Завантажити ще

"Павуки в банці": своя війна Пригожина та Кадирова і чим відповість їм Шойгу

Фото: Kadyrov_95 / Telegram

Війна в Україні багаторазово посилила боротьбу за вплив та владу у російському військово-політичному керівництві. Пригожин та Кадиров, ФСБ та Міноборони негласно гризуться між собою, як павуки у банці, за вплив та ресурси. І кожне з угруповань намагається розставити своїх людей у державному апараті армії та спецслужбах. KP.UA з'ясовувала, що зараз відбувається у владній верхівці Росії і як це позначається на Україні.

Призначення Лапіна – сигнал із боку Шойгу

Російський генерал-полковник Олександр Лапін, якого раніше було відсторонено з посади командувача угрупуванням окупантів "Центр", несподівано отримав посаду начальника Головного штабу Сухопутних військ Збройних сил РФ.

Це той самий Лапін, якого в оточенні російського диктатора Володимира Путіна називають відповідальним за відступ російських військ із Харківської області та провали на Донбасі. Зокрема, на Лапіна скаржилися голова Чечні Рамзан Кадиров та керівник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин. Після усунення Лапіна з посади британська розвідка припустила, що Кремль має намір перекладати провину за свої невдачі на війні на генералів.

То чому ж Лапіна знову підвищили? Про що свідчить його призначення?

Ексміністр оборони т. зв. «ДНР» Ігор Стрєлков (Гіркін), який веде свій власний відеоблог щодо війни в Україні та ситуації у російській владній верхівці, вважає, що призначення генерала Олександра Лапіна на посаду начальника Головного штабу Сухопутних військ РФ є демонстрацією Міноборони РФ власної непотоплюваності.

-Призначення генерала Лапіна на вищу посаду, м'яко кажучи, непорозуміння. Справа не в його командних якостях (якщо вони взагалі є), а в тому, що саме під його командуванням наші війська зазнали тяжкої поразки під Балаклією та Ізюмом, залишивши, в результаті, майже 10 міст та „перегрупувавшись“ із Харківської області. Підвищувати за це - це хамська демонстрація власної невразливості з боку керівництва МО РФ, - вважає Гіркін.

До речі, сам Гіркін/Стрєлков є кадровим співробітником ФБС і, у свою чергу, дуже жорстко критикує міністра оборони Сергія Шойгу та голову Генштабу Росії Валерія Герасимова.

Лапін

Лапін "допоміг" російським військам відступити на Харківщині та на Донбасі. Фото: mil.ru

Пригожин таємно отримав звання Героя

Американський інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що в оточенні Путіна сформувалися дві групи – одна хоче продовжувати війну, а інша бажає домовитися із Заходом, щоб зберегти власне майно за кордоном та послабити санкції.

Водночас набирають сили і головні опоненти Міноборони Росії – господар ПВК «Вагнер» Євген Пригожин та голова Чечні Рамзан Кадиров. І за даними ISW, саме Пригожин та Кадиров стали головними прихильниками продовження бойових дій в Україні. Ймовірно, вони намагаються досягти хоть якихось територіальних успіхів на Донбасі, щоб зберегти свою популярність і репутацію в націоналістичному та інформаційному просторі. І так званий провоєнний блок в особі власника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина та голови Чеченської республіки Рамзана Кадирова розширює свій вплив у Росії. Засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин взагалі вийшов із тіні та став дуже впливовим.

Так, наприклад, у ПВК «Вагнера» часто є більш сучасна зброя – танки, винищувачі та термобаричні ракетні установки, ніж у російської армії. Через виняткові зв'язки з Путіним Пригожин має пріоритет перед іншими військовими частинами щодо озброєння та техніки.

З'явилася інформація про присвоєння Пригожину звання Героя Росії таємним указом Путіна. А у вересні цього року Пригожин з'явився на публіці одразу з трьома золотими зірками Героя на грудях - Росії, а також самопроголошених т.зв. «ДНР» та «ЛНР».

Видання Washington Post повідомило з посиланням на анонімних американських чиновників, що Пригожин нібито розкритикував військове керівництво Росії і в особистій бесіді з Путіним, заявивши про погане командування та невмілі дії на фронті. Нібито він поскаржився президентові Росії, що російське міноборони надто покладається на "ЧВК Вагнера", але не надає при цьому необхідної фінансової підтримки та матеріальних ресурсів для виконання бойових завдань.

