21 листопада
Завантажити ще

Що дає Польщі визнання Росії країною-терористом

Що дає Польщі визнання  Росії країною-терористом
Фото: https://www.facebook.com/KancelariaSejmu

Польський Сейм 14 грудня ввечері ухвалив резолюцію про визнання Росії державою - спонсором тероризму разом із поправкою, запропонованою правлячою партією "Право і справедливість", про Смоленську катастрофу 2010 року.

Резолюцію було прийнято більшістю у 231 голос, водночас 226 депутатів, включаючи опозицію, участі у голосуванні не брали. Як зазначається у прийнятому документі, російська агресія проти України є "грубим порушенням" заборони Статуту ООН на застосування сили, а також "порушенням суверенітету, політичної незалежності та територіальної цілісності України". "Російська Федерація має бути ізольована на міжнародній арені", – наголосили у Сеймі.

Згадали Смоленську трагедію

Таке голосування стало можливим лише з другої спроби. Цьому завадила внесена правлячою партією поправка, ухвалення якої заблокувала опозиція. Представники правлячої партії запропонували поправку, яка свідчить, що Росія несе відповідальність за збиття літака Малайзійських авіаліній (рейс MH17) у липні 2014 року, коли загинули 298 пасажирів та членів екіпажу, а також за катастрофу літака ВПС Польщі (рейс 101) у Смоленську у 2010 році, де загинули 96 осіб, що перебували на борту, у тому числі президент Польщі Лех Качинський, польські чиновники, високопоставлені польські військові та військові командири країн - членів НАТО, а також члени польського парламенту.

У відповідь на це представник опозиції та заступник голови комітету із закордонних справ Павло Коваль заявив, що поправка "руйнує компроміс", створений у комітеті. У відповідь на це праві звинуватили ліву опозицію у тому, що вона є російською агентурою. Так чи інакше, але цю резолюцію не було проголосовано.

Нагадаємо, що у жовтні 2022 року верхня палата польського парламенту – Сенат – офіційно визнала владу Росії терористичним режимом та закликала міжнародне співтовариство підтримати розслідування військових злочинів в Україні.

В ухвалі зазначено, що 24 лютого 2022 року РФ розв'язала жорстоку війну з Україною, мета якої - "стерти з карти суверенну країну і знищити українську націю". «Європейці вірили, що їм ніколи не загрожує геноцид та військові злочини. Тим часом Путін та його апарат насильства повернулися до жорстоких практик сталінського та нацистського режимів. Тому Росію необхідно перемогти та позбавити можливості ставити під загрозу своїх сусідів, - вважають польські сенатори.

Росія - у компанії країн-терористів

На сьогодні США надали такий статус чотирьом країнам: Північній Кореї, Сирії, Ірану та Кубі. Канада також має схожий механізм та визнає спонсорами тероризму Іран та Сирію з 2012 року.

Щодо Євросоюзу, то він веде список осіб, груп та організацій, причетних до терористичних актів, щодо яких застосовуються санкції та інші обмежувальні заходи. Наразі ЄС заморозив активи 13 фізичних осіб та 21 групи та організації з цього списку.

Наразі Росію державою-терористом визнали парламенти ще кількох країн – Чехії, Польщі, Латвії, Естонії та Литви, Парламентські асамблеї ПАРЄ та НАТО.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– Це аж ніяк не формальне рішення, а загальна тенденція визнання на Заході Росії країною - спонсором тероризму. На фініші будуть такі самі рішення і від провідних західних країн та США. Просто американці не поспішають зараз ухвалювати таке рішення, бо не хочуть палити всі мости і прагнуть зберегти переговорні майданчики з Росією. Це рішення є важливим у перспективі для того, щоб посилатися на нього як на підставу для притягнення до відповідальності вищого політичного керівництва Росії за військові злочини. Також це важливо як передумова для створення спеціального військового трибуналу з військових злочинів росіян.