24 листопада
Завантажити ще

Назвати шпигуном та пустити на обмінний фонд: за що заарештували Евана Гершковича

Назвати шпигуном та пустити на обмінний фонд: за що заарештували Евана Гершковича
Фото: The Wall Street Journal/Handout via REUTERS

Затримання у Росії американського репортера 31-річного Евана Гершковича викликало поки що не скандал, але щось більше, ніж просто «глибоке занепокоєння» у західних держав. Громадянин США, член московського бюро видання The Wall Street Journal був затриманий у середу в Єкатеринбурзі за підозрою у шпигунстві. Підозра звучить так: "Діючи за завданням американської сторони, збирав відомості, що становлять державну таємницю, про діяльність одного з підприємств російського оборонно-промислового комплексу».

Конкретики від російської влади світ навряд чи дочекається найближчим часом, тому Держсекретар США Ентоні Блінкен після арешту журналіста закликав американців, що залишаються в РФ, «негайно покинути» країну.

- Ми рішуче засуджуємо безперервні спроби Кремля залякати, придушити і покарати журналістів і представників громадянського суспільства... Ми повторюємо наші рішучі попередження про небезпеку для громадян США на території Російської Федерації. Громадяни США, які проживають або подорожують Росією, повинні негайно залишити країну, - йдеться у заяві Держдепартаменту.

У самому виданні The Wall Street Journal категорично заперечують звинувачення ФСБ та вимагають негайного звільнення репортера.

- Арешт у Росії репортера Wall Street Journal Евана Гершковича загострює звичку Кремля брати у заручники американців і є ще одним свідченням того, що Росія відокремлюється від спільноти цивілізованих націй. Президент Володимир Путін наразі несе відповідальність за здоров'я та безпеку пана Гершковича, а адміністрація Байдена зобов'язана домагатися його звільнення, - йдеться у редакційній статті видання.

Помста за хакера?

З часів холодної війни це стало першим затриманням журналіста за таким звинуваченням. Пікантності додають два моменти: а) у Росії був затриманий російськомовний американець, чий батько був із Москви, а мама – з Одеси, і до США вони приїхали як емігранти з СРСР у 1979 році. І б) Гершкович працював у Росії за акредитацією міністерства закордонних справ. Як заведено в усьому світі, перед видачею акредитації такого рівня претендента перевіряють по всіх базах та контактах, і якщо тільки закрадеться хоч найменший сумнів щодо його доброчесності – в акредитації відмовляють. Але всі перевірки Гершкович, який живе з 2017 року в Москві та працює з січня 2022 року власним кореспондентом The Wall Street Journal, пройшов легко. До цього він працював у таких виданнях, як Moscow Times, Agense France-Presse, New York Times, і в спробах шпигунства помічений не був.

Стратегічний координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі, якого цитує The Wall Street Journal, розповів, що наразі незрозуміло, чи було затримання Гершковича санкціоноване російським керівництвом, чи це була якась відплата за минулі образи. Наприклад, минулого тижня суд у США звинуватив 36-річного громадянина Росії Сергія Черкасова за шахрайство з візами та банківськими рахунками за допомогою електронних засобів, тобто хакера. Може, це «образило» керівництво Росії настільки, що воно дало команду «фас» на американця?

Вона починає розвалюватися

Можливо, ФСБ РФ надуло губи після прочитання останньої статті Геркшвіча під назвою "Російська економіка починає розвалюватися". Коротке резюме цієї статті: інвестиції падають, робочої сили не вистачає, бюджет обмежений, наступного року держава не матиме грошей.

«Оскільки війна триває вже другий рік, а західні санкції діють дедалі сильніше, державні доходи Росії скорочуються, а її економіка змістилася на траєкторію значно нижчого зростання, мабуть, у довгостроковій перспективі…» - написав Гершкович, назвавши війну війною (о жах!) і вказавши, що «живильні», на думку президента Путіна, санкції виявилися смертельними для економіки держави. Та за таке й 20 років в'язниці не шкода впаяти – подумали «чекісти» з ФСБ і провернули операцію «Затримання найнебезпечнішого злочинця».

«Стала відчуватися атмосфера ненависті»

Отже, Гершкович приїхав до Єкатеринбурга, щоб взяти інтерв'ю у піарника та політтехнолога Ярослава Ширшикова на тему ставлення суспільства до вербування ув'язнених у ПВК «Вагнер». Ширшиков з минулого року добре відомий силовим структурам: на нього неодноразово накладали штрафи «за дискредитацію російської армії», антивоєнні висловлювання на телебаченні та інші «страшні» провини.

