Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Вибори в Туреччині: Хто може прийти на зміну Ердогану

Вибори в Туреччині: Хто може прийти на зміну Ердогану
Фото: REUTERS/Umit Bektas

14 травня відбудуться вибори президента Туреччини. Це буде знаковою подією, оскільки в останні роки країна стала дуже впливовим регіональним гравцем. І від того, хто стане її лідером, залежить розклад сил у багатьох сусідніх країнах – Україні, Сирії, Азербайджані та інших. KP.UA розбиралася, хто претендує на пост президента Туреччини і які їхні погляди на те, що відбувається в регіоні.

Опозиція висунула конкурента Ердогану

За Реджепа Ердогана Туреччина суттєво закріпила свої лідерські позиції у світі. Фото: President.gov.ua

За Реджепа Ердогана Туреччина суттєво закріпила свої лідерські позиції у світі. Фото: President.gov.ua

За посаду президента Туреччини цього разу боротимуться дві людини – чинний президент Реджеп Ердоган та кандидат від опозиції – Кемаль Киличдароглу.

Правляча Партія справедливості та розвитку (ПСР) та її політичний союзник – Партія націоналістичного руху (ПНР) вже висунули кандидатом 69-річного Реджепа Ердогана.

Представники шести опозиційних партій Туреччини подали до Вищої виборчої ради (Центрвиборчком) документи для реєстрації 74-річного Кемаля Киличдароглу кандидатом у президенти. Кемаль Киличдароглу є єдиним кандидатом від Народно-республіканської партії, партії IYI, "Щастя", "Майбутнє", DEVA та Демократичної партії. Окрім цих двох основних кандидатів, заяви до Вищої виборчої ради Туреччини подали ще 12 претендентів на пост президента.

Реджеп Тайіп Ердоган - править країною останні 9 років, а до цього 11 років був прем'єром - намагається утриматися при владі. Як пише ВВС, опозиція обрала єдиного кандидата - компромісного, хоча не самого рейтингового, - і розраховує об'єднати різних виборців, які постраждали від економічної кризи, "ердономіки" та руйнування демократичних інститутів. І аналітики вважають, що кандидат від опозиції має шанс виграти президентські вибори.

Позиція Ердогана з багатьох питань внутрішньої та зовнішньої політики зрозуміла. А як поводитиметься у разі перемоги Кемаль Киличдароглу?

Лідер від опозиції – борець із корупцією

Турецька опозиція, відома як "Народна коаліція", складається із шести партій: це кемалістська Республіканська народна партія, створена ще Ататюрком, ісламістська Партія щастя, права націоналістична "Хороша партія", центристська Демократична партія, Партія майбутнього та Партія демократії і прогресу. Готовність таких різних сил об'єднатися у політичній боротьбі - індикатор того, як сильно їхні виборці чекають на зміни в країні. За об'єднання опозиції відповідав Кемаль Киличдароглу – лідер Республіканської народної партії.

Конкурент Ердогана – Кемаль Киличдароглу – досвідчений політик. Фото: Cumhuriyet Halk Partisi/commons.wikimedia.org

Конкурент Ердогана – Кемаль Киличдароглу – досвідчений політик. Фото: Cumhuriyet Halk Partisi/commons.wikimedia.org

Кемаль Киличдароглу останні тринадцять років очолює найстарішу в країні Республіканську народну партію. Один із соратників Киличдароглу так відгукнувся про кандидата в президенти: "У кімнаті, повній офіційних документів, він може швидко знайти будь-які порушення та виявити корупцію".

Киличдароглу здобув економічну освіту в Анкарі, після чого працював у міністерстві фінансів Туреччини. Пізніше очолював фонд соціального страхування країни, у 90-х заслужив від місцевого економічного журналу звання "чиновник року" - за свою боротьбу з корупцією.

Експерт з турецької політики Фірдевс Робінсон називає Киличдароглу досвідченим політиком: "Він має репутацію чесної, м'якої, при цьому дисциплінованої та рішучої людини". На ці вибори кандидат іде з багатьма обіцянками. Наприкінці січня опозиція опублікувала 250-сторінковий документ із конкретними пропозиціями щодо зміни ситуації в країні.

