29 травня
Завантажити ще

Ультраправі біля керма Ізраїлю – утиск демократії та байдужість до України?

Ультраправі біля керма Ізраїлю – утиск демократії та байдужість до України?
Фото: REUTERS/Amir Cohen

Парламент Ізраїлю затвердив новий уряд на чолі з Біньяміном Нетаньяху. Як повідомляє ВВС, до влади в Ізраїлі прийшов найбільш релігійний і правий кабінет в історії країни – до нього увійшли праві ультранаціоналісти та релігійні ультраортодокси.

До його складу вперше входять праві екстремісти та особи із судимістю. Так, наприклад, лідер партії "Релігійний Сіонізм" Бецалель Смотрич отримав портфель міністра фінансів. До сфери його відповідальності, серед іншого, входитиме схвалення проєктів щодо будівництва нових поселень на Західному березі та контроль над важливими аспектами життя палестинців.

Лідер ізраїльської вкрай правої партії "Оцма Єгудіт" Ітамар Бен-Гвір, свого часу засуджений за підбурювання до расизму та членство в терористичній організації, стане міністром внутрішньої безпеки.

Як повідомляє Deutsche Welle, президент Ізраїлю Ісаак Герцог також висловив сумніви щодо складу нового уряду. Ситуація, в якій громадяни Ізраїлю змушені побоюватися загроз через свою ідентичність чи цінності, суперечить основним демократичним та етичним принципам країни, наголосив він.

Забрати території у Палестини та заборонити ЛГБТ

Для Нетаньяху, який півтора року тому втратив свою посаду, це буде вже рекордний шостий термін на посаді прем'єра, проте його партнери по коаліції обіцяють повести країну в новому напрямку.

Партнери Нетаньяху по коаліції відкидають формулу "дві держави для двох народів", яка має міжнародну підтримку, яка передбачає створення на Західному березі незалежної палестинської держави - вона існувала б паралельно з Ізраїлем і мала б спільну з ним столицю в Єрусалимі.

Своїм основним принципом новий уряд вже оголосив "виключні права єврейського населення на всі території Ізраїлю, що не підлягають сумніву". В опублікованій у середу декларації уточнюється, що це включає і території Західного берега річки Йордан (які зараз належать до Палестинської автономії) і дається обіцянка "розвивати та просувати" там єврейські поселення.

У рамках коаліційної домовленості з ультранаціоналістами з партії "Релігійний Сіонізм" Нетаньяху пообіцяв повністю анексувати Західний берег, "вибравши правильний момент і зваживши всі національні та міжнародні інтереси держави Ізраїль". "Можна не сумніватися, що західні та арабські союзники Ізраїлю будуть проти такого кроку", - повідомляє ВВС.

Також новий уряд налаштований дуже рішуче щодо ЛГБТ-спільноти та прав жінок. Так, заступник прем'єра Аві Маоз із руху "Ноам" раніше закликав заборонити гей-парад у Єрусалимі, негативно відгукувався про рівноправність жінок у збройних силах і наполягав на тому, що іміграція до Ізраїлю має бути дозволена лише євреям.

Чого чекати Україні

На відносини нового ізраїльского прем'єра із Києвом можуть вплинути кілька чинників. З одного боку, той факт, що найзапекліший ворог Ізраїлю Іран почав допомагати Росії у війні з Україною, теоретично може спонукати Нетаньяху почати допомагати нашій країні. З іншого боку,  ізраїльський прем'єр досі дотримувався позиції невтручання в російсько-український конфлікт і не поспішає передавати Києву якесь озброєння.

А найімовірніше, відносини між Ізраїлем та Україною при Нетаньяху будуть виключно прагматичними. Американське видання Axios повідомило про нібито існуючу угоду між Києвом і Тель-Авівом. Прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху та президент України Володимир Зеленський нібито вели перемовини про зміну позиції України в ООН в резолюції щодо палестинських територій в обмін на отримання Києвом ізраїльських систем ППО.

Нетаньяху хоче, щоб Україна голосувала «за» Ізраїль в ООН з усіх палестинських питань, оскільки Україна традиційно голосує в ООН проти Ізраїлю. Зеленський на це прохання нібито сказав, що в обмін на таке голосування України хотів би почути, як новий уряд Ізраїлю планує змінити позицію щодо допомоги Україні, зокрема, чи можна розраховувати на засоби захисту від балістичних ракет та іранських дронів. За словами українського джерела, Нетаньяху не став давати жодних обіцянок, але зазначив, що готовий обговорити прохання Зеленського в майбутньому.

У результаті Україна обрала нейтральний варіант і вирішила не брати участь у голосуванні на Генасамблеї – щоб, як повідомив український співрозмовник Axios, "дати шанс стосункам із Нетаньяху".

Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що Києву не варто розраховувати на допомогу Ізраїлю.

- Новий уряд не буде проукраїнським, і позитивних змін у бік України не варто очікувати. Ультраправий кабінет міністрів Нетаньяху має зобов'язання перед виборцями, які здебільшого байдужі до України. Нетаньяху - європейський націоналіст, і його найбільше турбує палестинське питання, - пояснює експерт.

Але, за його словами, існує інтрига в тому, що Зеленський запропонував Нетаньяху своєрідний обмін – зміну позиції України щодо Палестини, якщо буде надана ізраїльська зброя. Це нове у відносинах двох країн і свідчить про виключно прагматичний підхід обох сторін.