність ракети, її корпус утворений перетином плоских поверхонь, що не мають гострих кромок у місцях сполучення, і покритий матеріалом, що поглинає радіо. Лопатки турбіни двигуна екрануються від візування наземними станціями радіолокації (РЛС) викривленим повітроводним каналом і т.п.

У ВМС Франції крилатими ракетами SCALP оснащують винищувачі-бомбардувальники Rafale, Mirage 2000, Eurofighter та в перспективі багатоцільові атомні підводні човни нового покоління. Найважливіша відмінність ракети SCALP від прототипу полягає у складі системи наведення та дальності дії. У SCALP вона становить 250 км і в перспективі має бути доведена до 400 км.

Ракети такої дальності Київ здобуває вперше. До цього країни Заходу постачали зброю, здатну атакувати цілі на відстані до 80 кілометрів. Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес заявив, що "ми не просто стоятимемо осторонь, поки Росія вбиває мирних жителів».

Ракета Storm Shadow. Фото: https://commons.wikimedia.org/wiki

Ракета Storm Shadow. Фото: https://commons.wikimedia.org/wiki