Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Питання світового правопорядку: навіщо світові потрібна перемога України у війні

Питання світового правопорядку: навіщо світові потрібна перемога України у війні
Фото: twitter.com/Андрій Єрмак

Майже через рік після початку війни західні аналітики та експерти почали приходити до розуміння того, яке значення для світу матиме перемога саме України в цьому конфлікті. Американський історик, професор Єльського університету, фахівець з історії Східної Європи Тімоті Снайдер опублікував матеріал, в якому пояснюються причини того, чому світові потрібна перемога нашої країни.

«Навіщо світу українська перемога?» - задався він таким питанням і спробував сам відповісти на нього.

Перемога потрібна для покарання агресора

Так, американський історик вважає, що перемога України потрібна для того, щоби зберегти міжнародний правопорядок. Його основа полягає в тому, що одна країна не може вторгнутися в іншу та анексувати її територію, як це прагне зробити Росія.

– Тут справа не лише у збереженні справедливого світового правопорядку. У широкому сенсі слід зупинити країну, яка намагається замінити правопорядок правом сили. Адже закон працює тоді, коли є покарання за правопорушення. Ось і зараз перемога України потрібна для покарання агресора, який спробував поза правилами змінити ситуацію, - коментує висновки американського експерта український політолог Володимир Фесенко.

Тімоті Снайдер вважає також, що поразка Росії допомогла б відстояти мирний проєкт Євросоюзу. Війна Росії спрямована не лише проти України, а й проти ідеї про те, що європейські держави можуть мирно співпрацювати. Якщо імперський проєкт візьме гору, інтеграція зазнає невдачі. Володимир Фесенко роз'яснює цю тезу так, що перемога України дозволить відновити нормальну безпекову архітектуру в Європі, що дуже важливо.

Поразка Росії не відразу призведе до демократизації Росії

Американський експерт вважає, що програш у війні дасть шанс появи правової держави у Росії. Поки вона веде імперські війни, вона перебуває у пастці репресивної внутрішньої політики. Майбутні покоління росіян могли б жити краще та вільніше, але тільки в тому випадку, якщо Росія програє цю війну.

- Тут оптимізму набагато менше. Правова держава в Росії з'явиться не так швидко і не одразу. Не буде такого прямого ефекту від поразки Росії. Тут вірогідніший інший сценарій – якщо Росія зазнає поразки, то це призведе до політичної кризи і до смути та великого хаосу. І лише потім, якщо до влади прийдуть сили, які мислитимуть раціонально і зроблять правильні висновки з поразки, лише тоді з'явиться шанс на появу правової держави. Але це буде ох як не скоро. Про це говорить вся історія Росії – 1917 рік, 90-ті роки, 2000-ті, – вважає Володимир Фесенко.

Снайдер Тімоті Снайдер приїжджав до України та зустрічався з президентом Володимиром Зеленським. Фото: ОП

Снайдер Тімоті Снайдер приїжджав до України та зустрічався з президентом Володимиром Зеленським. Фото: ОП

Зупинити Росію означає показати ефективність демократичного світу

Також, на думку Тімоті Снайдера, перемога України значно послабила б престиж тиранів. У цьому столітті тенденції схилялися до авторитаризму і його вищої форми - путінізму. Поразка від демократії (України) змінила б цю тенденцію. Поразка Росії також нагадала б, що демократія – найкраща система. Українці засвоїли ідею, що самі можуть вибирати собі лідерів. Ідучи на ризик захистити свою демократію, вони нагадують усім, що потрібно робити, щоб захистити свої демократії.

- Перемога України важлива з погляду захисту та відновлення цінностей демократії. Адже цей конфлікт розглядають як зіткнення авторитарних та демократичних режимів. Тому зупинити Росію означає показати ефективність демократичного світу і не допустити ланцюгової реакції насильства. А будь-яка спроба використати війну як інструмент просування своїх інтересів – має бути покарана, – пояснює цю думку український політолог.

Якщо переможе Росія, це спровокує ланцюгову реакцію

Крім того, Тімоті Снайдер вважає, що перемога України знімає загрозу війни в Європі і навіть в Азії. Протягом десятиліть конфронтація з СРСР, а потім із Росією була сценарієм регіональної війни. Перемога України усуває цей сценарій, роблячи неможливим ще один російський наступ.

Також останніми роками китайське вторгнення на Тайвань стало провідним сценарієм глобальної війни. Перемога України навчить Пекін тому, що така наступальна операція коштує дорого і, швидше за все, зазнає невдачі.

- Якщо переможе Росія, то це спровокує ланцюгову реакцію. Країни, подібні до Росії, включаючи Китай, Туреччину, почнуть діяти так само агресивно. Вони замінили б міжнародне право правом сили і почали просувати свої інтереси шляхом війни. Туреччина може почати діяти агресивно у Сирії з курдського питання. Зросте ризик збройного конфлікту між Туреччиною та Грецією. Іран теж може використати силу для вирішення своїх зовнішньополітичних питань, – вважає Володимир Фесенко.

Заходу та Україні потрібно буде більш активно впливати на Росію

На думку американського історика, переможне завершення війни для України також дозволить гарантувати наявність запасів продовольства та запобігти майбутньому голоду. Україна годує більшу частину світу. Росія загрожує використати цю їжу як зброю.

- Тут треба враховувати, що й Росія – країна-постачальник продовольства. І забезпечення продовольчої безпеки у світі залежатиме і від ситуації у Росії. А у разі її поразки і Заходу, і Україні потрібно буде активніше впливати на внутрішню ситуацію в цій країні, – доповнює цю думку український експерт.