22 травня
Завантажити ще

ЄСПЛ зобов'язав Росію виплатити Грузії 129 млн євро компенсації за війну 2008 року

ЄСПЛ зобов'язав Росію виплатити Грузії 129 млн євро компенсації за війну 2008 року
Фото: Вікіпедія

Росія зобов'язана виплатити Грузії понад 129 млн євро компенсації за порушення та збитки, завдані внаслідок російського вторгнення 2008 року. Таке рішення ухвалив Європейський суд з прав людини ( ЄСПЛ ).

Це додаткове рішення, ухвалене Великою палатою ЄСПЛ за позовом Грузії проти Росії щодо війни 2008 року. Воно стосується компенсацій грузинським громадянам, які не були призначені у рамках основного рішення у справі, ухваленого у 2021 році. Компенсації мають бути виплачені за низку епізодів, у яких мали місце випадки тортур та вбивств грузинського цивільного населення, тортур військовополонених, довільного позбавлення волі, мародерства тощо.

Суд ухвалив, що Росія має протягом трьох місяців виплатити Грузії 3,25 млн євро компенсацій у зв'язку з 50 вбивствами цивільних осіб у грузинських селах Південної Осетії та в буферній зоні. Ще 2,69 млн євро компенсації присуджено за 166 випадків довільного затримання та нелюдського поводження з грузинським цивільним населенням бойовиками так званого "МВС Південної Осетії". Ще 640 тисяч євро компенсацій призначено за тортури грузинських військовополонених бойовиками Південної Осетії. Крім того, 8,24 млн євро мають бути виплачені 142 грузинам, які постраждали від небажання окупантів здійснювати адекватне розслідування загибелі цивільних під час активної фази бойових дій.

Основна частина із загальної суми компенсацій передбачена за адміністративну практику окупантів щодо перешкоджання поверненню грузинських громадян до їхніх будинків на окупованих територіях. Від цих дій постраждали щонайменше 23 тисячі людей. Сума компенсації – 115 млн євро.

У серпні 2008 року армія Грузії спробувала відновити контроль над регіоном Південної Осетії, де постійно відбувалися провокації проросійських сил. Росія використала це для вторгнення до Грузії. Активні бої між грузинською армією з одного боку та російськими військами, осетинськими та абхазькими сепаратистами тривали п'ять днів. Загинули понад 400 грузинських громадян, більшість – мирні люди.