24 листопада
Завантажити ще

ДБР завершило розслідування стосовно держзради Януковича та Азарова

ДБР завершило розслідування стосовно держзради Януковича та Азарова
Фото: .dw.com

Державне бюро розслідування (ДБР) завершило досудове спецрозслідування за підозрою колишніх президента та прем’єр-міністра України у вчиненні державної зради за попередньою змовою групою осіб.  Як повідомили у пресслужбі ДБР, підозрювані підготували та імплементували так звані «Харківські угоди».

Встановлено, що низка колишніх високопосадовців сприяли військовим планам держави-агресора, «опікувались» збільшенням кількості особового складу та військової техніки окупантів. Спочатку їхня «допомога» була використана для анексії у 2014 році АР Крим та міста Севастополь, а надалі – для повномасштабної агресії РФ проти України у лютому 2022 року.

- Експрезидент-втікач забезпечив легалізацію відповідної зрадницької угоди за українським законодавством. За його вказівкою був підготовлений проєкт міждержавної угоди, погоджений центральними органами виконавчої влади та схвалений на засіданні Кабміну. Надалі так звані «Харківські угоди» ратифікувала Верховна Рада, і їх було імплементовано, - наголосили у ДБР.

За даними слідчих, Янукович «свідомо розподілив ролі для підготовки необхідних документів й для створення видимості законності відповідних процедур». Він залучив до виконання «завдання» майже всіх високопосадовців уряду та підконтрольних нардепів.

- Підписані всупереч національним інтересам України документи про подовження термінів перебування ЧФ РФ в Україні ще на 25 років, нарощування особового складу збройних сил і військової техніки ворога в Криму створили загрози суверенітету та територіальній цілісності нашої держави. Згідно з базовими угодами 1997 року, росіяни мали зменшувати свій контингент на півострові. Натомість «Харківські угоди» дозволили агресорам мати достатньо ресурсів для окупації півострова у 2014 році та для повномасштабного вторгнення до України у лютому 2022 року, - додали у пресслужбі.

Слідчі наголосили, що через ці злочинні дії наприкінці 2013-го – на початку 2014-го року на території АР Крим та м. Севастополь кількість військових РФ значно перевищувала встановлені базовими угодами кількісні рівні. Так, у Севастополі перебувало щонайменше 2 тис. 917 осіб морської піхоти, 152 бойові броньовані машини, 30 артилерійських систем "Калібр" 100 міліметрів і вище.  Таким чином, РФ таємно модернізувало свою техніку, на що українське керівництво не звертало уваги.

В ДБР додали, що через таку бездіяльність керівництва України у Криму було розміщено понад 37 тисяч російських військових, що становило загрозу «суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, а також державній безпеці України».

- Все це сприяло захопленню росіянами території АР Крим та надалі утворенню на захоплених територіях нових військових частин і підрозділів ЗС РФ, які у свою чергу були застосовані Російською Федерацією для повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 до України, - підсумували у ДБР.

Наразі триває екстрадиційна процедура стосовно колишніх міністрів юстиції та закордонних справ. Один з них, за наявними даними, переховується на Кіпрі, а місцезнаходження іншого перевіряється.  Колишній міністр оборони України, підозрюваний у вчиненні державної зради, переховується на території Білорусі, що наразі унеможливлює його екстрадицію. Більше того, військове міністерство Білорусі вживає заходів для оформлення йому військової пенсії.

Верховний суд визнав винним Януковича у державній зраді на початку грудня. 14 грудня ВАКС конфіскував усе майно експрезидента.