Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
17 квiтня
Завантажити ще

МАГАТЕ та мер Енергодара розповіли про початок евакуації з окупованого міста

МАГАТЕ та мер Енергодара розповіли про початок евакуації з окупованого міста
Фото: iaea.org

Міжнародне агентство з атомної енергії підтвердило початок евакуації жителів окупованого Енергодара. У заяві МАГАТЕ щодо ситуації в Україні йдеться про те, що експерти агентства не відвідували Енергодар останніми днями, але присутні на Запорізькій атомній електростанції отримали інформацію про початок евакуації з міста, де проживає більшість персоналу станції.

Призначений росіянами директором ЗАЕС Юрій Чернічук заявив, що обслуговуючий персонал не евакуюють і роблять усе необхідне для забезпечення ядерної безпеки на станції, шість реакторів якої зупинені. Він також сказав, що обладнання заводу підтримується відповідно до всіх необхідних норм ядерної безпеки.

Хоча обслуговуючий персонал залишається на майданчику, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі висловив глибоку стурбованість у зв’язку з дедалі більш складними умовами для персоналу та їхніх сімей на найбільшій в Європі атомній електростанції. Експерти МАГАТЕ останнім часом спостерігають збільшення військової присутності та активності. На місці продовжують чути обстріли на регулярній основі, у тому числі ввечері в п'ятницю.

- Загальна ситуація в районі Запорізької АЕС стає все більш непередбачуваною та потенційно небезпечною. Я надзвичайно стурбований реальними ризиками ядерної безпеки та безпеки, з якими стикається станція… Цей великий ядерний об’єкт необхідно захистити. Я продовжуватиму наполягати на тому, щоб усі сторони взяли на себе зобов’язання досягти цієї життєво важливої мети, і МАГАТЕ продовжуватиме робити все можливе, щоб допомогти забезпечити ядерну безпеку та безпеку на станції, – заявив Гроссі.

Енергодарський міський голова Дмитро Орлов повідомив у своєму телеграм-каналі, що перша хвиля евакуації почалась зранку в суботу, 6 травня, але назвати її масовою зараз не можна. Інформації про те, що евакуація відбувається примусово, немає.

- Частину людей, бажаючих виїхати, завантажили в автобуси. Частина виїхала на власному автотранспорті… Першими закрили паспортні столи та низку управлінь так званої «адміністрації». Вивезли документи та обладнання. В тому числі прихопили обладнання, яке належало нашому ЦНАП і було захоплено рашистами. Вчора вночі і зранку почали виносити медичне устаткування з лікарні, яке спочатку відсортували, а потім завантажили по машинам. Водночас надійшла інформація про зупинення роботи низки відділень в стаціонарі, які припинили надання медичної допомоги. На фоні цього пацієнтам стаціонарів пропонують евакуюватися. В першу хвилю також потрапили категорії цивільного населення, які були анонсовані самими окупантами. Але погоджуються виїхати не усі, - написав він.

За словами Орлова, пальне на заправках скінчилось, банкомати працюють з великими обмеженнями, інтернет частково зник, ціни на продукти та медикаменти підскочили.

У зведенні Генерального штабу ЗСУ йдеться про те, що російські окупанти проводять евакуацію з Енергодара у напрямку населених пунктів Бердянськ та Приморськ, на місцеві бази відпочинку. Евакуації підлягають люди, які мають російські паспорти. У першу чергу потрапляють ті, хто погодився на російське громадянство в перші місяці окупації.

5 травня гауляйтер окупованої частини Запорізької області Євген Балицький оголосив про евакуацію жителів 18 прифронтових населених пунктів, серед них Енергодар.