Завантажити ще

Місяць гучних обшуків. Що зі списком бажань Датій та мандатом Столара?

Місяць гучних обшуків. Що зі списком бажань Датій та мандатом Столара?
Фото: ДБР

«Перший день останнього зимового місяця 2023 року став гарячим на новини щодо обшуків у VIP-персон країни»… Так починалася моя стаття місяць тому після обшуків у домівках олігарха Ігоря Коломойського, ексміністра МВС Арсена Авакова, головної столичної податковиці Оксани Датій, нардепа від колишньої "ОПЗЖ" Вадима Столара та у декількох ексчиновників із Міноборони.

Галасу в ЗМІ щодо цих обшуків було багато. Інформаційне полум’я активно роздмухували політики найвищого рівня, заявляючи, що, мовляв, все, терпець урвався, будемо ловити, оголошувати вироки і саджати.

Прийшла весна… А кого вже посадили? Наскільки гучно починалися обшуки, настільки ж тихо вони і «злилися»... Станом на 1 березня публічно нічого не оголошувалось, як і те, що знайшли у будинку Коломойського та коли у нього буде якийсь новий процесуальний статус і чи буде взагалі.

Обшуки в Авакова, судячи з інформаційної тиші правоохоронців, теж завершились пшиком.

Кулуарно обговорювалось, що наслідком візиту правоохоронців до парламентаря Вадима Столара стане якщо не його арешт, то принаймні «добровільне» складання мандата народного депутата. Пройшло 28 днів, а Столар все ще парламентар.

Дивна позиція антикорупційних органів і щодо Оксани Датій. Спочатку тиражують світлини зі списком бажань (навіть інтимних) в. о. голови податкової Києва, а потім повністю засекречують розслідування справи по Датій. Під грифом секретності навіть інформація, чи вручено їй підозру. Навіть інформація про те, що чиновниця написала заяву про звільнення за власним бажанням, стала відома з телеграм-каналу нардепа Олексія Гончаренка. Але чи підписали цю заяву – невідомо.

Деяка процесуальна динаміка простежується лише у справах по двох ексчиновниках Міноборони. Їм вручили підозри і обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення грошової застави. Далі буде?

Обшукиу Коломойського обговорювали майже тиждень. І де результат? Фото: Фото: t.me/LeshchenkoS

Обшукиу Коломойського обговорювали майже тиждень. І де результат? Фото: Фото: t.me/LeshchenkoS

У мене особисто немає однозначної відповіді. Щось не пригадується, щоб за останні 5-10 років бодай один маститий чиновник чи корупціонер сів за грати. Все відбувається за класичним сценарієм: спочатку суспільству дають красиву картинку обшуків у будинках/офісах ВІПів, обіцяють, що цього разу справедливість точно переможе, а потім вмикаються процесуальні тонкощі.

Згадайте справу Романа Насірова. Чиновника затримали шість років тому (2 березня 2017 року) за підозрою у зловживанні службовим становищем. Йому інкримінували дії, які завдали збитків державі на 2 млрд грн. Лише на початку лютого цього року правоохоронці завершили слідство. До вироку ще ой як далеко. А там і терміни давності можуть сплинути.

Ще один сценарій – на піку корупційного скандалу чиновника просто звільняють, і звільняють за власним бажанням. От і все покарання.

Тому якщо після гучних обшуків можновладці знову згадують весну і обіцяють саджати, не тіште себе ілюзіями. Якщо прийшла весна, то у кращому випадку саджати зможете лише ви, і то лише свій город.