26 вересня
Завантажити ще

Зброя майбутнього: «Зірка смерті», атомні ракети та роботанки

Зброя майбутнього: «Зірка смерті», атомні ракети та роботанки
Фото: goodfon.ru

Війна в Україні стала тим тригером, який розпочав прискорений процес воєнних технологій у світі. Провідні країни світу не шкодують коштів та сил для отримання нових видів озброєнь, деякі з яких уже зараз схожі на зброю майбутнього. Лазери, доповнена реальність на полі бою, танки-роботи та безпілотники, які можуть працювати як у повітрі, так і під водою, – це вже реальність, а не вигадки фантастів.

"Зірка смерті" вже діє

Компанія Lockheed Martin повідомила про постачання Міністерству оборони США свого найпотужнішого на сьогоднішній день лазера – установки HELSI потужністю до 300 кВт. На основі цього лазера військові до кінця року створять демонстраційну установку IFPC-HEL для польових випробувань системи. Представлений компанією Lockheed лазер HELSI виявився вп'ятеро потужнішим за лазери HELIOS морського базування, які нещодавно прийняті як штатне озброєння ВМФ США.

HELIOS і сам вигідно відрізняється швидкістю реакції, «нескінченним боєзапасом», низькою вартістю пострілу та точністю поразки. Система HELIOS, або «Високоенергетичний лазер із системою засліплення та супроводу», є волоконно-оптичним лазером на основі технології спектрального складання. Декілька джерел лазерного випромінювання підсумовуються та формують промінь підвищеної потужності. На такому принципі працює «Зірка смерті» у всесвіті «Зоряних війн». Система відносно просто масштабується, і в майбутньому очікується поява більш потужних лазерів на борту кораблів.

Випробування системи HELIOS на полігоні відбулися 2020 року. Морські випробування було проведено у 2021 році на ескадреному міноносці USS Preble. Система призначена як засліплення приладів ворожих повітряних і морських суден, так і безпосередньої поразки найлегших їх, наприклад, безпілотників.

Міністерство оборони Великобританії разом із групою європейських компаній також розпочало серію випробувань за програмою Dragonfire. У рамках програми створюється потужне лазерне озброєння кораблів. На першому етапі польових випробувань було перевірено систему точного наведення на високоманеврені повітряні та морські цілі. Випробування пройшли успішно і готуються до нового етапу – стрільби на повну потужність.

Британською програмою Dragonfire, чия мета створити високоенергетичне лазерне озброєння (LDEW), займається європейська компанія MBDA (її британська філія). Безпосередньо розробками та виробництвом систем займаються компанії Leonardo, QinetiQ та Dstl. Лазерне озброєння має стати рішенням для придушення високоманеврених цілей від дронів до ракет і навіть снарядів, принагідно знижуючи вартість пострілу та ймовірність супутніх збитків.

У випробуваннях був задіяний малопотужний лазер компанії QinetiQ, система наведення променя Leonardo та технологія обробки зображень та управління MBDA для забезпечення надточного «тонкого» наведення та забезпечення точності стеження, які на наступних етапах випробувань потрібні для роботи системи на повній потужності. На другому етапі потужна лазерна установка LDEW Dragonfire буде випробувана у стаціонарному положенні на нерухомій меті. На третьому етапі точність і потужність будуть об'єднані для прямого та точкового ураження високорухливих цілей на великій дистанції.

Найпотужніший на сьогоднішній день лазер – HELSI збираються зробити ще потужнішим. Фото: news.lockheedmartin.com

Найпотужніший на сьогоднішній день лазер – HELSI збираються зробити ще потужнішим. Фото: news.lockheedmartin.com

Доповнена реальність на полі бою

США також запроваджують доповнену реальність на полі бою. Американські солдати бачитимуть поле бою, як у комп'ютерній грі. Міноборони США оголосило проведення фінальних випробувань перед прийняттям систем IVAS на озброєння. Окуляри IVAS допоможуть солдатам дивитися через стіни.

Окуляри HoloLens цієї системи являють собою обруч, що одягається на голову, з розташованими перед очима тонованими лінзами з хвилеподібною призматичною структурою, які заломлюють і відправляють в очі користувача зображення з мікродисплеїв, розташованих з боків. На відміну від більшості інших пристроїв віртуальної, доповненої або змішаної реальності, HoloLens автономні та не потребують підключення до ПК.

У Міноборони США раніше заявляли, що мають намір довести технології IVAS до рівня, коли за допомогою єдиного пристрою солдати зможуть отримувати на екран інформацію для ситуаційної поінформованості, повноцінно бачити в темний час доби, а також відрізняти цивільних від солдатів противника.

Досвідчені зразки IVAS мали масу трохи більше 1 кг та автономність на одній батареї не менше 8 годин. Відомо, що американська армія вже тестувала передачу на екрани IVAS відеотрансляції з дронів, а також відправлення тривимірного плану приміщення та візуальних підказок щодо навігації на окуляри солдатів під час штурму будівлі.

