21 листопада
Завантажити ще

Фінал виборів президента Туреччини: Ердоган за крок від перемоги

Фінал виборів президента Туреччини: Ердоган за крок від перемоги
Фото: REUTERS/Dilara Senkaya

28 травня у Туреччині пройде другий тур виборів президента. І, судячи з нинішніх розкладів, він буде не менш гарячим, ніж перша фаза. Нагадаємо, що перший тур не визначив переможця. Жоден із двох кандидатів не набрав понад 50% голосів підтримки. За чинного президента Реджепа Ердогана віддали голоси 49,5% виборців. А за його головного конкурента та кандидата від опозиції Кемаля Киличдароглу – 44,8% голосів.

Різниця між Ердоганом і Киличдароглу в першому турі була 2,5 мільйона голосів, а у виборах не брало участі десь 6,5–7 мільйонів турків. За даними ЦВК Туреччини, явка у першому турі виборів президента 14 травня становила 87%. Це високий відсоток, але теоретично обидва кандидати ще мають можливість переконати проголосувати за себе тих виборців, хто не голосував у першому турі. Вже зараз турецькі виборці, які мешкають за межами країни, почали голосувати у другому турі виборів президента. 156 виборчих дільниць вже відкрилися у 73 країнах.

Чого чекати від другого туру

Як видно із результатів голосування першого туру, до нього Реджеп Ердоган підійшов із кращими показниками. Крім того, за нього закликав голосувати ще один кандидат у президенти Туреччини в першому турі – лідер націоналістичного блоку «Альянс АТА» Сінан Оган, який набрав 5% голосів.

Відразу після першого туру обидва фаворити – Ердоган та Киличдароглу – призначили з Оганом зустрічі, щоб забезпечити собі підтримку 2,8 мільйона виборців, які проголосували за нього. Через це ЗМІ навіть прозвали Огана «творцем королів», тобто людиною, яка може визначити результат виборів. І він обрав Ердогана. Підтримка чинного президента може забезпечити Огану посаду у майбутньому уряді. Як він сам розповів The New York Times, під час зустрічі з Ердоганом після першого туру обговорювалася посада віцепрезидента, яку хотів би одержати політик.

Таким чином, у другому турі шансів на перемогу більше у чинного президента Туреччини.

У хід пішли брудні передвиборчі трюки

Як повідомляє Deutsche Welle, виборча кампанія в Туреччині стає дедалі бруднішою, а її тональність - дедалі агресивнішою, констатують спостерігачі. У той час як урядовий табір, представлений чинним президентом Реджепом Таіїпом Ердоганом, схоже, робить все можливе, щоб зганьбити опозицію та зобразити її кандидата на пост глави держави зрадником батьківщини, Кемаль Киличдароглу теж активно контратакує.

Команда президента Туреччини Ердогана робить ставку на фейки. В інтернеті циркулюють численні фальшивки, що стосуються Народно-республіканської партії (НРП) – найбільшої опозиційної партії країни, яку представляє на виборах головний конкурент Ердогана Кемаль Киличдароглу.

Турецький експерт Кемаль Бозай із Центру дослідження та запобігання радикалізації при Міжнародному університеті прикладних наук у Кельні називає зміну стратегії Киличдароглу "радикальною". Досі девізом 74-річного політика було гасло "Her sey güzel olacak", що можна перекласти як "Все буде добре". Тепер тон його виступів став набагато агресивнішим.

Киличдароглу намагається залучити турецьких виборців не лише патріотичними заявами, а й висловлюваннями, ворожими стосовно біженців. Мета в даному випадку, як пояснюють експерти, – заручитися підтримкою найбільшої групи турецьких виборців – критично налаштованих щодо курсу влади націоналістів.

Росії вигідніший Ердоган

У зовнішній політиці Ердоган наголошує на нормалізацію відносин із країнами в регіоні. Чинний турецький президент на передвиборчому мітингу в провінції Сівас заявив, що у разі переобрання на пост президента Туреччини не підтримуватиме санкційну політику Заходу щодо Росії та її диктатора Володимира Путіна.

Киличдароглу ж пропонує туркам впевнений курс на зближення з Євросоюзом і НАТО, а Ердогана назвав «фальшивим світовим лідером». «Ми не залишимо нашу батьківщину фальшивому світовому лідеру, який тепер орієнтується на Росію, у двері якої він, схилившись, шкрябається», - каже опозиціонер.

"Ердоган підкреслив, що його підхід принципово відрізняється від позиції його суперника у другому турі президентських виборів Кемаля Киличдароглу, який обіцяв у разі приходу до влади приєднатися до західних санкцій щодо країни-агресора. На думку Ердогана, саме завдяки тому, що "Туреччина не вводить санкції, вона може претендувати на роль "посередника в переговорах" між Україною та РФ", – повідомляє турецьке агентство Anadolu.

Хто за кого голосував у першому турі

Виборці Киличдароглу – молоді люди, які проживають у більш багатих регіонах, у тому числі густонаселених провінціях. За опозицію також голосують етнічні курди. Виборці Ердогана – старше покоління, багато хто з них живе у сільських провінціях.

Загалом у голосуванні взяли участь близько 64 млн осіб, з них 30,7 млн жінок та 29 млн чоловіків. Серед них – майже 5 млн молодих турків, які голосують уперше в житті. При цьому лише 20% людей віком від 18 до 25 років виступають за Ердогана, писало Agence France-Presse за два тижні до першого туру виборів із посиланням на опитування.

Перший тур показав зміну симпатій населення Туреччини у різних регіонах країни. Ердоган втратив дві найбільші провінції - Стамбул та Анкару, на території яких знаходяться однойменні міста. 2018 року більшість жителів цих регіонів голосували за Ердогана.

Думка експерта

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:

- Аналізуючи нинішні дані, перемогу у другому турі, швидше за, все здобуде Реджеп Ердоган. По-перше, він більше ніж на два мільйони голосів отримав у першому турі, ніж Кемаль Киличдароглу. Крім того, за нього голосуватиме частина турецьких націоналістів, яких представляє Сінан Оган і який закликає голосувати за чинного президента. Загалом більшість турків за стабільність Ердогана, ніж зближення із Заходом, обіцяне Киличдароглу.

Новини по темі: Вибори Туреччина новини