Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Зеленський поговорив з Дудою і заявив про майбутні «важливі події»

Зеленський поговорив з Дудою і заявив про майбутні «важливі події»
Фото: president.gov.ua​

Президент Володимир Зеленський поспілкувався із президентом Польщі Анджеєм Дудою. "Обговорили поточні оборонні потреби України та спільні дипломатичні зусилля на найближче майбутнє. Готуємось до важливих подій", - повідомив він після цієї розмови.

То про що була розмова? Заступник голови Міністерства закордонних справ Польщі Павло Яблонський заявив, що президент України Володимир Зеленський незабаром може відвідати їхню країну.

- Думаю, це відбудеться найближчим часом, але не випереджатимемо події. Ми точно не анонсуватимемо цей візит, як це зазвичай буває з іншими главами держав. У випадку з президентом Зеленським такого анонсу не буде з причин безпеки, – сказав Яблонський.

За його словами, "дуже інтенсивні контакти" між лідерами Польщі та України продовжуються весь час.

– Створюється певна система, на основі якої функціонуватиме цей механізм, який іноді називають «планом Маршалла» для України, – зазначив Яблонський.

Що означає Польща для України

Польща є одним із ключових союзників та партнерів України. Напередодні повномасштабного вторгнення РФ президент Польщі Анджей Дуда прибув до України та підписав із Володимиром Зеленським декларацію про підтримку прагнень України вступити до ЄС, а також спільну відповідь на визнання РФ "незалежності" псевдореспублік "Л/ДНР".

Через рік президент Польщі зізнався, що знав про можливу спробу Російської Федерації окупувати Україну, але сподівався, що Москва не піде на цей крок. За понад рік війни Дуда неодноразово приїжджав до України та підтримував Зеленського теплими обіймами. Президент Польщі Анджей Дуда пояснив, чому приїхав до України 23 лютого 2022 року. За його словами, він подумав, що це могла бути остання зустріч із Зеленським.

У перші місяці війни Польща прийняла найбільше українських біженців та продовжує допомагати тим, хто втік від війни. Крім того, поляки постачають в Україну зброю.

Цими днями прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що польські державні та приватні підприємства оборонно-промислового комплексу збільшать виробництво боєприпасів для Польщі та України.

- Найближчими днями Рада міністрів прийме спеціальну довгострокову програму, яка підтримуватиме виробництво боєприпасів у різних частинах нашої країни. Ми хочемо, щоб приватні та державні компанії виробляли боєприпаси. Сьогодні ми знаємо, що їх не вистачає у всій Європі, і я можу сказати, що не є секретом, що не вистачає в усьому НАТО, - зазначив він.

Моравецький додав, що Польща приєдналася до програми ЄС із спільної закупівлі боєприпасів для української армії, які є найбільшою потребою наших вояків сьогодні.

- Тому, як ми домовилися, ми постачатимемо ці боєприпаси, при цьому фінансування здійснюватиметься з бюджету ЄС, - розповів він.

Польща пропонує другий "план Маршалла" для Києва

Окрім цього, Матеуш Моравецький оголосив про план відновлення економіки України після закінчення війни з Росією. Глава польського уряду зазначив, що на наступному засіданні Європейської ради офіційна Варшава порушить питання щодо створення загальноєвропейського "плану Маршалла №2" щодо відновлення економіки України після закінчення війни з Росією.

На його переконання, до цього плану мають докласти зусиль насамперед найбагатші країни, оскільки саме вони "проспали момент, коли можна було зупинити російську агресію". Моравецький зазначив, що на сьогоднішній день в Україні "панує страх, який пов'язаний із відвагою військових, які обороняють свою країну, та надією всього народу, цілого суспільства на відновлення суверенної держави після війни".

Думка експерта

Тарас Чорновіл, експерт з Польщі:

– Можливо, «важливою подією» Володимир Зеленський назвав те, що очікується внаслідок його візиту до Польщі. Швидше за все, це буде пов'язано або з українським наступом, або з новими постачаннями зброї Україні, аж до авіації. Адже Польща є промоутером у Європі допомоги Києву. Це дуже потужна країна у Європі, яка завжди веде свою самостійну політику. З цією країною ми мали різні відносини, але зараз це чи не найголовніший наш союзник на континенті. Варшава займає дуже жорстку позицію щодо Росії. Крім цього, президент Польщі Дуда є додатковим модератором спілкування України зі США та задає загальний тон підтримки Києва.