Це боротьба за права і свободи, позбавлення від корупції та кумівства, переорієнтування зовнішньої політики на Захід, щоб вирішити поточні розбіжності з союзниками по НАТО, відмова від ердоганівської неортодоксальної економічної та фінансової політики, що загнала країну в кризу, утвердження свободи слова. Але головне - змінити Конституцію, щоб Туреччина могла повернутися до парламентської системи та позбутися поправок 2017 року, які дали Ердогану максимальні повноваження.

Для Ердогана ситуація поки що складається не найкращим чином. Його рейтинг, як і раніше, залишається високим: за опитуваннями, за чинного президента готові проголосувати 44%, але Киличдароглу випереджає опонента з 56%.

Опозиційний кандидат хоче зберегти добрі відносини з Росією

У відносинах між Україною та Туреччиною навряд чи настануть серйозні зміни, хоч би яким був результат виборів. Ердоган хоч і вважається авторитарним лідером, у питанні війни проти України і тієї ж окупації Криму його позиція є цілком послідовною.

Водночас, спроби уникнути обговорення теми України з боку опозиції лише викликають питання, адже невідомо, чого очікувати від можливого нового уряду Туреччини і на які компроміси з Росією вони будуть готові піти.

Сам Кемаль Киличдароглу заявив, що нові «випробування» у відносинах Росії та Туреччини є малоймовірними. "Необхідно уникати втручань у внутрішні справи один одного", - зазначив Киличдароглу в інтерв'ю порталу Medya Gunlu. За його словами, Росія є важливим сусідом і «партнером за потреби», але в ряді випадків між Анкарою та Москвою є розбіжності. «Я вважаю, що на основі взаємної поваги причин для змін позицій не буде. Навпаки, замість нових випробувань ці позиції, вважаю, будуть зміцнені», - заявив кандидат.

Політолог Айдин Сезер також вважає, що Кемаль Киличдароглу, який став кандидатом від опозиції на виборах президента Туреччини, у разі перемоги не піде на розрив відносин із Росією.

Землетрус може струсити Ердогана

Черговим випробуванням стійкості для Реджепа Ердогана став катастрофічний землетрус, який вразив Туреччину і спричинив більш ніж 2600 жертв на даний момент. Тепер все залежить від того, наскільки позитивно виборці оцінять реакцію Ердогана на трагедію і чи не почнуть звинувачувати майже 20-річне керівництво країною та його партії у причинах таких масштабних руйнувань.

Експерти та сейсмологи вже запевняють, що такої великої кількості жертв вдалося б уникнути, якби будівництво житлового фонду відбувалося з дотриманням необхідних сейсмічних норм.

Слід очікувати, що історію із землетрусом може підхопити опозиція і почати наголошувати, що левова частина підрядників, які отримували тендери на будівництво, належать самому Ердогану та його найближчому оточенню, і почнуть атакувати чинного президента з цієї теми.

Загальні вибори в Туреччині відбудуться 14 травня - одночасно президентські та парламентські. Для перемоги у першому турі виборів кандидату у президенти необхідно набрати понад 50% голосів виборців. Другий тур президентських виборів, якщо він знадобиться, відбудеться 28 травня.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього, спеціаліст із Близького Сходу:

- Кемаль Киличдароглу має шанси перемогти Ердогана. Швидше за все, буде два тури виборів. Проти чинного президента Туреччини відіграє загальна втома від його правління, особливо у молодого міського покоління, міграційні проблеми, пов'язані з прийомом мільйонів сирійських біженців, економічні проблеми, непотизм та корупція. Під час землетрусу опозиція звинувачувала Ердогана, що він має відношення до великих забудовників, які зводили житлові будинки, що зруйнувалися під час цього катаклізму. «За» нього грає те, що в нього є послідовна програма, досвід та безпека. І при ньому Туреччина справді досягла великих успіхів на міжнародній арені.