Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Відставка Кабміну та загроза держперевороту: що зараз відбувається у Молдові

Відставка Кабміну та загроза держперевороту: що зараз відбувається у Молдові
Фото: Photo by Andreea Campeanu/Getty Images

Сусідню Молдову стрясають жорсткі кризові явища. Майже одночасно у відставку пішов уряд цієї країни і з'явилася інформація про те, що Росія готує там державний переворот. Про те, що там відбувається наразі, KP.UA розповів український політолог та експерт із Молдови Ігор Рейтерович.

Уряд, що пішов, приділяв мало уваги нацбезпеці

Спікер Політолог Ігор Рейтерович. Фото: facebook.com/ihor.reiterovych

Спікер Політолог Ігор Рейтерович. Фото: facebook.com/ihor.reiterovych

- Чому проєвропейський уряд Молдови пішов у відставку?

– Є кілька причин. Перша – не дуже стабільна економічна ситуація у країні. Але важливіший момент пов'язаний із питаннями національної безпеки. Уряд приділяв цьому питанню мало уваги, і до нього було дуже багато питань щодо протидії можливій агресії проти Молдови з боку Росії через Придністров'я. А крім цього, проросійські сили дуже розхитували ситуацію через протести проти влади, що також вплинуло на відставку Кабміну.

- А що змінилося з відставкою? Адже новий прем'єр Дорін Речан, як і його попередниця Наталія Гаврилиця, також виступає за вступ країни до ЄС.

- Новий голова Кабміну - із силовиків, і він приділятиме більше уваги питанням національної безпеки. Це питання їх виживання, тому що Росія має бажання дестабілізувати ситуацію в цій країні і підкорити її собі. Решта ж діяльності нового уряду Молдови й надалі йтиме в європейському руслі.

Відставка Кабміну та загроза держперевороту - пов'язані

- Президент Мая Санду звинуватила Росію у спробі влаштувати переворот у країні одразу за кілька днів після того, як у Молдові змінився уряд. Чи є зв'язок між цими двома подіями? Кажуть, що протести проти уряду готувалися також у Росії.

– Зв'язок справді є, оскільки антиурядові протести частково інспірували проросійські сили у Молдові. Вплив Росії на Молдову залишається досить високим. Москва там давно готувала певні кроки для приведення до влади лояльних політиків і навіть створювала бази для держперевороту. Причому цю інформацію передавала молдавській владі не лише Україна, але й західні країни.

- Санду так і заявила, що сценарій перевороту передбачав "протести так званої опозиції, спрямовані на повалення конституційного ладу". Яка наразі є опозиція в Молдові та наскільки вона сильна? Наскільки впливовими є проросійські сили й настрої у цій країні?

- Опозиція у Молдові досить сильна, вона проросійська і збирається навколо молдавських олігархів (Плахотнюк, Шор, Платон) та колишнього президента Додона. У Молдові багато людей, які виступають із кремлівськими наративами, а є ще більше тих, які не займають жодної позиції, що також працює на руку Москви. Вони проповідують ідеї, що потрібно дружити з Росією, щоб не сталося так, як і в Україні. І їм почасти вдається виводити людей на вулиці.

Деолігархізація у Молдові не вдалася

- Наскільки нині сильні олігархи у Молдові та як вони впливають на політику країни?

- Після приходу проєвропейських сил у країні вони дещо втратили свій вплив через те, що Мая Санду розпочала процеси протидії олігархам та проросійському впливу. Але загалом вони поки що залишаються впливовою силою у Молдові, оскільки контролюють економіку та мають виходи на Росію. Тобто деолігархізації в українському варіанті там немає й близько. Влада не має можливості впливати на них, як і виключити їх вплив на політику.

- Чи ймовірна загроза, що олігархи та проросійські сили знову прийдуть до влади у Молдові? Для нас це дуже важливо, адже це безпека наших південних кордонів.

- Законним шляхом, тобто завдяки виборам, вони цього найближчим часом зробити не зможуть – електорально вони не мають таких шансів. А у влади, навпаки, зберігається кредит довіри від населення завдяки проєвропейському курсу.

Але за допомогою дестабілізації ситуації та перевороту вони можуть це зробити. Поки що така ймовірність не дуже висока, тому що молдавська влада спрацювала на випередження, озвучивши сценарій можливого втручання Росії. Тобто якщо щось таке і станеться, то всі знатимуть, звідки ноги ростуть.

Молдова дуже потрібна Росії

- Це маленька країна з 2,6 мільйона населення. Навіщо Росії так потрібна Молдова, що вона навіть готувала там держпереворот?

– Є кілька причин такої зацікавленості. Перша – створення додаткової точки напруги на кордоні з Євросоюзом, що змусить ЄС та НАТО відволікати свою увагу від України та зменшувати допомогу нам. Росія вважає, що таким чином вона показує свій вплив у світі. А щоб цього не було, вони кажуть – давайте домовлятися по Україні так, як цього хоче Москва.

І друга причина – це створення додаткової загрози власне Україні на південних кордонах. Київ і досі змушений тримати серйозний військовий контингент на кордоні з Придністров'ям. А якщо Молдова змінить курс на проросійський, то Кремль зможе перекинути туди своїх військових, які загрожуватимуть нам уже з цього напряму.