Організатори неузгодженої «спецоперації» з викрадення російського літака, яка призвела до обстрілу аеродрому «Канатове», жертв та руйнувань, не послухали рекомендацій українських спецслужб і потрапили у пастку фсб рф. Як заявили в ефірі телемарафону представники ГУР та СБУ, із самого початку було очевидно, що росіяни ведуть свою гру. Тож проведення такої спецоперації не погодили ні Служба безпеки, ні Головне управління розвідки.
- Жоден розвідувальний орган, а також СБУ не надавали дозвіл на проведення вказаної спецоперації. Наші контррозвідники здобули явні та опосередковані ознаки того, що це є грою спецслужб рф, – зазначає представник Головного слідчого управління СБУ Анатолій Буліч.
У ГУР МОУ також підтверджують, що не погодили проведення спецоперації.
- До нас зверталися із подібною ідеєю: вона була відкинута як не реалістична до виконання і яка несе потенційно надзвичайно великі ризики, – розповідає представник ГУР Андрій Юсов.
Анатолій Буліч додає, що ідею з викраденням російського літака задумала приватна особа у березні 2022 року. Ця людина звернулася до своїх знайомих у ГУР та СБУ, але після відмов обидвох спецслужб автор ідеї вийшов на Романа Червінського, який надалі зайнявся плануванням «спецоперації» і особисто вів переговори з представниками РФ попри усі ризики.
- Що найперше кинулося в очі у листуванні розробників з так званим пілотом – лексичні та психологічні прийоми з елементами оперативного вивідування, не притаманні для людей технічних професій, – пояснює перші ознаки участі російських спецслужб у «спецоперації» представник контррозвідки СБУ.
Зокрема, російський пілот уникав розмов про роль і долю другого пілота, без якого викрадення літака було неможливим.
- Також кидалася в очі ініціатива та нездоровий напір з його сторони: він постійно ініціював листування. У випадку «просідання» розмов на день-два-три – виходив на розробників, пропонував пришвидшити виконання операції, – розказує контррозвідник СБУ.
Стало відомо, що під час перемовин дружина одного з пілотів перебувала біля управління ФСБ у Москві, але і це не зупинило Романа Червінського.
Аеропорт «Канатове» для посадки обрав саме російський пілот. Але о 5 ранку 23 липня замість викраденого літака туди прилетіли 8 крилатих ракет. І внаслідок обстрілу загинув командир в/ч, поранено 17 військових, знищено кілька українських винищувачів і споруди аеропорту.
Після обстрілу пропагандисти глузували у ЗМІ над тим, як ФСБ переграла українську сторону.
Розслідування обставин обстрілу «Канатове» СБУ розпочала одразу, а сам Червінський довгий час переховувався.
- Ця історія про те, як не треба проводити спецоперації не погоджені та не скоординовані спецслужбами, – резюмує Анатолій Буліч.
Слідство триває, причетність інших фігурантів справи перевіряється.
Нагадаємо, у квітні СБУ затримала Червінського та повідомила про підозру за перевищення службових повноважень у ході провальної та ніким не узгодженої «спецоперації» з викрадення російського літака.
Фактично ті, хто планував «спецоперацію», виступили «навідниками» обстрілу аеродрому «Канатове» у Кіровоградській області у липні 2022 року.
Перед затриманням Червінський 8 місяців переховувався від слідства, подався у біга, але був затриманий. Суд обрав йому запобіжний захід тримання під вартою.