Багато країн Заходу, поставляючи Україні нові зразки зброї, при цьому не перестають побоюватися, що ми раптом почнемо застосовувати його по території Росії. Через це ми можемо отримати таке необхідне нам сучасне озброєння. Але водночас ті ж англійці готові надати нам далекобійну зброю, а ось американці – ні.
Американське видання Washington Post нагадує, що Україна вже давно просить західні країни надати їй ракети більшої дальності, стверджуючи, що така зброя може змінити перебіг війни. Знищення російських командних центрів, ліній постачання, складів боєприпасів та палива в глибині Криму та на тимчасово окупованій території на сході України лише наблизить перемогу України.
Міністерство оборони Сполученого Королівства готове надати Києву ракети із дальністю дії до 300 кілометрів. Йдеться про крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow. Повідомляється, що Storm Shadow можна встановлювати на реактивні українські літаки радянського виробництва. Такі ракети можуть сягати російської території.
Storm Shadow/SCALP – ракета виробництва фірми MBDA (спільна англо-французька розробка). Вона запускається з літаків Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter Typhoon. Один літак може нести одну чи дві ракети. Дальність базових версій досягає 560 км, хоча експортна Storm Shadow відрізняється - її дальність менша майже вдвічі і становить 250-290 км.
Бойова частина Storm Shadow не тільки важить майже пів тонни, а й відноситься до класу BROACH (з англ. Bomb Royal Ordnance Augmented Charge, що можна перекласти як "бомба з посиленим зарядом"). Боєголовка складається із двох частин – стартового кумулятивного заряду, який при наближенні до цілі прорізає прохід через броню, бетон, землю тощо.
Це дозволяє наступній частині проникнути в ціль і з деяким уповільненням вибухнути вже всередині. Таким чином, крилата ракета Storm Shadow має високий ступінь проникнення у тверді та броньовані цілі, які раніше були доступні для гравітаційних бомб із лазерним наведенням.
При цьому вона зберігає властиві для крилатих ракет переваги, наприклад тихий і низький політ. Це робить її менш помітною для ворожих ППО, чому сприяє підтримка радіолокаційних засобів протидії.
Storm Shadow ідеально відповідає своїй назві, адже здатна, як тінь, тихо підлітати до цілі, здійснювати пікірування (кут пікірування встановлюється залежно від об'єкта поразки) і подвійним зарядом здатна поламати навіть дуже захищену ціль.
З відкритих джерел відомо, що британські ВПС мають близько 700 ракет і ще 500 одиниць таких ракет є на складах ВПС Франції.
Британські ВПС взяли Storm Shadow на озброєння у 2003 році. Тоді ж ці ракети здобули перший бойовий досвід під час іракської війни, а пізніше використовувалися в Лівії, Ємені та під час військової операції проти екстремістів Ісламської держави.
Слід звернути увагу, що ракети Storm Shadow у Франції називають SCALP EG. Операторами ракет є Єгипет, Греція, Італія, Індія, Катар, Саудівська Аравія та Сполучені Арабські Емірати.
Але побоювання, що Україна стрілятиме ракетами по території Росії, є ключовою причиною того, що США неодноразово відхиляли прохання Києва щодо постачання американських боєприпасів великої дальності. Тому і цього разу США не наслідуватимуть Британію і не дадуть Україні далекобійні ракети.
Йдеться про армійську тактичну ракетну систему ATACMS, яку Вашингтон відмовився передати Україні. У США це пояснили тим, що у них не вистачає запасів далекобійних ракет, а тому вони не готові надавати нам системи ATACMS. А їх передача Україні зменшить запаси та бойову готовність армії США у разі потенційних погроз. Але водночас системи ATACMS є на озброєнні Південної Кореї, Польщі, Румунії, Греції, Туреччини, Катару та Бахрейну.
Оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS (Army Tactical Missile System) призначений для ураження точкових цілей, таких як командні пункти, пускові установки ракет, об'єкти ППО, вузли зв'язку, склади ПММ, розташовані в глибині оборони противника, в будь-яких погодних умовах, у будь-який час доби. Для запуску ракети використовується модернізована пускова установка M270 залпового вогню системи MLRS (Multiple Launch Rocket System).
Артилерійська частина модернізованої пускової установки M270, змонтована на гусеничній базі американської бойової машини піхоти, включає:
Своє бойове хрещення система отримала в операції "Буря в пустелі". Система ATACMS використовувалася для знищення батарей ППО та вузлів зв'язку іракських військ. Під час операції було знищено близько 200 вантажних автомашин та техніки. Ефективність бойового застосування цих систем виявилася досить високою.