У Держдепі США також відзначають зростання впливу Пригожина на владу Росії. Як заявив представник Державного департаменту США Нед Прайс, перетворення "кухаря Путіна" і найманців, що належать йому, в альтернативний центр сили в російській армії свідчить про те, що Москва опинилася у відчайдушній ситуації через низку військових провалів в Україні.

- Зростання впливу Пригожина свідчить про те, що росіяни все частіше вдаються до радикальних методів для застосування сили в Україні. Зараз десятки тисяч солдатів пов'язані не з російськими військовими, а з "групою Вагнера". І якщо подивитися на біографію багатьох із цих бійців - це не висококваліфіковані кадрові військові, а засуджені, – продовжив представник Держдепу.

Кадиров під час війни виріс до генерал-полковника

Як повідомляло ВВС, Пригожин, загони якого зараз намагаються захопити Бахмут і Соледар, висловлюється на підтримку Кадирова. На заяву Кадирова, в якій той говорить про профнепридатність російських вищих офіцерів, Пригожин реагував захоплено: "Рамзан, красень, пали. Всіх цих ушльопків - з босими автоматами на фронт".

З початку війни в Україні Кадиров указами Путіна виріс у званні з генерал-майора до генерал-полковника, ступивши вгору відразу на два щаблі. У безпосередньому підпорядкуванні глави Чечні знаходяться не найманці, а регулярні військові частини, які російські військові блогери так і охрестили – "війська Кадирова".

- І Пригожин, і Кадиров залишаються незалежними фігурами у Росії через залежність Путіна від їхніх сил в Україні. Російські журналісти часто запитують Пригожина про його амбіції щодо Кремля, які, незважаючи на його неодноразові заперечення, показують, що він створив у суспільстві уявлення про те, що саме він може зайняти позицію влади. Такі дискусії відхиляються від десятиліть позиціонування Путіна як єдиного життєздатного лідера Росії, – йдеться у звіті ISW.

Шойгу приготував контраргументи

Хоча при цьому є дані, що головний опонент Пригожина – міністр оборони Сергій Шойгу - намагається обмежити зростання впливу «кухаря Путіна». Він відправив приватну військову компанію "Патріот", яка пов'язана з Міноборони Росії, під Вугледар Донецької області.

Як повідомив речник Східного угруповання українських військ Сергій Череватий, "Патріот" є конкурентом ПВК "Вагнера". Сам він неодноразово критикував дії Міноборони Росії, а також Шойгу та керівника генштабу Росії Валерія Герасимова.

- Вони конкуренти, скажімо так. Як це буде на полі бою? Вони поки що на різних театрах воєнних дій. Бахмут - це зараз, в основному, територія, де діє ПВК "Вагнера". І ось ми спостерігаємо, що з'являється на напрямі Вугледара інша ПВК. Я так розумію, що прямої такої жорсткої взаємодії між ними немає, вони більш-менш автономно діють.

Так звана ПВК "Патріот" афілійована з Міністерством оборони РФ. З 2018 року її формують із кадрових військовослужбовців та направляють у гарячі точки. За деякими даними, у цьому збройному формуванні присутні фахівці з Головного управління Генштабу РФ, зокрема військові юристи та бійці Сил спеціальних операцій.

Конкуренція російських еліт – посилилася

Експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса вважає, що всі ці центри впливу у російській владі мають різні цілі.

- Такі «яструби», як Пригожин та Кадиров, користуються ситуацією, щоб зміцнити свої позиції та взяти контроль над процесами у свої руки – у них своє бачення війни. Тобто конкуренція еліт у Росії була завжди, просто війна посилила її, вони «воюють» між собою і зараз. Але єдиного переможця немає. Більше того, «яструби» зараз не виграють, тому що у них немає чіткого порозуміння між собою та єдиного лідера. Пригожин відстоює своє, а Кадиров – своє, – вважає експерт.

Але їхні демарші, на його думку, все ж таки впливають на настрої російського суспільства. Багато людей більше вірять Пригожину, аніж Путіну, бо бачать у ньому якогось представника російського антиістеблішменту. Тобто це реально впливає на розширення його аудиторії. На війні в Україні це поки ніяк не позначилося. Бо, незважаючи ні на що, керує бойовими діями Міноборони Росії.