24 травня
Завантажити ще

Призупинення участі Росії у СНО-3: реальність чи ядерний шантаж

Призупинення участі Росії у СНО-3: реальність чи ядерний шантаж
Фото: geo-analytics.com.ua​

Росія припиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3), який обмежує ядерний потенціал РФ та США.

- Змушений заявити сьогодні про те, що Росія призупиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння. Повторю: не виходить із договору, ні, а саме призупиняє свою участь, - заявив російський президент Володимир Путін.

При цьому російська сторона покладає провину на США за своє рішення призупинити дію Договору про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Путін назвав однією з причин цього рішення участь країн Заходу у плануванні Україною ударів по базах стратегічної авіації Росії.

Інша причина – це запит НАТО продовжити СНО і дозволити НАТО перевіряти ядерні об'єкти в Росії. Але в Москві вважають, що оскільки НАТО не входить до договору, то перед тим Альянс має приєднатися до договору.

Що таке СНО-3

Договір СНО-3 – це угода між Російською Федерацією та Сполученими Штатами Америки про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Він був підписаний президентами Дмитром Медведєвим та Бараком Обамою 8 квітня 2010 року в Празі та набув чинності 5 лютого 2011 року, змінивши договір СНО-I. Договір було розраховано на 10 років із можливістю продовження за взаємною домовленістю сторін на 5 років.

27 січня 2021 року Державна дума та Рада Федерації ратифікували угоду між Росією та США про продовження СНО-3 до 5 лютого 2026 року. 29 січня президент Путін підписав закон про продовження ДСНО, а 3 лютого угода набула чинності.

Що передбачає цей договір

Угода передбачає скорочення розгорнутих ядерних боєзарядів до 1550 одиниць міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів та важких бомбардувальників до 700 одиниць, а також розгорнутих та нерозгорнутих пускових установок до 800 одиниць. Це був єдиний елемент системи договорів з контролю над ядерною зброєю, що продовжує діяти між Сполученими Штатами та Росією, які мають 90 відсотків усіх ядерних боєголовок у світі.

Угода зобов'язує сторони обмінюватися інформацією про кількість боєголовок та носіїв. З 2011 по 2020 рік сторони провели 328 інспекцій ядерних об'єктів один у одного. У 2020-2021 роках інспекції не проводились за взаємною згодою через пандемію COVID-19. У лютому 2021 року президенти Сполучених Штатів та Росії продовжили угоду до 2026 року. У серпні 2022 року Москва відмовила Вашингтону в інспекціях своїх ядерних об'єктів, пояснивши це обмеженнями на поїздки, які США та їхні союзники запровадили після вторгнення РФ до України.

Значення цього договору

СНО-3 залишався чи не останньою великою російсько-американською угодою про контроль над озброєннями, яка продовжувала діяти. Співпраця Росії та США щодо СНО не припинялася навіть на тлі кризи у відносинах країн. У 2021 році президенти продовжили дію СНО-ІІІ, незважаючи на претензії, які були у Вашингтона та Москви до змісту договору. Ця угода дозволяла стримувати поширення у світі ядерної зброї.

Це при тому, що у 2019 році США та Росія розірвали Договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. У 2020-2021 роках США та Росія вийшли з Договору щодо відкритого неба, який дозволяв вільні польоти неозброєних розвідувальних літальних апаратів у повітряному просторі країн-підписантів документа.

Що означає припинення Росії в договорі

Те, що країна знімає з себе обмеження на розгортання ядерного озброєння та відновлює гонку ядерних озброєнь. Ця угода зі США залишалася останнім документом, який обмежував ядерні арсенали двох країн та однієї з небагатьох сфер, де Москва та Вашингтон продовжували співпрацю. Експерти попередили, що рішення Кремля може спровокувати нову гонку озброєнь та створює загрози застосування ядерної зброї.

Призупинення участі Росії в СНО означає, що між Москвою та Вашингтоном припиниться обмін даними про ядерну зброю, контакти в рамках державних інститутів, не відновляться інспекції. І побоювання Заходу аж ніяк не безпідставні. Президент Росії Володимир Путін вже доручив російському Міноборони та «Росатому» забезпечити готовність до ядерних випробувань, які не проводилися вже багато десятиліть.

Реакція світу

- Світ без контролю над ядерними озброєннями набагато небезпечніший, не стабільний, з потенційно катастрофічними наслідками. "Необхідно докласти всіх зусиль, щоб уникнути такого результату, включаючи негайне повернення до діалогу", - заявив представник ООН Стефан Дюжаррик.

– Сьогоднішнім рішенням про СНО всю архітектуру контролю за озброєннями зруйновано. Я рішуче закликаю Росію переглянути її рішення та поважати існуючі домовленості, - сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг.

У США назвали рішення Росії "глибоко прикрим та безвідповідальним".

- Ми, як і раніше, готові говорити про обмеження стратегічних озброєнь з Росією у будь-який час, незалежно від того, що ще відбувається у світі чи в наших відносинах, - сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.

Франція висловила жаль з приводу рішення Кремля. Договір СНО-3 є "найважливішим інструментом міжнародної архітектури контролю за ядерними озброєннями", заявили в МЗС Французької Республіки. Париж разом із союзниками по НАТО ще 3 лютого висловив занепокоєння з приводу невиконання Москвою своїх зобов'язань щодо угоди. Франція закликала Росію "виявити відповідальність і якнайшвидше скасувати свою заяву" про припинення дії договору.

У МЗС України назвали рішення РФ про призупинення її участі у Договорі зі США щодо скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь черговим провокаційним кроком з боку держави-агресора.

- Підриваючи один із найважливіших міжнародних договорів у сфері контролю над ядерною зброєю, Росія робить черговий зухвалий виклик світовій спільноті, підтверджує свою злочинну природу та подальші агресивні наміри щодо знищення міжнародного миру та безпеки. Риторика Москви щодо можливості застосування ядерної зброї неприйнятна і ставить під загрозу безпеку всього світу, - зазначив речник МЗС Олег Ніколаєнко.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

- Це більше шантаж Росії, аніж реальна загроза ядерної ескалації у світі. Хоча б тому, що цей договір три роки вже й так не працює. США та Росія перестали обмінюватися інспекційними групами за його контролем. До того ж у самому договорі немає такої опції про зупинення участі у ньому, є лише розрив та вихід із нього.

Проте такий крок з боку Москви відчиняє двері до нової гонки ядерних озброєнь. Але тут треба розуміти, що в цій гонці завжди перемагають країни, які мають кращу економіку, а не як Росія. А зараз Москва просто намагається «нагнати остраху» і залякати всіх ядерною війною. Але це нічого не змінить з кількох причин. По-перше, у цьому договорі немає Китаю, а по-друге, Росія заявила, що тільки зупиняє, а не виходить із договору, тобто вони вже «дали задню». РФ не має можливості модернізувати свій ядерний потенціал, який на 80% складається із застарілих зразків.