Атака дронів на Москву, про яку судачать від учорашнього дня, стала ще однією точкою біфуркації, після якої система стала ще більш нестійкою. Похитнулася віра росіян, захитався стовп непереможності армії, закралися сумніви щодо адекватності керівництва. Не у всіх, звісно, хтось відмахнувся, а хтось замислився.
Ось для тих, хто задумався, наступного дня після такої всесвітньої ганьби керівництво почало спішно пропонувати інші приводи. Про запровадження кримінальної відповідальності за зйомку роботи ППО та прольоту дронів ми вже говорили. З одного боку - це правильно, з іншого... За грабежі та вбивства теж строк дають, і що ж - і грабують, і вбивають. А тут якісь літачки.
Міністерство закордонних справ РФ за «літаки» обіцяло суворо покарати Україну.
- Атаки було сплановано та вчинено неонацистським київським режимом, для якого використання методів актів терору стало зловісною практикою. Його представники давно і відкрито закликали завдати Москві «удари відплати». Подібні атаки, не маючи жодного сенсу з військової точки зору, зважаючи на все, спрямовані виключно проти цивільного населення з метою посіяти паніку серед мирних жителів, - погрожуючи кулаком у повітря, верещало відомство. - Російська сторона залишає за собою право вжити найжорсткіших заходів у відповідь на терористичні атаки київського режиму.
Коли дрони-камікадзе та ракети летять на мирних мешканців України – це, звичайно, інша справа. Адже українці розмістили «центри ухвалення рішень» та інші військові об'єкти в школах, поліклініках, бібліотеках, житлових багатоповерхівках та торгових центрах – як по них не вдарити, а потім не доповісти російській аудиторії, яка відразу впадає в екстаз: «як ми їх, га?!».
"Найкраще" висловився депутат російського парламенту Максим Іванов, який так оцінив «атаку дронів»: «Ранковий напад на Москву - найсерйозніший з часів, коли німецько-фашистські загарбники 1941 року топтали нашу землю на околиці столиці».
Це настільки приголомшливо, що і додати нічого. Теракт на Каширському шосе (118 загиблих), вибух будинку на вулиці Гур'янова (109 загиблих) 1999-го, теракт на Дубровці 2002-го (130-170 загиблих, за різними даними) – все меркне поряд із приземленням «мопедів, що літають», які пошкодили віконні укоси у трьох квартирах. Та хто там пам'ятає, що було 1999-го та 2002-го, крім Рамзана Ахматовича…
Потім зі своїм словом виступило міністерство внутрішніх справ РФ, яке оголосило в розшук головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та командувача сухопутних військ України Олександра Сирського, а наступного дня - ексміністрів оборони України Валерія Гелетея та Степана Полторака, а також колишнього начальника Генштабу України Віктора. Їх звинувачують у застосуванні заборонених засобів та методів ведення війни. Про які заборонені засоби йдеться, чи не про дрони? Втім, українці відреагували блискавично: «Не треба шукати Залужного, він сам до вас прийде!»
До речі, про засоби ведення війни - уряд Росії відразу ж тимчасово (до кінця року) заборонив вивозити з країни патрони для цивільної та службової нарізної зброї, а також гільзи для набоїв до нарізної вогнепальної зброї певних калібрів. Для армії можна везти, всім іншим – не можна. Тут можна довго фантазувати, чим викликана така спішна заборона: наприклад, може, не вистачає набоїв чи бояться чогось…
Безпілотники так налякали російську владу, що вона навіть всерйоз почала розглядати законопроєкт, що дозволяє громадянам із судимістю вступати на військову службу за контрактом. Хоча після зеків-"вагнерівців" вже важко чомусь дивуватися, але так дискредитувати власну армію та законодавство?! Ще трохи – і контракти почнуть підписувати тяжкі пацієнти психдиспансерів (хоча, здається, це вже відбувається). Країні потрібно більше "м'яса", синку! Хто ще захистить Рубльовку від страшного агресора?