Окуляри IVAS допоможуть солдатам дивитися через стіни. Фото: Defense Visual Information Distribution Service

Окуляри IVAS допоможуть солдатам дивитися через стіни. Фото: Defense Visual Information Distribution Service

Повітряно-водний безпілотник

Американська компанія SpearUAV представила перший квадрокоптер для запуску з-під води. Автономний дрон вирішує завдання повітряної розвідки поза видимості перископа. Для приховання місця розташування підводного корабля запуск дрона відбувається із капсули із затримкою до 24 годин. Розробкою зацікавилися оборонні компанії та готові взяти її на озброєння.

Розробка SpearUAV - дрон Ninox 103 UW Sub-to-Air важить 1 кг і здатний перебувати в повітрі до 45 хвилин з подоланням дистанції до 10 км. Дрон вистрілюється з субмарини у підводному положенні у герметичній капсулі. Капсула дрейфує поверхнею води до спрацьовування механізму запуску дрона в повітря, де він розкривається і запускає власні роторні двигуни. Повідомляється, що дрон має низьку акустичну, теплову та візуальну сигнатуру, оснащений електрооптичними/інфрачервоними (ЕО/ІК) датчиками для розвідки та автоматичного захоплення цілей за допомогою системи штучного інтелекту з відкритою архітектурою. Для зв'язку використається шифрований радіоканал.

У Китаї також розробляють підводно-повітряний дрон, який одночасно здатний літати, пірнати та плавати під водою. Група китайських вчених з Нанкінського університету аеронавтики та астронавтики опублікувала у виданні Unmanned Systems Technology статтю про розробку безпілотного апарату, який поперемінно може пересуватися під водою та повітрям. Подібне судно може використовуватись у широкому спектрі цивільних та військових операцій від порятунку на морі та обстеження підводних об'єктів до протидії підводним ракетоносцям.

Аеродинаміка гібридного судна орієнтована на ковзання поверхнею води до створення підйомної сили. Крила літакового типу складаються перед зануренням та висуваються після підйому на поверхню. В повітрі дрон заводиться чотирма пропелерами на кшталт квадрокоптерних, передня пара яких може змінювати кут нахилу для маневрів і для руху по горизонталі.

Швидкість гібридного дрону досягає 120 км/ч. Стверджується, що для 100-відсоткового подолання систем ППО ворожих авіаносців гібридний дрон має рухатися зі швидкістю 150 км/год. При виявленні радаром гібридний дрон може швидко піти під воду, а при виявленні сонаром піднятися в повітря, залишаючись невразливим для атаки у всіх середовищах.

Чудо-дрон NINOX зможе перебувати у повітрі до 45 хвилин із подоланням дистанції до 10 км. Фото: instagram.com/spear_uav

Чудо-дрон NINOX зможе перебувати у повітрі до 45 хвилин із подоланням дистанції до 10 км. Фото: instagram.com/spear_uav

Атомні космічні ракети

Космічні сили США мають намір охопити патрулюванням весь простір від Землі до Місяця і навіть за її межами. Але сучасні ракетні двигуни не дозволять здійснювати тривалі та складні маневри. Для космічних рейнджерів потрібні ядерні силові установки, розробку яких фінансує Міністерство оборони США.

Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (DARPA) оголосило про початок другої та третьої фази програми DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations). Програма «Демонстраційна ракета для гнучких місячних маневрів» була представлена в 2020 році і в першу фазу виконання вступила в квітні 2021 року.

У рамках програми конкурсанти мають розробити ядерну силову установку для теплових атомних ракетних двигунів (реактор і сам двигун) та польотний демонстратор, фактично досвідчений космічний апарат для випробування на орбіті Землі.

DRACO_avto1 Ядерна силова установка для теплових атомних ракетних двигунів дозволить «патрулювати» Місяць. Фото: General Atomics

DRACO_avto1 Ядерна силова установка для теплових атомних ракетних двигунів дозволить «патрулювати» Місяць. Фото: General Atomics

Роботи вже в дії

Американська компанія Northrop Grumman проводить тестування безпілотної бойової машини з гарматним озброєнням. Це знаряддя XM813 Chain Gun калібру 30×173мм, розміщеного на роботизованій платформі EMAV-MCA виробництва компанії Pratt Miller Defense. Тестові постріли здійснювали бронебійні снаряди, а також боєприпаси повітряного підриву. При цьому Northrop Grumman вказують, що калібр зброї може бути збільшений до 40×180 мм. Зброя XM813 також застосовується на прототипі роботанка RIPSAW M5, а також БТР Stryker - в обох варіантах використовується 30-мм версія зброї. Компанія показала на відео випробування роботанка.

XM813 Гармати для роботанків вже тестують. Фото: militaryleak.com

XM813 Гармати для роботанків вже тестують. Фото: militaryleak.com