- Пару тижнів тому я давав інтерв'ю журналісту з Wall street journal Евану Гершковичу, супроводжував його по місту, знайомив з деякими іншими героями. Його цікавило насамперед ставлення до ПВК «Вагнер» у суспільстві. Еван благополучно відпрацював кілька днів і полетів до Москви... Я не знав, що він ще вчора прилетів. Мабуть, матеріалу вирішив добрати... - написав Ширшиков у соцмережах. І додав:

- Еван із жалем він казав, що в останній рік навіть у Москві почала відчуватися атмосфера ненависті, і демонструвати легкий американський акцент при незнайомих людях стало часом навіть небезпечно. Він сумно казав, що відчуває, що його незабаром видавлять із Росії. Але й уявити не міг, через які випробування.

З Ширшиковим Еван Гершкович вільно ходив містом, знайомився з героями для свого тексту та планував відвідати рекрутинговий центр ПВК «Вагнер», "Єльцин Центр" і з'їздити до Нижнього Тагілу на оборонне підприємство «Уралвагонзавод». Також він спілкувався із депутатом Закзібрання Свердловської області В'ячеславом Вегнером і навіть, за словами самого Вегнера, випили на двох пляшку коньяку.

- Я розповів, що ми відправляємо необхідне обладнання до дитячих будинків і т.д. Сказав, що йому ваші Himars роздовбали все, що можна, тому необхідно відправляти гуманітарні вантажі на Донбас, - поділився Вегнер. Щоправда, він чомусь не розповів американцеві про ті самі дитячі будинки, «роздовбані» російськими ракетами на підконтрольній території України.

Без права доступу

У середу, 29 березня, в Єкатеринбурзі біля ресторану на вулиці Карла Лібкнехта силовики в цивільному завели у мікроавтобус чоловіка в напнутому на голову светрі. Наступного дня ФСБ повідомило про затримання американського громадянина Евана Гершковича за звинуваченням у шпигунстві. Прессекретар російського президента Пєсков навіть заявив, що його затримали «на місці злочину», а журналістська акредитація, мовляв, потрібна була йому лише для прикриття.

Звичайно, ніхто не збирався повідомляти посольство США про затримання громадянина цієї країни, як ніхто і не збирався надавати затриманому журналісту доступ консула. Особливе побоювання викликає той факт, що в РФ судові справи про шпигунство відбуваються у закритому режимі, і навряд чи ця справа стане винятком. Поки що відомо, що Гершкович взятий під варту до 29 травня 2023 року.

Еван чи Іван

Еван Гершкович розповідав про себе небагато.

- Іван - для росіян, Еван - для моїх англомовних співвітчизників. Ми жили в Нью-Джерсі, а кожні кілька місяців їздили до бабусі та дідуся на Брайтон-Біч у Нью-Йорку. Окрім як із рідними російською я майже не спілкувався, — ділився журналіст у 2019 році в одному з інтерв'ю, розповідаючи про свою родину.

У своїх матеріалах Гершкович проводив розслідування та давав зрозумілу аналітику на злободенні теми. Останнім часом він писав про війну в Україні, ставлення росіян до «СВО», до президента Путіна, а також про зовнішню політику Росії, внутрішні протести, громадських активістів та в'язниці. В основному матеріали містили критику та негативну оцінку дій російської влади. Мабуть, американець пострадянського походження забув чи не знав простий постулат: у цій країні про владу – чи пошепки на кухні, чи нічого.

Що пишуть ЗМІ

«Еван Гершкович – дуже шанований чудовий журналіст, затриманий Росією за виконання своєї роботи внаслідок шокуючого повороту подій. Я знаю його і захоплююсь ним. Він має бути негайно звільнений», - висловив свою думку голова московського бюро газети The Washington Post Робін Діксон.

«Мій друг і абсолютно професійний журналіст Еван Гершкович був затриманий ФСБ за сфабрикованим звинуваченням у шпигунстві. Журналістика – це не злочин. Еван має бути негайно звільнений», - написав у Twitter журналіст The Guardian Петро Сауер.

ВЕРСІЯ

Колеги Гершковича висунули версію, навіщо ФСБ Росії знадобилося так голосно та непрофесійно затримувати громадянина США: американець поповнить обмінний фонд і за нього Росії можуть повернути когось, хто перебуває за ґратами у Штатах.

- Беруть заручників для обмінного фонду. Заодно показують, що західним журналістам більше не безпечно працювати у Росії, - каже Сергій Смирнов, головний редактор видання "Медіазона".

- Ця історія вирішуватиметься на рівні Лаврова та Блінкена, якщо не Путіна й Байдена. Які звинувачення йому (Гершковичу. - Ред.) пред'являтимуть - не має значення. Зрозуміло, що його взяли як заручника – для торгу та для обміну на когось із росіян, – упевнений журналіст Дмитро Колезєв, з яким Гершкович спілкувався перед поїздкою до Єкатеринбурга.

Журналіст-розслідувач Андрій Захаров припускає, що Гершковича можуть обміняти на двох росіян, які жили в Словенії за аргентинськими паспортами та затримані наприкінці січня за звинуваченням у роботі на іноземну розвідувальну службу. Росіяни нібито визнали їх своїми та готові до обміну.