Завантажити ще

Аваков, Малюк чи Клименко? Хто може стати новим міністром МВС

Аваков, Малюк чи Клименко? Хто може стати новим міністром МВС
Фото: Гонтар Володимир / УНІАН

Жахлива авіатроща у Броварах внесла корективи у політичний порядок денний. Парламентарям потрібно буде визначитись з новим очільником МВС.

Хто і як швидко зможе очолити замість трагічно загиблого Дениса Монастирського Міністерство внутрішніх справ України?

KP.UA дізналась, до кого станом на 19 січня придивляються парламентарі та представники Офісу президента як до нового міністра МВС.

МВС було без керівника сім годин

Якщо емоційно почитати заголовки новин по типу «В авіатрощі у Броварах загинуло керівництво МВС», то складається таке враження, що відомство після загибелі Монастирського та його першого зама Євгенія Єніна втратило інституційну спроможність. Ні, це не так.

По-перше, робота МВС вибудувана так, що тимчасова відсутність з якоїсь причини керівника міністерства суттєво не впливає на його роботу.

«Всі структури, які входять до складу МВС, наразі працюють у штатному режимі. Важливо не спекулювати на цих речах. З боку Росії будуть спроби показати, що система розбалансована. Ні, вона працює у штатному режимі», - заявив в ефірі телемарафону радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко.

По-друге, ще 18 січня уряд на позачерговому засіданні (через сім годин після авіатрощі. - Авт.) призначив тимчасовим в.о. міністра Ігоря Клименка, який очолює Нацполіцію. Він офіційно став заступником міністра внутрішніх справ, на якого покладені обов’язки тимчасово заміщувати очільника відомства.

Прецедент Малюка

А тепер - щодо часу і процедур призначення постійного міністра внутрішніх справ. Кабмін має подати на узгодження з парламентом кандидатуру нового очільника МВС.

«Після обговорення з парламентом буде подання на призначення нового керівника відомства. Міністерство внутрішніх справ - одна з ключових ланок безпеки нашої країни, а тому залучені необхідні протоколи, щоб зберегти керованість усіма процесами», - заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

У свою чергу керівник профільного парламентського комітету Сергій Іонушас уточнив, що голосування за наступника Дениса Монастирського буде після узгодження відповідної кандидатури Комітетом з правоохоронної діяльності. Кулуарно обговорюється, що таке засідання вже може відбутись у середу, 25 січня. Офіційного анонсу щодо такого засідання на сайті Верховної Ради ще немає, а тим паче порядку денного.

«Якщо говорити виключно про часові рамки, то ми бачимо прецедент СБУ- відомство з липня 2022 року не має постійного керівника. Після відставки Баканова Василь Малюк вже пів року керує спецслужбою у статусі виконуючого обов’язки. Не виключаю, що подібна ситуація може буде і з призначенням міністра МВС. Голосування не відбудеться до того часу, поки Офіс президента не підбере кандидатуру, яка повністю влаштує, – людина має бути сильним менеджером, вміти грати в одній команді з президентом, а не вибудовувати в МВС, як це вже було (при міністрі Арсені Авакові), ще один центр влади. Наскільки мені відомо, ще немає єдиної кандидатури, яка була б політично готова очолити МВС і до якої на Банковій не було б ззауважень. Приглядаються», - каже політолог Володимир Фесенко.

Був заступником міністра, а стане міністром

Так хто ж замість Дениса Монастирського може очолити МВС? На великій політичній шахівниці існують свої кадрові правила. Зазвичай після відставки міністра (якщо не змінюється прем’єр) його місце займає або хтось з чинних замів міністра, або голова профільного комітету (як це, власне, і відбулось з призначенням Дениса Монастирського), або політично лояльна до влади кандидатура, або… хтось з колишніх очільників відомства.

«Я виключаю можливість, що до МВС повернеться Аваков. Хоча свого часу він зміг знайти спільну мову з командою Зеленського, - аналізує Володимир Фесенко. – Чи очолить МВС керівник профільного комітету Верховної Ради? Не знаю. Я б більше звернув увагу на заступників міністра внутрішніх справ - як чинних, так і колишніх».

Експерт не виключає, що на кандидатській лаві в міністри одне з центральних місць може зайняти т.в.о. голови СБУ Василь Малюк.

«Рік тому його призначали заступником Монастирського, але досить швидко (через 10 днів) перевели до СБУ. Єдине, що гіпотетично може завадити Малюку заручитись підтримкою депутатського корпусу у разі голосування за його кандидатуру як міністра МВС, - чутки, що він протеже Олега Татарова (заступника голови Офісу президента. - Авт.). Хоча цей ярлик має сумнівне походження», - додає Фесенко.

Але все ж таки найбільше шансів очолити МВС має саме Ігор Клименко.

«Ані офіційно, ані кулуарно ми ще не обговорювали питання кандидатур (на посаду голови МВС. - Авт.). Але від декількох колег вже чув, що Банкова приглядається до Клименка. Недаремно ж його призначили вчора саме заступником міністра внутрішній справ. Звісно, ми проголосуємо за того, кого запропонує Офіс президента», - на правах анонімності каже один із народних депутатів від «Слуги народу».

Тим часом

Тимошенко, Татаров та Галущенко - на вихід?

Другий день поспіль на рівні політичних телеграм-каналів посилюється інформаційний шум щодо можливих кадрових відставок в Офісі президента та уряді. Нібито готуються звільнення заступників голови Офісу президента Кирила Тимошенка та Олега Татарова. А з Кабміну можуть піти міністр енергетики Герман Галущенко та міністр освіти Сергій Шкарлет. Неофіційні причини – некомпетентність і репутаційна токсичність (фігурування в гучних політичних та корупційних скандалах).

«Я не коментую маячню з телеграм-каналів», - не спростував, але й не підтвердив інформацію про потенційне звільнення у коментарі «Детектор медіа» Кирило Тимошенко.