Завантажити ще

Джонсон у Києві: початок гонки за посаду Генсека НАТО або у пошуках «моменту Черчілля»

Джонсон у Києві: початок гонки за посаду Генсека НАТО або у пошуках «моменту Черчілля»
Фото: President.gov.ua

Колишній прем'єр Британії Борис Джонсон знову приїхав до України і побував у Бучі та Бородянці Київської області. У Києві Джонсона зустрічали особисто Зеленський та низка високопосадовців, включаючи міністра закордонних справ і голову Офісу президента, біля адміністрації президента в центрі міста.

За повідомленням британської The Guardian, під час поїздки до Києва він заявив, що його візит - "це момент, щоб подвоїти зусилля та дати українцям усі інструменти, необхідні для завершення роботи". Володимир Зеленський опублікував відео зустрічі з Джонсоном та подякував йому за підтримку. Що означає його приїзд до нашої країни – повернення у велику політику?

Пішов проти чинного прем'єра

Американське видання Politico пише, що цей візит, швидше за все, викликає подразнення у британського уряду. А британське видання The Telegraph повідомляє, що поїздка Джонсона до Києва не була оголошено заздалегідь або організована через британське посольство. А це можна розглядати як спробу підірвати авторитет чинного прем'єра Ріші Сунака. Джонсон, досвідчений політик, відомий своїми ефектними трюками та красномовством. Хоча його колеги-консерватори й усунули його від керування країною, він, як і раніше, популярний серед твердого ядра прихильників партії.

І ще Джонсон приїхав на тлі дебатів про постачання Україні передових бойових танків. Великобританія погодилася направити на українське поле бою танки Challenger 2, але Німеччина, як і раніше, не наважується поставити танки Leopard 2.

Джонсон і Сунак - заодно

Тобіас Еллвуд, голова спеціального комітету Палати громад з оборони та колишній армійський офіцер, попередив Джонсона, що він не має втручатися в офіційні відносини між двома країнами. «Цей конфлікт далекий від завершення. Його візит не повинен заважати обміну повідомленнями чи офіційним каналам зв'язку між Лондоном та Києвом», - заявив він.

The Quardian пише, що Джонсон намагався реалізувати свій "момент Черчілля". "Це саме про те, як Борис бачить свою роль на світовій арені, так і про підтримку України. Ситуація там залишається надзвичайно крихкою, тому йому потрібно бути обережним, щоб не поставити під загрозу відносини Ріші з Зеленським», - каже джерело в уряді Ріші Сунака.

Але сам Джонсон відкинув припущення, що його діяльність в Україні може бути розцінена як підрив авторитету британського прем'єр-міністра Ріші Сунака.

Чинний прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак дав зрозуміти, що «підтримує» візит Джонсона. «Пан Сунак завжди підтримує всіх колег, які демонструють, що Великобританія - на боці України і продовжуватиме це робити», - сказав його прессекретар.

Вся справа у бренді

Інший депутат-консерватор припустив, що подорож Джонсона до Києва зробить його більш привабливим в плані міжнародних виступів. Протягом перших чотирьох місяців свого перебування на посаді він заробив понад 1 мільйон фунтів стерлінгів, виступивши із чотирма промовами.

«Уся справа у бренді «Борис». Це маркетинговий хід, щоб зробити його релевантнішим та отримати більше виступів у США. Він приверне більше уваги, коли щойно побував в Україні», - заявив він.

Думка експерта

Тарас Загородній, політолог:

- Джонсон приїжджав до нас як британський парламентар. Зрозуміло, що він таким чином нагадує про себе у світовій політиці, в яку він має намір повернутися. Його ж розглядають як одного із кандидатів на пост Генсека НАТО. Тому він і показує, яку роль відіграє у вирішенні воєнного конфлікту в Україні, що він експерт у ньому і знає, що робити.

Новини по темі: візит Київ Борис Джонсон