І як підсумок - нарешті висловився заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв. У нудній публікації в соцмережах (жодного іблісу та ядерної зброї) Медведєв повідомив, що будь-яка посадова особа Великобританії може розглядатися як законна ціль, оскільки країна де-факто веде війну з Росією, надаючи Україні військову допомогу та фахівців. Чому саме Британія отримала такого прочухана, Медведєв не сказав, та в нього й не запитали.
Настав вечір, і риторика змінилася на практику. У ніч на середу після ударів невідомих БПЛА запалали два нафтопереробні заводи в Краснодарському краї - Афіпський та Ільський. Останній, до речі, вже був атакований тричі – 4, 5 та 28 травня.
У Шебекіно було обстріляно пункт тимчасового розміщення біженців із прикордонної зони. Спочатку повідомили про кількох убитих та поранених (насправді загинув охоронець і четверо людей було поранено). Влада пообіцяла евакуювати дітей подалі від «червоної зони». У цей же час у своє всеросійське турне вирушив голова ПВК «Вагнер» Пригожин. Ні-ні, він не збирається ставати політиком, а те, що його називають прямим конкурентом Путіна на майбутніх президентських виборах, це чистої води провокація. Пригожин просто вирішив проїхатися країною, поговорити з людьми, поагітувати трошки за «Вагнер». На пресконференціях у Єкатеринбурзі, Владивостоці та Новосибірську Пригожин наголосив, що необхідно ставити країну на військові рейки та оголошувати загальну мобілізацію, вводити планову економіку та повернути страту до Кримінального кодексу. Пригожинські тези не викликали наснаги на обличчях журналістів, та й в інтернеті охочих працювати біля військового верстата, окрім Маргарити Симоньян, щось не видно.
Ну і тоді ж, 30 травня, росіяни підірвали дорогу на Чернігівщині на стику кордонів України, Білорусі та Росії. Як повідомили у Держприкордонслужбі України, було висаджено в повітря дорожнє полотно на трасі Чернігів - Брянськ, біля монумента « Три сестри », відкритого 1975 року на честь дружби білоруського, російського та українського народів.
- Як бачимо, після «Київ за три дні» вони почали підривати дороги, мабуть, побоюючись, що Україна піде у наступ на обласний центр. Але ж Україна не агресор. Наша держава виключно обороняється, і Брянськ нам не треба. Однак нам потрібне знищення центру ухвалення рішення про війну в Україні, тож нехай краще підірвуть його, - прокоментували прикордонники.
У Москві після атаки дронів навіть сховища почали відкривати. Фото: Vlad Karkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
На Заході вважали за краще утриматися від великих коментарів з приводу подій 30 травня в Москві. Хіба що поцікавилися, чому ж не було жодних сигналів тривоги чи попереджень хоч би після третього БПЛА? Отримали відповідь від військових, що, мовляв, російський радар не зміг виявити безпілотники та викликати повітряну тривогу, бо вони летіли дуже низько – і на цьому все.
Російська влада довго не думала і оголосила, що мовчання – знак згоди. Мовляв, оскільки ніхто не засуджує «удар по мирних жителях» у Москві, отже, підтримують? Десь осторонь посміхнулася Британія, законна військова мета Дмитра Медведєва. Міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі у коментарі New York Times заявив, що Україна має «право проектувати чинність за межі своїх кордонів». Білий дім дипломатично зауважив, що загалом «не підтримує теракти всередині Росії», і одразу ж нагадав, що лише у травні Москва завдавала ударів по районах Києва не менше ніж 17 разів. Посол Росії у Вашингтоні Анатолій Антонов заявив, що відмова Вашингтона прямо засудити напад «є заохоченням українських терористів».
Росіян переконують, що вони ведуть війну з колективним Заходом і пограти в цьому начебто не ганебно. Ганебніше отримати жорсткий відлуп від України – «молодшого брата», «окраїнців» або як там вони нас називають. Ось і здобули.