Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

У Мін'юсті задоволені висновком Нідерландів щодо скіфського золота

У Мін'юсті задоволені висновком Нідерландів щодо скіфського золота
Фото: УНІАН

Україна задоволена незалежним консультативним висновком генерального радника Верховного суду Нідерландів у справі щодо належності колекції скіфського золота. Йдеться про висновки, якими підтверджено необґрунтованість скарг "російських кримських музеїв". Про це заявила заступник міністра юстиції Ірина Мудра у коментарі "Укрінформ".

- Ми дуже задоволені незалежним висновком Генерального адвоката при Верховному суді, котрий підтвердив безпідставність усіх скарг так званих кримських музеїв. Його основне завдання полягає в тому, щоб надати членам Верховного суду незалежний «консультативний висновок» щодо того, яке приймати рішення за результатами розгляду справи у касаційному провадженні, - заявила Мудра.

Як зазначено у повідомленні, згідно із судовою системою Королівства Нідерланди, такий висновок передує будь-якому рішенню Верховного суду Нідерландів. За її словами, суд юридично не зобов'язаний дотримуватись висновків Генерального адвоката, але виносить свої рішення, спираючись на такі незалежні висновки щодо 95% справ. Чиновниця наголосила, що до такого розвитку подій у справі Україна готувалася ще на етапі оцінки перспектив входження до судової справи.

- Тому позиція України включала як аргументи щодо застосовності конвенції ЮНЕСКО 1970 року "Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності", так і аргументи про обґрунтованість передачі колекції Україні на підставі норм українського права, - сказала заступник міністра.

Також Мудра зазначила, що Окружний суд Амстердама у 2016 році ухвалив перше рішення на користь України, застосовуючи Конвенцію ЮНЕСКО, а так звані кримські музеї оскаржили рішення суду першої інстанції. 2021 року Апеляційний суд вдруге вирішив справу на користь України, застосовуючи норми українського права у музейній справі.

- Незалежний висновок Генерального адвоката за результатами аналізу касаційної скарги так званих кримських музеїв на предмет обґрунтованості рішення Апеляційного суду підтверджує правомірність саме рішення Апеляційного суду, яким повністю задоволені позовні вимоги держави України в особі Міністерства юстиції України щодо приналежності колекції Україні як державі (музейні речі державної частини Музейного фонду України є культурною спадщиною України), а також права України як суверенної держави розпоряджатися своєю культурною спадщиною, - наголосила вона.

Водночас заступник міністра зазначила, що у разі, якщо Верховний суд вирішить переглянути рішення Апеляційного суду, то він може ухвалити положення про застосовність конвенції ЮНЕСКО, що стане рішенням на користь України. За її словами, рішення Верховного суду означатиме, що судовий процес у справі скіфського золота в Королівстві Нідерланди остаточно завершився перемогою України, а отже, час повертати музейні цінності Україні. До цього моменту золото зберігатиметься у Музеї Алларда Пірсона, якому свого часу їх було передано Україною для експонування.