Рік великої війни позаду. І якщо впродовж лютого-2022 - лютого-2023 одним з головних завдань для України було просто вистояти і не втрачати території, то віднині – відвоювати своє та вийти на кордони 1991 року. Чи вдасться і як швидко?
KP.UA проаналізувала публічні висловлювання українських та міжнародних військово-політичних лідерів.
Впродовж минулого тижня президент Володимир Зеленський майже щоденно заявляв про те, що Україна має здобути перемогу до кінця 2023 року.
- Я дійсно дуже хочу (щоб перемога була уже у 2023 році. – Ред.) і вважаю, якщо кожен з нас – і партнери, і ми всередині – будемо лишатись міцним кулаком, якщо наші партнери (будуть. – Ред.) об’єднані заради нашої перемоги – бо це перемога цінностей, якщо вони дотримаються всіх своїх слів і витримають свої терміни і це не просто буде бла-бла-бла, то я в це вірю, - сказав Зеленський під час пресконференції «Лютий. Рік незламності». Головнокомандувач додав, що Україна готується до великого контрнаступу.
- Є військові кроки, ми до них готуємося. Ми готові морально. Ми готуємося технічно: зброєю, посиленням, формуванням бригад наступу різної категорії і різного характеру. Відправляємо людей на навчання – не тільки в Україні, на майданчиках інших держав. Тому що зброя іншого зразка – і ми повинні бути готові. А далі будуть відповідні справедливі деокупаційні кроки. І дай Бог нам, щоб вони були вдалі, - додав Зеленський. - Я навіть не хочу думати про те, що наступного року 24 лютого ми будемо в такій же ситуації, як зараз. Це було б жахливо. Я не хочу про таке думати. І ви забудьте. Нам треба бути впевненими. Ми переможемо.
- Тепер ми вступаємо у новий період. З новим завданням – перемогти. Перемога – коли Україна буде. Буде суверенною і незалежною у міжнародно визнаних кордонах. Успішною, багатою, сильною. А Росії у нинішньому вигляді – не буде… Буде наш контрнаступ. Ми багато працюємо, щоб його підготувати і забезпечити. Через кілька днів Україна зустріне весну, яку Кремль хотів у нас вкрасти. Ми не замерзли – ми загартувалися. Ми не злякалися темряви. Крок за кроком ми прийдемо до перемоги, - написав на своїй сторінці у фейсбуці Рєзніков.
- Закінчиться війна першою фазою для нас ‒ вихід на адмінкордон. Але оскільки ми проговорили з вами, що зараз 1:1 і 70-а хвилина матчу, зробіть хронометричну паралель, - привів футбольну аналогію Кирило Буданов, відповідаючи на питання Forbes щодо того, на якій стадії перебуває війна і коли закінчиться.
Водночас в інтерв’ю «Українській правді» Буданов заявив, що його оцінка щодо завершення війни і виходу на адмінкордони 1991 року до кінця 2023 року не змінилась.
- Я ще минулого року, десь у жовтні, зробив прогноз, що ми переможемо в цьому році, у жовтні-листопаді, не пізніше. Я поки його не міняю, - сказав Дейнеко в інтерв’ю «Українській правді».
- Дуже складним буде період весна-літо, ми це розуміємо, ми готуємося. Ми готові до будь-якого розвитку ситуації, посилюємо наші спроможності, маємо досвід і потужну підтримку наших партнерів. Весняно-літня кампанія буде спрямована на досягнення результату. Але на досягнення результату нами, - сказав Скібіцький на заході з нагоди роковин початку повномасштабної агресії РФ проти України, організованому в резиденції президента ФРН в Берліні.
- Сьогодні я повторюю те, що сказав рік тому, коли Росія вдерлася до України. Диктатор, який взявся відбудовувати імперію, ніколи не зітре любов народу до свободи. Варварство ніколи не зламає волю вільних. І Україна ніколи не стане для Росії перемогою. Ніколи, - написав в своєму Твіттері президент США Джо Байден.
- Він (Путін. – Ред.) підкреслив, що не хоче миру. Він добре розуміє, що програє цю битву… Але Путін чітко сказав, що він збирається продовжувати до кінця. Ми всі хочемо припинення вогню, але російський президент дуже чітко дав зрозуміти, без жодних сумнівів, що він хоче продовжувати цю війну. Ціною цього є життя тисяч українців, а також багатьох росіян, які змушені йти на смерть за справу, яку вони не розуміють і не усвідомлюють, бо вона не є ані справедливою, ані легітимною, - сказала міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес в інтерв’ю La Vanguardia.
- Ми повинні сподіватися на краще. Але ще краще бути готовим до гірших сценаріїв. Це не означає, що ми повинні надавати їм більший пріоритет, але повинні визнати, що війна може не закінчитися цього року, перетворитися на заморожений конфлікт, на якийсь інший вид конфлікту на різних рівнях. Ми повинні бути до цього готовими.
Тому важливо забезпечити Україну всім необхідним, особливо військовою технікою, а також фінансовою допомогою, щоби продовжувати захист країни та перетворювати його на перемогу. Але ми також повинні бути готові підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, і при цьому мати змогу пояснити це нашому населенню, - сказав Петер Павел в інтерв’ю "Суспільному".
- Росія збільшує свою присутність в Україні, але жодних ознак того, що РФ може досягти успіхів на полі бою, немає. У стратегічному сенсі вони не здатні досягти своїх цілей. У них проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, нестача боєприпасів і, що найважливіше, моральні та лідерські проблеми, - сказала Джуліан Сміт в інтерв’ю «Радіо Свобода». - Україна має надзвичайне лідерство та інновації. І знову ж таки, ми забезпечимо, щоб вони мали те, що їм потрібно, – обладнання та боєприпаси, необхідні для досягнення успіху.
- Безумовно, ця війна не закінчиться найближчими місяцями. Звичайно, обидві сторони готові до того, що ця війна триватиме довго, - цитує Жарина "Польське Радіо".
- Було б наївно вважати, що війна закінчиться цього року. Путін поки не відступить від своїх військових цілей. Він продовжуватиме спроби дестабілізувати Європу. На внутрішньополітичному напрямі він готує російське населення до довгострокового системного конфлікту із Заходом. Ми переживаємо десятиліття війни в Європі. НАТО та Німеччина мають стратегічно налаштуватися на десятиліття загроз, - сказав Вюстнер в інтерв’ю Bild am Sonntag, пише DW.
За рік повномасштабного вторгнення РФ віра у перемогу над російськими загарбниками зросла в українців з 56% до 95%. Про це свідчать результати недавнього опитування соціологічної групи «Рейтинг».
В те, що для перемоги ЗСУ знадобиться не менше (а то й більше часу), вважають 63% співгромадян.